האמת על טיפול שורש וכאבים
Badge field

האמת על טיפול שורש וכאבים

Published date field

עצם אזכור המונח "טיפול שורש" עלול לגרום לאנשים רבים לאי-נוחות. סרטים ותוכניות טלוויזיה הוציא לטיפולי שורש שם רע. סביר להניח שכל אחד מאיתנו שמע לפחות פעם אחת בחייו סיפורים מפחידים של חבר או בן משפחה על הכאבים הכרוכים בטיפול שורש.

אך האם באמת יש הצדקה לכל הפחדים? האם טיפול שורש כואב כמו שחושבים? לדעת מומחים, ייתכן כי אין עוד בסיס עובדתי לגישה הנפוצה הגורסת כי טיפול שורש כרוך בכאבים.

מה גורם לכאב?

ראשית יש להבין שטיפול שורש לכשעצמו אינו מקור הכאב שחווים מרבית המתרפאים. על-פי האיגוד האמריקאי לאנדודונטיה, טיפול שורש נועד להקל על הכאב, לא לגרום לו. למעשה, הודות לשיטות ההרדמה והניתוח המתקדמות הנהוגות כיום, אי-הנוחות שחשים במהלך טיפול שורש אינה גדולה מאי-הנוחות שחשים בעת ביצוע סתימה.

להיפך, כאב שיניים נגרם בדרך כלל מרקמה פגועה ומזוהמת, דוגמת מוך השן. בטיפול שורש מוציאים את הרקמה הבעייתית ומנקים את האזור, פעולות שמסלקות את הזיהום ומשככות את הכאב. אמנם ייתכן שתחוש כאב בשן ובסביבתה במשך מספר ימים, אך רופא השיניים יכול לרשום לך תרופות לשיכוך כאבים, כך שתוכל לחזור לעבודה ולפעילות רגילה כמעט מיד.

ואולי עדיף פשוט לעקור את השן?

רוב רופאי השיניים תמימי דעים שעדיף להשאיר את השן הטבעית במקומה מאשר לעקור אותה ולהחליפה בגשר או בשתל. טיפול שורש הוא אחת מהשיטות לשימור השן הטבעית. בטיפול זה מסלקים את מוך השן הפגוע, במקום לבצע עקירה יקרה ובלתי הפיכה העלולה לגרום לגוף מידה רבה יותר של סטרס.

כעת, אחרי שידועה לך האמת על כאבים וטיפול שורש, כבר אין לך סיבה לחשוש לפנות לרופא השיניים כאשר אתה חש אי-נוחות בשן. שיעור ההצלחה של טיפולי שורש הוא גבוה. הודות לטיפול, השן שמציקה לך כעת תוכל להישאר במקומה עד סוף חייך, אך ללא אי-הנוחות המלווה אותך כרגע.

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו