עששת בקרב ילדים
Badge field

ילדים ועששת: שלושה הרגלים רעים ומזיקים

Published date field

אתם, כמו כל ההורים, מנסים לעשות עבור ילדיכם את הדברים שנכון לעשות. נוסף על כך שאתם לוקחים אותם לבדיקות קבועות אצל הרופא, מכינים להם ארוחות בריאות ודואגים שיעסקו בפעילות גופנית, בראש סדר העדיפויות שלכם נמצא כל דבר שיבטיח שהם יגדלו שמחים ומאושרים. אחד הדברים האלה הוא לוודא שהרגלי היום-יום המשפחתיים אינם גובים מחיר מבריאות השיניים של ילדיכם. עששת אצל ילדים היא לא דבר טוב, ולכן הקפידו שלא ללמד אותם בהסח הדעת הרגלים לקויים של שמירה על בריאות השיניים.

ממתקים בין הארוחות

ילדים רבים רגילים לאכול חטיפים בין הארוחות, הרגל לא בריא בהתחשב בעובדה שמזונות ומשקאות לא מתאימים עלולים לגרום לעששת. אכילה תדירה של  ארוחות וחטיפים עתירי פחמימות גורמת ליותר עששת מאשר אכילה מסודרת של שלוש ארוחות ביום. אם תרשו לילדיכם לנשנש בין הארוחות ממתקים ולשתות שתייה ממותקת, הנזק עלול להיות גדול. אם בכל זאת אינכם יכולים להימנע מלתת להם חטיפים, תנו להם חטיפים המכילים פחמימות מורכבות: תנו להם פירות במקום ממתקים. אם לפעמים הילדים רוצים פינוק מתוק, תנו להם אותו עם הארוחה. הרוק עוזר בעיכול המזון וגם שוטף את הפה ומנקה אותו. כשאוכלים כמות רבה של מזון הגוף מייצר כמות גדולה יותר של רוק. כשאוכלים חטיף מיד בסיום הארוחה הכמות הגדולה של הרוק שוטפת את הפה ועוזרת לשמור את השיניים ללא רובד חיידקים.

שתייה לפני השינה

אם טכס ההשכבה לישון בביתכם כולל כוס שתייה, שקלו זאת שוב. בלילה הפה מפריש פחות רוק. ולכן כאשר ילדים שותים בסמוך לפני השינה כל משקה שאינו מים, ואינם מצחצחים שיניים לאחר מכן, הסוכר שנמצא במשקאות אלה נשאר על השיניים זמן רב יותר, מה שעלול לגרום לעששת ולחורים בשיניים. אם אתם חייבים לתת לילדים לשתות לפני השינה, תנו להם רק מים, ולא מיץ, שוקו או אפילו חלב. אם הילד בכל זאת שותה משקה מתוק לפני השינה, ודאו שהוא יצחצח שיניים לפני שילך לישון. אם הילד מביע התנגדות, קנו לו מברשת שיניים עם דמויות מוכרות מסיפורי ילדים ומשחת שיניים בעלת טעם עדין, ונסו להפוך את צחצוח השיניים למשחק מעניין.

דילוג על ביקורת אצל רופא השיניים

מומלץ להגיע לביקורת שגרתית אצל רופא שיניים החל מגיל שנתיים ולמשך כל החיים. לרוב מומלץ על ביקורת חצי שנתית אצל רופא שיניים, אך ייתכן שאנשים עם בעיות ומחלות מסוימות יוזמנו לביקורות בתדירות שונה. מטרת הביקורת היא לגלות מוקדם בעיות, ולטפל בהן לפני שיחמירו. אם תדלגו על ביקורת קבועה, כל בעיה קטנה עלולה לגדול ולהחמיר. אם תדלגו על ביקורת אחת או שתיים כי שיני הילד נראות לכם תקינות, התוצאות עלולות להיות קשות. יש דברים שרק רופא השיניים יכול להבחין בהם. כדאי להקפיד על ביקורת אצל רופא השיניים לבדיקת עששת ובעיות אחרות, וכן להקפיד להגיע לניקוי מונע אצל השיננית. בהזדמנויות אלה מומלץ להיוועץ עם הרופא והשננית איך להקנות לילדים הרגלים טובים לשמירה על בריאות הפה ולעזור להם לעשות זאת כחלק משגרת היום-יום. אל תעשו את השגיאה שעושים חלק מההורים, ואל תדלגו על ביקורות במרפאת השיניים. כדי שלא תשכחו לקבוע תור לביקורים הבאים אצל רופא השיניים והשיננית, אל תצאו ממרפאת השיניים לפני שתקבעו את התור.

מה לעשות

אם אתם מבחינים בסימני עששת — כמו כאב או רגישות, נקודות לבנות או כתמים חומים על השן, או אף חורים בשן (אם הבעיה נמשכת זמן רב יותר) — קבעו מיד תור לרופא השיניים. אם תעזרו לילד לשנות הרגלים, תוכלו למנוע הופעה של עששת וחורים נוספים בשיניו. במקביל, את החורים הקיימים יש לסתום בהקדם, ולא להשאיר עניינים פתוחים. רופא השיניים יסתום את החורים וישמח לייעץ לכם איך למנוע בעתיד עששת אצל ילדכם.

ברור שאתם רוצים עבור ילדיכם רק את הטוב ביותר, ולכן זכרו להקפיד על טיפול שיניים הולם. לפעמים תצטרכו לדחוף את השמירה על היגיינת הפה בין משחק כדורגל, שיעורי בית, מסיבת פיג'מות, ארוחת ערב וזמן עם המשפחה. אך אם השמירה על היגיינת הפה של ילדיכם תהיה בראש סדר העדיפויות שלכם, תעניקו להם פה בריא לכל החיים.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו