כמה שיניים יש לנו?

האם תהיתם אי פעם כמה שיניים יש לנו? ובכן, התשובה תלויה בכמה גורמים, והמרכזי שבהם הוא הגיל. לילדים ולמבוגרים יש מערכות שיניים שונות. אז כמה שיניים יש לילדים?

שיני תינוקות

השיניים מתחילות לבוקע אצל תינוקות בסביבות החודש השישי. לשיניים אלו אנו קוראים שיניים זמניות, מאחר ובסופו של דבר הן נופלות, ממש כמו העלים הנושרים בשלכת. שיניים אלו מכונות בשם שיני חלב או שיניים ראשונות.

בסה"כ יש לילדים עשרים שיני חלב – עשר למעלה ועשר למטה. שיניים אלה משמשות כשומרות מקום לשיניים הקבועות שיצמחו לאחר נשירת שיני החלב. עליכם לזכור שאין פירוש הדבר שרק משום ששיניים אלה עתידות לנשור אין צורך לשמור עליהן ולטפל בהן בדיוק כמו בשיניים קבועות. יש לפתח הרגלים בריאים של אכילה וצחצוח שיניים זמן קצר לאחר בקיעת השיניים הראשונות. רוב הילדים מתחילים לאבד את שיני החלב בסביבות גיל שש, ובמקומן צומחות שיניים קבועות. תהליך זה נמשך עד שנות העשרה המוקדמות.

שיניים קבועות

למבוגרים יש מספר שיניים גדול יותר מזה של ילדים. רוב המבוגרים הם בעלי 32 שיניים. שמונה מהשיניים הן חותכות, ארבע הן הניבים, שמונה נוספות הינן טוחנות קדמיות ועוד 12 הינן הטוחנות (בכלל זה 4 שיני בינה). לרובנו יש מערכת שלמה של שיניים קבועות עם הגיענו לגיל ההתבגרות. במקרים רבים יש צורך לעקור את שיני הבינה משום שלא תמיד יש די מקום לצמיחתן בצורה נוחה או מבלי שיגרמו עיוות למנח של יתר השיניים.

אם כך, כמה שיניים יש לנו? ככלל, לילדים יש 20 ולמבוגרים 32 (28 במקרה של עקירת שיני הבינה). וכל אחת מהן זקוקה לטיפולכם.

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

חלקי השן

כל שן מורכבת ממספר חלקים; להלן סקירה כללית של כל אחד מהחלקים:

  • אמייל - החלק החיצוני והקשה ביותר של השן שהיא האיבר בגוף המכיל הכי הרבה מינרלים. עששת עלולה לפגוע בחלק זה אם לא מטפלים בשיניים כראוי.

  • דנטין - שכבת השן שמתחת לאמייל. אם העששת חודרת מבעד לאמייל, היא תוקפת את הדנטין, שבו מצויות מיליוני תעלות זעירות המובילות היישר אל מוך השן.

  • מוך - הרקמה הרכה במרכז כל שן, שבה נמצאים העצבים וכלי הדם. אם העששת מגיעה עד למוך השן, תתעורר בדרך כלל תחושת כאב ויתכן שיהיה צורך בטיפול שורש.