האמת על כאבים מטיפול שורש

עצם הזכרת צירוף המילים "טיפול שורש" עלול לגרום לאנשים רבים להתפתל בעצבנות על הכיסא. ההליך הטיפולי הושמץ בסרטי קולנוע ובקומדיות מצבים, וקרוב לוודאי שרוב האנשים שמעו סיפורים מבהילים על הכאבים מטיפול שורש לפחות מחבר או קרוב משפחה אחד.

אך האם כל הפחד הזה מוצדק? האם הטיפול הזה אכן כואב כמו שאנשים נוטים לחשוב? לדברי מומחים, התפיסה הרווחת על הכאבים המתלווים לטיפול שורש לא בהכרח מבוססת יותר על עובדות.

מהו הגורם לכאב?

הדבר הראשון שעליכם להבין הוא שטיפול שורש עצמו אינו המקור לכאבים שחווים רוב המטופלים. על פי האגודה האמריקאית לאנדודונטיה (טיפולי שורש), מטרת טיפולי שורש היא להקל על כאבים, ולא לגרום להם. למעשה, עם ההתקדמות הרבה באמצעי ההרדמה ובטכניקות הכירורגיות, אותה אי-נוחות שחווים בזמן טיפול שורש לרוב אינה רבה מזו שחווים בטיפול סתימה.

להיפך, כאב בשן נגרם בדרך כלל על ידי רקמה שניזוקה או רקמה מודלקת כגון מוך השן; בטיפול שורש מסלקים את אותה רקמה בעייתית ומנקים את האזור, ובכך מפסיקים את הדלקת ומשככים את הכאב. אמנם השן והאזור סביבה עלולים לכאוב במשך כמה ימים, אך רופא השיניים יכול לרשום לכם תרופה להקלת התסמינים ולאפשר לכם לחזור לעבודה כמעט מיד.

האם לא עדיף פשוט לעקור את השן?

רוב רופאי השיניים מסכימים ביניהם שהשארת שן טבעית בפה עדיפה על החלפתה בגשר או בשתל. טיפול שורש הוא אחת השיטות שבהן משתמשים כדי לשמר את השן. הרופאים מעדיפים לסלק את מוך השן הפגום ולא לעקור אותה. עקירה היא פעולה שתהיה יקרה יותר, בלתי הפיכה ותגרום לגוף לחץ רב. כעת, כשכבר ידועה לכם האמת אודות טיפול שורש, אל תחששו ללכת לרופא השיניים במידה ואתם חשים אי נוחות בשן. שיעור ההצלחות בטיפולי שורש גבוה מאוד, והוא יכול לסייע לכם להשאיר את השן המסוימת בפיכם למשך כל חייכם.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות לטיפול לאחר טיפול שורש

עם טיפול מתאים, שן שטופלה ושוקמה יכולה להחזיק מעמד כל החיים. טיפולי שורש הינם בעלי שיעור הצלחה גבוה. להלן מספר המלצות כיצד לטפל בשיניים לאחר טיפול שורש:

  • הקפידו על היגיינת פה טובה – צחצחו שיניים פעמיים ביום ונקו בחוט לפחות פעם ביום. טיפול טוב בשיניים יכול לסייע במניעת בעיות עתידיות.

  • הקפידו על ביקורים סדירים אצל רופא השיניים– לצורך ביקורת וניקוי שיניים על ידי רופא שיניים ושיננית.

  • הימנעו מלעיסת מזונות קשים – לעיסת מזונות קשים כגון קרח עלולה לגרום לשבירת שן ולנזק לתעלות השורש.

אאוץ'! האם אתם חשים רגישות בשיניים לאחר טיפול שורש?

סובלים מרגישות בשיניים? נסו את אחת ממשחות השיניים שלנו המיועדות לשיניים רגישות.