רופא שיניים מסביר למטופלת על דלקת אחרי עקירה

זיהומי שיניים חמורים

כאבי שיניים יכולים להיות כואבים ביותר ויכולים להקשות עליכם להתרכז בכל דבר אחר. השיניים שלכם מלאות בעצבים, וזו הסיבה שלמרות שהשיניים קטנות כאבי שיניים יכולים להיות להרגיש כמו מכה מאגרוף. זה בדרך כלל נגרם מזיהום בשן, כתוצאה מכך כאבים בפה שלכם. קראו עוד כדי ללמוד מה גורם לזיהום, מהם הסימפטומים שלו, וכיצד לטפל בזה בעזרת רופא השיניים שלכם.

מהו זיהום בשיניים?

על פי הStat Pearls, זיהומים בשיניים נגרמים כאשר בקטריה חודרת את הציפה (האזור הרך של השן שלכם) ומתפשטת לאזורים הסובבים. זה יכול לקרות עקב הליכים דנטלים, טראומה, או עששת בשיניים. מקור הזיהום יהיה בשן או במבנה הסובב אותה ואז יתפשט לרקמות הסובבות אותה.

סימנים וסימפטומים לזיהום בשיניים

אחד הסימנים הראשונים לזיהום בשן הוא כאב או פעימה בשן. אם הדבר אינו מטופל, תבחינו בנפיחות, קשיים בלעיסה, כאב שיקרין לעצם הלסת, ואפילו חום ובלוטות נפוחות בצוואר, דבר המצביע על כך שהזיהום מתפשט לאזורים האחרים בגופכם.

סימפטומים אחרים בפה מזיהום בשיניים:

  • טעם מר בפה
  • ריח רע מהפה שאינו עובר גם לאחר שטיפת הפה עם מים או מי פה.
  • חניכיים אדומות או נפוחות
  • התרופפות שיניים
  • פצע פתוח, מנקז על החניכיים הסובבות את השן
  • רגישות בשיניים

גורמים

הAmerican Dental Association מייחס את הזיהום בשיניים לעששת, מחלות חניכיים או שן סדוקה. כל אחד ממצבים אלו יכול לאפשר לבקטריה לחדור את הציפה, ולגרום להצטברות מוגלה בקצה השורש בעצם הלסת. ההצטברות הזו של מוגלה נקראת מורסה. מורסה לא מטופל יכול להותיר אתכם עם זיהום חמור שיכול להשפיע על עצם הלסת.

אפשרויות טיפול

בהתאם למצב הזיהום שלכם, רופא השיניים שלכם ישקול אחד או יותר מאפשרויות הטיפול הבאות:

ניקוז המורסה. רופא השיניים יבצע חתך קטן כדי לאפשר ניקוז של המורסה. בדרך כלל לאחר הניקוז האזור נשטף בשטיפה מלחית.

ביצוע טיפול שורש לאחר קדיחה אל תוך השן והסרת הציפה החולה, רופא השיניים שלכם ינקז את המורסה ,ימלא ויאטום את תא הציפה ואת תעלות השורש. השן שלכם כנראה תכוסה בכתר או עזר שיקומי אחר.

מרשם לאנטיביוטיקה. אם הזיהום שלכם נמצא בתהליך התפשטות לאזורים קרובים בפה, רופא השיניים יכול לרשום לכם מרשם לאנטיביוטיקה לעצירת הזיהום.

יש לציין שאם לא תטפלו בזיהום בשן שלכם או אם יש לכם חום או נפיחות או קשיים בנשימה או קשיים בבליעה, פנו לטיפול רפואי באופן מיידי. קרוב לוודאי שהזיהום שלכם כעת התפשט לחלקים אחרים בגוף שלכם, כמו עצם הלסת או אזורים סובבים.

מניעה

זיהומים בשיניים יכולים להיות משבשים וכואבים כאחד. זו הסיבה שמניעה חשובה לא פחות מהטיפול כשמתמודדים איתם. הרגלים טובים לטיפול בשיניים יכולים להבטיח שלא תקבלו חורים בשיניים או עששת. צחצחו שיניים פעמים ביום ונקו בחוט דנטלי באופן יומיומי כדי להפטר מכל בקטריה. ביקורים קבועים אצל רופא השיניים שלכם הם חובה במניעת זיהומים מפני שרופא השיניים לעיתים קרובות יבחין בבעיות שאתם לא תבחינו בהן.

אמנם לא תמיד ניתן להסביר תאונות הגורמות לזיהומי שיניים (כמו שן שבורה), אך היגיינת הפה עדיין יכולה לסייע משמעותית. ואם אכן אתם מוצאים אתעצמכם עם כאב שיניים או שן פועמת, אל תתנו לזיהום להיות לא מטופל. ככל שתתייעצו עם רופא השיניים שלהם מהר יותר, תוכלו להרגיש שוב בנוח וללא כאב מהר יותר!

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו