אישה אוכלת גלידה ללא חשש מרגישות בשיניים
Badge field

טיפול ברגישות בשיניים לאחר הלבנה

Published date field

 

אחת האפשרויות הטובות ביותר להסרת כתמי שטח ושינויי צבע בשיניים היא הלבנת שיניים. ישנן מספר אפשרויות ומספר מוצרים המשמשים להלבנת שיניים, וניתן לבצע את הפעולה בבית או באופן מקצועי במרפאת השיניים. אך אנשים רבים חווים לעיתים קרובות רגישות בשיניים לאחר ההלבנה. למעשה, כתב העת Reader's Digest קובע כי ל-78 אחוזים מהאנשים יש רגישות בשיניים, הידועה גם בשם רגישות יתר של הדנטין, לאחר שעברו הלבנת שיניים חיצונית המשתמשת בחומר המקובל חמצן קרבמיד.

להלבין או לא להלבין

ישנם סוגים רבים של מוצרי הלבנה - החל מג'ל ורצועות הלבנה ועד משחות שיניים ושטיפות פה. על פי איגוד רופאי השיניים האמריקאי (ADA) ניתן להלבין שיניים בשתי דרכים: בעזרת מוצרי הלבנה ובעזרת מוצרים שאינם מלבינים. מצד אחד, ניתן להלבין את השן עם מוצר המשנה את הצבע הטבעי של השן. רבים ממוצרים אלו מכילים חמצן קרבמיד, חומר פעיל המתפרק למי חמצן ואוריאה.

חומרים אלה פועלים גם להסרת כתמים עמוקים (פנימיים) וגם כאלו הנמצאים על פני השטח (החיצוניים) של השן. לעומת זאת, מוצרים שאינם מלבינים מכילים רכיבים או חומרים הפועלים רק להסרת כתמי שטח. רופא שיניים יכול להעניק טיפול במוצרי הלבנה במרפאת השיניים או לספק מוצר כזה לשימוש ביתי - וכן תוכלו לרכוש בעצמכם מוצרי הלבנה ללא מרשם.

הצד הרגיש שלך

רגישות יכולה להתרחש במהלך ואחרי השימוש בחומרי הלבנה על בסיס חמצן קרבמיד. כאשר השיניים שלכם רגישות, הן עלולות לפתח תגובות יתר למשקאות חמים וקרים, צחצוח שיניים אגרסיבי או למאכלים מתוקים - בצורה של כאב קצר וחד. תחושה זו מתרחשת לעיתים קרובות בשלבים המוקדמים של הטיפול בהלבנה, כאשר קחמצן קרבמיד חודר לאמייל השן ונחשפים אליו עצבים בשכבת הדנטין שמתחתיו. מוצרים כמו משחות שיניים להלבנה, שאינם מכילים חמצן קרבמיד, עשויים לגרום לרגישות פחותה מכיוון שהם מטפלים רק במשטח החיצוני של השיניים. מטופלים שונים יכולים לחוות תוצאות שונות בשימוש באותו מוצר בהתאם למצב השיניים שלהם. ככלל, ג'ל המשמש במשטחי הלבנה - כמו גם כמה מוצרי הלבנת שיניים ללא מרשם - הם בעלי פוטנציאל גדול יותר לגרום לשיניים רגישות לאחר ההלבנה.

סוגים שונים של רגישות

רגישות השיניים נפוצה במיוחד בשימוש במוצרי הלבנה בריכוזים גבוהים יותר ובזמן מגע ארוך יותר. ברוב מוצרי ההלבנה המקצועיים יש ריכוזים גבוהים יותר של חמצן קרבמיד בהשוואה למוצרי הלבנה ללא מרשם. לפעמים קיים גם גירוי של רקמות החניכיים בשימוש בחומרי הלבנה על בסיס חמצן קרבמיד, אם כי לפעמים גירוי הרקמות נובע ממשטחי הלבנה לא מתאימים המשמשים להחזקת חומר ההלבנה. תופעות לוואי אחרות ברקמות השיניים וברקמות הרכות (רירית הפה) יכולות להיות כרוכות ברגישות של עצב השן, בספיגה של שורש השן ובשחרור רכיבים מסויימים של חומרים משקמים דנטליים.

דיווחים של ה-ADA משני ניסויים קליניים הצביעו על כך ששינויים משמעותיים באמייל - או בנזק לאמייל - נגרמו ככל הנראה עקב ערכי pH נמוכים במוצרי הלבנה ללא מרשם או כתוצאה משימוש יתר - או משילוב של שניהם.

השגת הקלה בכאב

רגישות השיניים והחניכיים היא בעיקרה זמנית ונפסקת לאחר הטיפול בהלבנה. עם זאת, התדירות והחומרה של רגישות השן יכולה להיות מושפעת מהטכניקות בהן נעשה שימוש, איכות מוצר ההלבנה ותגובת האדם לחומרי ושיטות ההלבנה. ישנם מספר מוצרים או טכניקות המשמשים לרוב לטיפול ברגישות השיניים המכונה גם רגישות יתר של הדנטין:

 • שימוש בריכוז נמוך יותר של מוצר ההלבנה.
 • צמצום משך זמן הפעולה של משטחי ההלבנה.
 • הגדלת משך הזמן שבין טיפולי הלבנה פרטניים.
 • הימנעות מהלבנה לתקופה ממושכת.
 • שימוש בטיפול המקל על שיניים רגישות בכיסא המטופלים במרפאת השיניים.
 • שימוש בחומרי ג'ל או במשחות שיניים לשיניים רגישות המסופקים במרשם.
 • צחצוח עדין בעזרת מברשת רכה עם מים פושרים.
 • שינוי בתזונה על ידי הימנעות ממאכלים חמים או קרים ליום-יומיים לאחר ההלבנה.
 • הימנעות משימוש מוגזם בטיפולי הלבנה ביתיים.
 • שימוש בחומרים להקלה על רגישות בשיניים 10 עד 30 דקות לפני ואחרי כל הלבנה.
 • שימוש במוצרי הלבנה בתוספת חומרים למניעת רגישות.

ביקור במרפאת השיניים

שלב חשוב לפני הלבנת שיניים הוא התייעצות עם רופא השיניים שלכם כדי לקבוע איזו שיטת הלבנה אפשרית עבורכם, כמו גם בירור הפוטנציאל שלכם לרגישות בשיניים. רופא השיניים יכול לבצע הערכה של מצב השיניים ולערוך בדיקת "מגע ואוויר" כדי לקבוע את שיטת הטיפול בהלבנה המתאימה ביותר עבורך. רופא השיניים יכול גם להמליץ ​​על משחת שיניים לשיניים רגישות, כדי להקל על רגישות מיידית בשיניים. אפשרויות אחרות המשמשות לסיוע בהפחתת תחושת הרגישות בשיניים לאחר הלבנה, עשויות לכלול תרופות לא סטרואידיות נוגדות דלקת (NSAID) ומוצרים המכילים פלואור או אשלגן חנקתי.

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו