מהו טיפול שורש? מדריך בשלבים
Badge field

איורים: טיפול שורש מההתחלה ועד הסוף

Published date field

למרות הדברים שאולי שמעת או קראת באינטרנט, טיפול שורש אינו כה כואב כפי שסבורים. מדובר בהליך שמטרתו להציל שן חולה מאוד. טיפול שורש כשמו כן הוא, טיפול בשורש השן. הטיפול נעשה בהרדמה, ולכן כמעט לא מרגישים כלום. כפי שהמכונים הלאומיים לבריאות מתאר, בטיפול הרופא פותח את השן ומסלק את העששת, בהמשך הוא מסלק את רקמת מוך השן שנפגעה מהעששת, מנקה את תעלות השורש ניקוי יסודי, ולבסוף ממלא את השן בחומר מיוחד המונע חזרה של העששת.

הודות לשיטות ולטכנולוגיות מודרניות, טיפולי השורש הפכו לטיפולים נוחים יחסית, שלעתים קרובות מתבצעים בביקור אחד או שניים אצל המומחה לטיפולי שורש.

מתי יש צורך בטיפול?

טיפול שורש נחוץ בדרך כלל כאשר יש זיהום בעומק השן. בתוך השן יש רקמה רכה הנקראת מוך השן. לפעמים פגיעה בשלמות השן, בגלל חבלה בשן או עששת בלתי מטופלת, גורמת לכניסת חיידקים למוך השן ולהתפתחות זיהום. אם לא מטפלים בבעיה, הזיהום עלול להחמיר עד כדי צורך בעקירת השן. אם רופא השיניים המליץ לך לעבור טיפול שורש, ודאי תרצה לדעת מה כולל הטיפול. להלן מתוארים שלבי הטיפול, כדי שתוכל לדעת למה לצפות במהלך הטיפול ולאחריו.

כיצד מבצעים טיפול שורש: מדריך בשלבים

כפי שמציין האיגוד האמריקאי לאנדודונטיה, טיפול שורש כולל חמישה שלבים, ובדרך כלל מבוצע במהלך שני ביקורים במרפאה.

  1. בשלב הראשון רופא השיניים מרדים את השן וסביבתה בהרדמה מקומית. טיפול שורש אינו אמור לכאוב. בזמן הזרקת החומר ייתכן שתרגיש מעין צביטה קלה. אחרי ההרדמה המומחה לטיפולי שורש מניח על הפה סכר גומי, שהוא יריעת גומי דקה המבודדת את השן מסביבתה ועוזרת לשמור עליה נקייה ויבשה במהלך הטיפול.

  2. לאחר מכן רופא השיניים קודח בחלקה העליון של השן פתח שיאפשר לו לגשת לחלקה הפנימי. בשלב הבא הוא מסלק את מוך השן המזוהם והחולה מלשכת המוך (החלל שבו נמצא המוך). באמצעות מיקרוסקופ מיוחד הוא בודק היכן בדיוק נמצא הזיהום, ומקפיד להוציא את כולו מלשכת המוך והתעלות. באמצעות פוצרים הוא משייף את לשכת המוך והתעלות, ושוטף אותן במים כדי לוודא שהחללים נקיים וריקים. לפעמים הוא שוטף את המקום גם בתמיסה מחטאת המחסלת כל זיהום שנותר ומפחיתה את הסיכון לזיהום בעתיד.

  3. אחרי שהחלל בשן נקי ויבש, המומחה לטיפולי שורש סותם אותו. הוא אוטם את החלל בגומי מיוחד בשם גוטה פרקה, שהוא חומר שהגוף אינו דוחה בתור גוף זר. לאחר מכן הוא סותם את הפתח בסתימה זמנית, עד להנחת כתר קבוע.

  4. במקרים רבים טיפול השורש פוגע בכותרת השן, ולכן אחרי מספר שבועות רופא השיניים משלים את השלב הסופי בטיפול ומניח על השן כתר קבוע או שיקום מסוג אחר. בחלק מהמקרים ובהתאם למצב השן, ייתכן שיהיה צורך להכניס לתוך שורש השן מוט תומך קטן, שיבטיח שהשיקום יהיה חזק ועמיד יותר.

אחרי ההליך

אחרי טיפול שורש אתה חייב להקפיד לטפל בשיניים ובחניכיים בהתאם להוראות שתקבל. ייתכן שתוזמן להגיע לביקורת נוספת במרפאת השיניים, כדי שרופא השיניים יבצע צילום רנטגן של השן המטופלת ויוודא שכל סימני הזיהום נעלמו. בנוסף, יהיה עליך להגיע פעמיים בשנה לניקוי שיניים אצל השיננית ולביקורת אצל רופא השיניים. חשוב לשמור על היגיינת הפה, כולל צחצוח שיניים פעמיים ביום במשחת שיניים הנלחמת בחיידקים לאורך זמן. אם תקפיד על היגיינת הפה ותגיע לביקורים במרפאת השיניים, השן שעברה טיפול שורש תוכל להישאר בריאה למשך שארית חייך.

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו