מהם הגורמים לשיניים רגישות
Badge field

מה גורם לשיניים רגישות?

Published date field

אם אתה נמנע מצריכת מזונות ומשקאות קרים כי שיניך רגישות, ייתכן שהגיע הזמן לרדת לעומקה של בעיה מכאיבה זו. על-פי האקדמיה לרפואת שיניים כללית (AGD), כ-40 מיליון מבוגרים באמריקה מהאנשים סובלים משיניים רגישות. אם כך, מה גורם לשיניים רגישות? קיימים מספר גורמים לבעיה, וכדאי שתגיע לרופא השיניים שיוכל למצוא את הגורם לבעיה זו אצלך.

רגישות ושנהב השן

חלקה הפנימי של השן הוא שנהב השן (הדנטין), המכיל צינוריות מיקרוסקופיות (טבולי). צינוריות אלה מכילות קצוות זעירים של עצבים המוקפים בנוזל. בכותרת השן, שהוא חלקה העליון והגלוי לעין של השן, שנהב השן מצופה בזגוגית השן המגינה עליו. שנהב השן נמצא גם בשורש השן ושם מגינה עליו שכבה בשם מלט השן (צמנטום). על-פי האתר Mouth Healthy של ההסתדרות האמריקאית לרפואת שיניים (ADA), כאשר שנהב השן חשוף משמעות הדבר שגם קצות הצינוריות חשופים, וכל גירוי גורם לשינויים מולקולריים ולתזוזה של הנוזלים. תזוזה זו מגרה את העצבים שבתוך הצינוריות ומעבירה למוח תחושת כאב. איי!

גורמים לרגישות בשיניים

לפניך מספר גורמים אפשריים לרגישות בשיניים:

  • שחיקה של זגוגית השן עקב שימוש במברשת שיניים קשה וצחצוח שיניים נמרץ מדי.

  • שחיקה של השן בגלל צריכת מזונות ומשקאות חומציים מאוד.

  • חשיפה של שנהב השן בגלל עששת, סתימות שבורות ושיניים שבורות.

  • חשיפה של שורש השן בגלל נסיגת חניכיים.

  • חריקת שיניים בלילה.

  • רגישות אחרי טיפול שיניים – בעיה שכיחה אך זמנית. מופיעה במיוחד אחרי טיפולים כמו הנחת כתר, ביצוע סתימה והלבנת שיניים.

טיפול שיניים מקדים

מציאת הקלה למכאוביך מתחילה בהתייעצות עם רופא השיניים. תאר בפניו את התסמינים וספר לו מה גורם לכאב ומה משכך אותו, למשל, קומפרסים חמים.

אחרי שרופא השיניים ימצא את הגורם לרגישות בשיניך, הוא יטפל בגורם הבסיסי. ייתכן שמדובר בטיפול פשוט, כמו סתימת חור או החלפת סתימה שבורה. עם זאת, אם הרגישות נגרמת מחשיפת השורש עקב נסיגת חניכיים, רופא השיניים עשוי להמליץ לך לפנות למומחה למחלות חניכיים כדי לעבור השתלת חניכיים במטרה לכסות את השורש ולהגן עליו.

מוצרים להפחתת רגישות

גם במצבים שבהם אין סיבה נראית לעין לכאבים, יש כמה סוגי טיפולים שיכולים לעזור להפחית את הרגישות. רופא השיניים יכול לטפל בך בג'ל פלואוריד כדי לחזק את זגוגית השן ולהפחית את תחושת הכאב. יש גם משחות שיניים מיוחדות הנמכרות ללא צורך במרשם רופא, שיכולות לחסום את קצות העצבים בשנהב השן החשוף. במשחות שיניים לשיניים רגישות יש להשתמש בקביעות. את ההשפעה תתחיל להרגיש אחרי כשבועיים של שימוש רצוף. קרא את הוראות השימוש שעל המוצר שכן יש סוגים מסוימים של משחות שיניים לשיניים רגישות שהשימוש בהן מוגבל למספר שבועות בלבד. אפשר גם למרוח מעט משחת שיניים ישירות על האזור המציק ולעסות את המקום במשך כדקה.

רופא השיניים יעזור לך לגלות את הגורם לרגישות בשיניך. אז אם אתה סובל מרגישות מטרידה המונעת ממך לאכול את המזון שאתה אוהב, קבע עוד היום תור לרופא השיניים כדי שתוכל לאכול שוב במהרה את הגלידה או האבטיח הקר שאליהם אתה משתוקק.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו