חניכיים רגישות לעומת שיניים רגישות
Badge field

חניכיים רגישות לעומת שיניים רגישות

Published date field

החניכיים והשיניים הם שני אלמנטים חשובים בפה. פעמים רבות אנו מתייחסים לתפקודם כמובן מאליו, והכל טוב עד שמשהו מתחיל לכאוב. בין אם מדובר בחניכיים רגישות או בשיניים רגישות, שניהם עלולים להיות מקור לאי-נוחות ניכרת. לפניך ההבדלים בין שני המצבים וכמה עצות שיעזרו לך לשכך את הכאב:

חניכיים רגישות

המונח "חניכיים רגישות" מתאר את הבעיה בדיוק רב – החניכיים רגישות ומציקות. אם אינך בטוח אם אכן מדובר בחניכיים רגישות, בדוק אם יש לך סימנים נוספים. רגישות בחניכיים עשויה לנבוע מדלקת חניכיים, השלב הראשוני של מחלת חניכיים. על-פי האתר Mouth Healthy של ההסתדרות האמריקאית לרפואת שיניים (ADA), סימנים נוספים הם חניכיים נפוחות אדומות ובוהקות, דימום בעת נגיסה בתפוח או בעת צחצוח שיניים, וריח רע מהפה. אם יש לך סימן מהסימנים הנוספים, ייתכן שיש לך דלקת חניכיים. כאשר דלקת חניכיים מתקדמת ומגיעה למצב של מחלת חניכיים, עלולה להופיע גם נסיגת חניכיים.

מצב שבו החניכיים רגישות כתוצאה מדלקת חניכיים או מחלת חניכיים נגרם בדרך כלל מהיגיינת פה לקויה. המקור העיקרי לרגישות זו הוא רובד השן (פלאק) אשר מצטבר לאורך קו החניכיים. אם לא מסלקים אותו הבעיה מחמירה ומגיעה לכדי מחלת חניכיים. גורמים נוספים לחניכיים רגישות הם סוכרת, שימוש בטבק, סדקים בשיניים ואף היריון.

שיניים רגישות

לשיניים רגישות יש כמה תסמינים שכיחים משלהן: רתיעה בעת צחצוח שן מסוימת או שימוש בחוט דנטלי במקום מסוים, כאב שיניים כתגובה לקור, ולפעמים גם הופעה של אי-נוחות או כאב כתגובה לחום, לחמוץ או למתוק.

על-פי ההסתדרות לרפואת שיניים בישראל לשיניים רגישות יש מספר גורמים: הסיבה העיקרית היא חשיפה של שנהב השן (הדנטין) בגלל נסיגת חניכיים, דלקת חניכיים, צחצוח אגרסיבי ועוד. גורמים נוספים הם חורים וסדקים בשיניים וסתימות רופפות או שבורות. בין הגורמים ניתן למצוא גם הרגלים מזיקים, דוגמת חריקת שיניים, הידוק שיניים ולעיסת חפצים קשים או החזקתם בפה.

טיפול ומניעה

שיניים וחניכיים רגישות עשויות להצביע על מצבים בעייתיים מאוד בפה. עם זאת, ניתן לטפל בהן ולמנוע אותן. הדרך הטובה ביותר למנוע חניכיים רגישות, שיניים רגישות וכל בעיה הנובעת מאחת מהן, היא לשמור כראוי על היגיינת הפה. הצעד הבסיסי והראשון הוא לצחצח שיניים במשחת שיניים המגנה מפני רובד החיידקים למשך 12 שעות ועוזרת למנוע הצטברות של רובד השן ודלקת חניכיים, העלולות לגרום לחניכיים רגישות. כדי לשמור על בריאות החניכיים חשוב גם שתשתמש בקביעות בחוט דנטלי ותשמור על תזונה נאותה.

בשיניים רגישות ניתן לטפל במשחת שיניים לשיניים רגישות ובג'ל פלואוריד. אפשרויות נוספות כוללות ציפוי שיניים, השתלת חניכיים וטיפול שורש, בהתאם להמלצות רופא השיניים. וכמו תמיד, אל תיתן לבעיה להימשך זמן רב, פנה בהקדם לבדיקה אצל רופא השיניים.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו