מהי רגישות בשיניים?
Badge field

מהי רגישות בשיניים?

Published date field

רגישות בשיניים מופיעה כשהדנטין נחשף. הדבר עלול לקרות עקב אבדן אמייל שן. (הדנטין הוא שכבת השן שמתחת לאמייל). לדוגמה, צחצוח חזק מדי של השיניים ושל קו החניכיים או שימוש במברשת שיניים בעלת זיפים קשים במקום מברשת עם זיפים רכים או זיפים בדרגת קושי בינונית עלול לשחוק את אמייל השן ולגרום לשריטות. בנוסף, שחיקת האמייל ואבדן מבנה השן, עלולים להתרחש עקב צריכת מזונות חומציים. הם עלולים להתרחש גם עקב נסיגת חניכיים ואבדן הצמנט (מלט השן) שמתחת, הגורמים לחשיפת השורש. כשהדנטין נחשף לגירוי חיצוני, כגון חום או קור, לחץ או מזונות ומשקאות מתוקים או חמוצים, עלולה להתעורר תחושת אי-נוחות ולעיתים אף כאב חד בשן או בשיניים.

גורמים אחרים, שאינם רגישות בשיניים, עלולים גם הם לגרום כאב:

קיימים מצבים רבים המעוררים כאב שאינם רגישות בשיניים:

  • עששת
  • שן סדוקה או שבורה
  • חריקה או הידוק של השיניים
  • דליפה סביב שחזורים
  • הלבנת שיניים חיצונית

מה קורה כשאתם חשים רגישות בשיניים

בתוך הדנטין ישנם מבנים צינוריים מיקרוסקופיים המסתעפים החוצה ממוך השן, שמספק לשן דם וחומרים מזינים (נוטריינטים) ועד לשטח החיצוני של הדנטין. צינוריות אלה מחוברות גם לסיבי העצב שבתוך המוך. כשצינוריות הדנטין חשופות וחוות גירוי חיצוני, כגון חום, קור, שינוי לחץ או מזונות או משקאות מתוקים או חמוצים, הגירוי יוצר שינוי בזרימת נוזל הדנטין המועבר לסיבי העצב, שם הוא נקלט ככאב האופייני לרגישות בשיניים.

שוחחו עם רופא השיניים שלכם אם אתם סבורים שאתם סובלים מרגישות בשיניים, כדי שיוכל לקבוע אבחנה נכונה ולהמליץ על טיפולים אפשריים.

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו