מבוא לטיפולי שורש

69

רופא שיניים כללי יועיל לך מאוד כאשר תצטרך סתימה בשן. אך יש מקרים שבהם עדיף להתייעץ עם רופא בעל מומחיות ספציפית יותר. אורתודונט, למשל, מתמחה ביישור שיניים, ומומחה למחלות חניכיים מתמקד בחניכיים ובעצם. מומחה לטיפולי שורש מתמחה בטיפולי שורש או בבעיות הקשורות לשורש השן. רופא שיניים כללי יכול לבצע את ההליכים והטיפולים שמציעים המומחים. עם זאת, מומחים ברפואת שיניים עוברים מספר שנות הכשרה נוספות ומתמקדים בטיפול בבעיות שיניים, כל אחד בתחום מומחיותו הספציפי.

ריכזנו עבורך מידע על מומחים לטיפולי שורש, ומקרים שבהם כדאי לגשת למומחה כזה.

במה מטפל מומחה לטיפולי שורש?

תחום טיפולי השורש נקרא בלועזית אנדודונטיה. איגוד רופאי השיניים האמריקני מסביר כי מקור המילה הוא בשפה היוונית שבה "אנדו" משמעותו "פנימי" ו"אודונט" פירושו שן. לכן, "אנדודונט" נקרא בעברית "מומחה לטיפולי שורש", כי בטיפול שורש מטפלים למעשה בחלקה הפנימי של השן.

לעתים קרובות מטרת המומחה לטיפולי שורש היא לשמר את השן. במקום פשוט לעקור את השן החולה, המומחה לטיפולי שורש מנקה את הזיהום והעששת כדי להגן על פנים השן מפני נזק נוסף. טיפול שורש הוא הטיפול המוכר ביותר מבין הטיפולים שמבצע מומחה לטיפולי שורש.

בטיפול שורש המומחה לטיפולי שורש נותן הרדמה מקומית לחניכיים ולרקמות באזור השן, ואז מסלק את רקמת מוך השן המזוהמת שנמצאת בתוך השן. לאחר מכן הוא מנקה ביסודיות את החלל שנותר, ומסלק את כל שרידי החיידקים. ברגע שלא נותר כל שריד של זיהום ופנים השן יבש לחלוטין, המומחה לטיפולי שורש ממלא את חללי השורש בחומר מיוחד בשם גוטה פרקה. המומחה לטיפולי שורש פועל בשיתוף פעולה עם רופא השיניים, אשר מבצע את השלב האחרון של הטיפול ומניח על השן כתר או מבנה מסוג אחר שיגן עליה, בהתאם למראה החיצוני של השן.

מומחה לטיפולי שורש מבצע גם טיפולים ניתוחיים לתיקון שן שלא החלימה לגמרי אחרי טיפול שורש, וכן ניתוחים לכריתת חוד-השורש (אפיסקטומיה). למרות שלעתים קרובות המומחה לטיפולי שורש מטפל בשן שיש בה זיהום ועששת, מומחיותו כוללת גם את הידע והמיומנות המאפשרים לו להציל שן שנפגעה ממכה.

מתי כדאי לפנות למומחה לטיפולי שורש?

אם השן שלך כואבת או אם קיבלת בשן מכה בעוצמה העלולה לפגוע בשורשים ובמוך השן, סביר להניח שרופא השיניים יפנה אותך למומחה לטיפולי שורש. מדוע לפנות למומחה לטיפולי שורש אם בדרך כלל גם רופא שיניים כללי מסוגל ומורשה לבצע טיפולי שורש וטיפולים אחרים?

מסיבה אחת, מומחה לטיפולי שורש עבר הכשרה נרחבת בנושא טיפולי שורש, שלא כמו רופא שיניים כללי. כפי שמציין האיגוד הישראלי לאנדודונטיה, לא רק שמומחה לטיפולי שורש לומד 3-4 שנים נוספות במוסד מוכר, הוא גם נחשף למאות מקרים מורכבים ביותר ומטפל בהם בהדרכת רופאים מומחים בכירים. רופא שסיים התמחות כזו בקיא בספרות המדעית העולמית, וכן בשיטות הטיפול ובחומרים המתקדמים ביותר שקיימים. מומחה לטיפולי שורש מבצע, בממוצע, 25 טיפולי שורש בשבוע, בעוד רופא שיניים כללי מבצע שני טיפולים כאלה בשבוע.

אם רופא השיניים הכללי סבור שעדיף שתעבור את הטיפול אצל מומחה לטיפולי שורש, הוא ימליץ לך לפנות למומחה כזה. רופאי שיניים רבים אכן מפנים מתרפאים לטיפול שורש אצל מומחה לטיפולי שורש. תוכל לפנות למומחה לטיפולי שורש גם אם יש לך כאב בשן, הבחנת בסדק בשן, או שנחבלת ואחת או יותר משיניך נעקרה ממקומה או התעקמה.

רופא השיניים הכללי יכול לעזור לך לשמור על ניקיון ובריאות שיניך, ויכול להיות מקור מצוין לפנות אליו כאשר יש לך בעיות בשיניים. בריאות שיניך נמצאת גם בידיך. שמור על היגיינת הפה באמצעות צחצוח שיניים יסודי במשחת שיניים מתאימה, העוזרת למנוע הצטברות של רובד השן ואבנית, דלקת חניכיים, והיווצרות חורים. אך אם אתה זקוק לטיפול ספציפי, כמו טיפול שורש, עדיף שתקבע תור אצל מומחה.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

עצות לטיפול לאחר טיפול שורש

עם טיפול מתאים, שן שטופלה ושוקמה יכולה להחזיק מעמד כל החיים. טיפולי שורש הינם בעלי שיעור הצלחה גבוה. להלן מספר המלצות כיצד לטפל בשיניים לאחר טיפול שורש:

  • הקפידו על היגיינת פה טובה – צחצחו שיניים פעמיים ביום ונקו בחוט לפחות פעם ביום. טיפול טוב בשיניים יכול לסייע במניעת בעיות עתידיות.

  • הקפידו על ביקורים סדירים אצל רופא השיניים– לצורך ביקורת וניקוי שיניים על ידי רופא שיניים ושיננית.

  • הימנעו מלעיסת מזונות קשים – לעיסת מזונות קשים כגון קרח עלולה לגרום לשבירת שן ולנזק לתעלות השורש.

אאוץ'! האם אתם חשים רגישות בשיניים לאחר טיפול שורש?

סובלים מרגישות בשיניים? נסו את אחת ממשחות השיניים שלנו המיועדות לשיניים רגישות.