כמה שיניים יש לנו?

אמא ובת מחייכות להמחשה של כמה שיניים יש לילדים

כמה שיניים יש לנו? האם שאלתם את עצמכם פעם שאלה זו? ובכן, התשובה תלויה בכמה גורמים, הגורם הגדול ביותר הוא הגיל. לילדים ולמבוגרים יש מערכות שיניים שונות. ובכן, כמה שיניים יש לילדים?

שיני חלב

אצל ילדים, השיניים מתחילות לבקוע בסביבות גיל חצי שנה. המונח הטכני לשיניים מוקדמות אלה הוא שיניים נשירות, מכיוון שבסופו של דבר הן נושרות, בדיוק כמו עלים שנושרים מעצים נשירים בסתיו. רוב האנשים מכירים שיניים אלה כשיני חלב, אם כי הן נקראות לפעמים גם "משנן נשיר".

בסך הכל לילדים יש 20 שיני חלב - 10 בלסת העליונה ו-10 בלסת התחתונה. שיניים אלה משמשות כשומרות מקום לשיניים הבוגרות שצומחות לאחר נשירת שיני החלב. יש לזכור כי רק מכיוון ששיניים אלה נועדו לנשור, אין פירוש הדבר כי אין לטפל בהן באותה צורה בה מטפלים בשיניים בוגרות. פיתוח הרגלים נכונים לאכילה ולצחצוח שיניים צריך להתחיל זמן קצר לאחר התחלת בקיעת השיניים אצל הילד. בערך בגיל שש רוב הילדים מתחילים לאבד את שיני החלב שלהם, ואז הן מתחלפות בשיניים בוגרות. תהליך זה ימשיך עד שנות העשרה המוקדמות.

שיניים קבועות

למבוגרים יש יותר שיניים מילדים; לרוב המבוגרים יש 32 שיניים. ביניהן יש 8 שיניים חותכות, 4 ניבים, 8 קדם-טוחנות, ו-12 שיניים טוחנות (כולל 4 שיני בינה). אצל רוב האנשים קיימת כבר מערכת שלמה של שיניים קבועות בהגיעם לשנות העשרה שלהם. תופעה נפוצה אצל מבוגרים היא עקירת שיני הבינה מכיוון שלא תמיד יש להן מספיק מקום לגדול בנוחות או מבלי לגרום לפגיעה ביישור של שיניים אחרות.

ובכן, כמה שיניים יש לנו? בדרך כלל, לילדים יש 20 ולמבוגרים יש 32 (28 אם עוקרים את שיני הבינה). וכל אחת מהן זקוקה לטיפולכם. למידע נוסף על טיפול בשיניים ראו כאן במידע על טיפוח הפה של קולגייט.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

חלקי השן

כל שן מורכבת ממספר חלקים; להלן סקירה כללית של כל אחד מהחלקים:

  • אמייל - החלק החיצוני והקשה ביותר של השן שהיא האיבר בגוף המכיל הכי הרבה מינרלים. עששת עלולה לפגוע בחלק זה אם לא מטפלים בשיניים כראוי.

  • דנטין - שכבת השן שמתחת לאמייל. אם העששת חודרת מבעד לאמייל, היא תוקפת את הדנטין, שבו מצויות מיליוני תעלות זעירות המובילות היישר אל מוך השן.

  • מוך - הרקמה הרכה במרכז כל שן, שבה נמצאים העצבים וכלי הדם. אם העששת מגיעה עד למוך השן, תתעורר בדרך כלל תחושת כאב ויתכן שיהיה צורך בטיפול שורש.