האמת על טיפול שורש וכאבים

עצם אזכור המונח "טיפול שורש" עלול לגרום לאנשים רבים לאי-נוחות. סרטים ותוכניות טלוויזיה הוציא לטיפולי שורש שם רע. סביר להניח שכל אחד מאיתנו שמע לפחות פעם אחת בחייו סיפורים מפחידים של חבר או בן משפחה על הכאבים הכרוכים בטיפול שורש.

אך האם באמת יש הצדקה לכל הפחדים? האם טיפול שורש כואב כמו שחושבים? לדעת מומחים, ייתכן כי אין עוד בסיס עובדתי לגישה הנפוצה הגורסת כי טיפול שורש כרוך בכאבים.

מה גורם לכאב?

ראשית יש להבין שטיפול שורש לכשעצמו אינו מקור הכאב שחווים מרבית המתרפאים. למרות הסברה שטיפול שורש כרוך בכאבים קשים, מדובר בטיפול שגרתי הנערך בהרדמה מקומית חזקה ויעילה וכמעט שאינו כרוך בכאב. אם השן שטופלה כאבה לפני הטיפול, גדלים הסיכויים לחוש כאב או רגישות באזור לאחר הטיפול, אך לרוב הם יחלפו בתוך יום אחד. למעשה, הודות לשיטות ההרדמה והניתוח המתקדמות הנהוגות כיום, אי-הנוחות שחשים במהלך טיפול שורש אינה גדולה מאי-הנוחות שחשים בעת ביצוע סתימה.

להיפך, כאב שיניים נגרם בדרך כלל מרקמה פגועה ומזוהמת, דוגמת מוך השן. בטיפול שורש מוציאים את הרקמה הבעייתית ומנקים את האזור, פעולות שמסלקות את הזיהום ומשככות את הכאב. אמנם ייתכן שתחוש כאב בשן ובסביבתה במשך מספר ימים, אך רופא השיניים יכול לרשום לך תרופות לשיכוך כאבים, כך שתוכל לחזור לעבודה ולפעילות רגילה כמעט מיד.

ואולי עדיף פשוט לעקור את השן?

רוב רופאי השיניים תמימי דעים שעדיף להשאיר את השן הטבעית במקומה מאשר לעקור אותה ולהחליפה בגשר או בשתל. טיפול שורש הוא אחת מהשיטות לשימור השן הטבעית. בטיפול זה מסלקים את מוך השן הפגוע, במקום לבצע עקירה יקרה ובלתי הפיכה העלולה לגרום לגוף מידה רבה יותר של סטרס.

כעת, אחרי שידועה לך האמת על כאבים וטיפול שורש, כבר אין לך סיבה לחשוש לפנות לרופא השיניים כאשר אתה חש אי-נוחות בשן. שיעור ההצלחה של טיפולי שורש הוא גבוה. הודות לטיפול, השן שמציקה לך כעת תוכל להישאר במקומה עד סוף חייך, אך ללא אי-הנוחות המלווה אותך כרגע.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות לטיפול לאחר טיפול שורש

עם טיפול מתאים, שן שטופלה ושוקמה יכולה להחזיק מעמד כל החיים. טיפולי שורש הינם בעלי שיעור הצלחה גבוה. להלן מספר המלצות כיצד לטפל בשיניים לאחר טיפול שורש:

  • הקפידו על היגיינת פה טובה – צחצחו שיניים פעמיים ביום ונקו בחוט לפחות פעם ביום. טיפול טוב בשיניים יכול לסייע במניעת בעיות עתידיות.

  • הקפידו על ביקורים סדירים אצל רופא השיניים– לצורך ביקורת וניקוי שיניים על ידי רופא שיניים ושיננית.

  • הימנעו מלעיסת מזונות קשים – לעיסת מזונות קשים כגון קרח עלולה לגרום לשבירת שן ולנזק לתעלות השורש.

אאוץ'! האם אתם חשים רגישות בשיניים לאחר טיפול שורש?

סובלים מרגישות בשיניים? נסו את אחת ממשחות השיניים שלנו המיועדות לשיניים רגישות.