איך נוצרים חורים בשיניים ואיך נמנע אותם
Badge field

חורים בשיניים: איך הם נוצרים ומה ניתן לעשות כדי למנוע אותם

Published date field

 

חורים בשיניים הם מחלת הפה השכיחה ביותר המוכרת לאדם, והתהליך שבו הם נוצרים נקרא עששת.

עששת היא מחלה שבה נהרסת זגוגית השן, שהיא השכבה החיצונית הקשה של השן. הבעיה עלולה לתקוף ילדים, צעירים ומבוגרים כאחד. רובד השן (פלאק) הוא שכבר דביקה של חיידקים שנוצרת ללא הרף ומצטברת על השיניים. החיידקים ניזונים מהסוכר שבמזון ובמשקה, והופכים אותו לחומצה המאכלת ומנקבת את זגוגית השן. על-פי ההסתדרות האמריקאית לרפואת שיניים (ADA), מכיוון שרובד השן דביק, החומצה נשארת במגע עם השיניים וגורמת לעששת המתבטאת בחורים בשיניים.

יש שני סוגים עיקריים של חורים:

חורים בשקעים ובחריצים: חורים כאלה מופיעים בדרך כלל על משטחי הלעיסה של השיניים האחוריות (טוחנות ומלתעות), ובמשטחים האחוריים של השיניים הקדמיות. זגוגית השן בכל שן מורכבת מכמה חלקים. בשקעים ובחריצים של השן, שהם מקומות המפגש של חלקים אלה, עלול להילכד רובד שן ולגרום לעששת. לכן עם בקיעת השיניים רופא השיניים ממלא שקעים וחריצים אלה בחומר פלסטי מיוחד, האוטם אותם ומונע היווצרות של חורים מסוג זה. ומכיוון שכך, האיטומים גם מפחיתים את הסבירות לכך שיהיה צורך בסתימות במקומות אלה.

חורים במשטחים חלקים: חורים כאלה נמצאים לרוב באזור קו החניכיים או בין השיניים, אם נוצר ומצטבר באזורים אלה רובד שן. שימוש נכון בחוט דנטלי יכול למנוע את רוב החורים מסוג זה בין השיניים, וצחצוח במברשת שיניים ידנית או חשמלית לאורך קו החניכיים יכול למנוע את החורים באזורים אלה.

אביזרים ומוצרים לשמירה על היגיינת הפה

קיימים בשוק סוגים רבים של אביזרים לשמירה על בריאות הפה ולמניעת חורים בשיניים. חיוני לצחצח שיניים במברשת שיניים איכותית בעלת זווית מתאימה וזיפים טובים. ניתן להשיג מברשות שיניים חשמליות לא יקרות, המסלקות את רובד השן ביעילות רבה יותר. קיים בשוק מבחר גדול, ותוכל לבדוק ולמצוא את מברשת השיניים החשמלית המתאימה לך. השיננית ורופא השיניים יוכלו להמליץ לך על מברשת השיניים הטובה ביותר לסילוק רובד השן.

שימוש במשחת שיניים המכילה פלואוריד ובעלת אישור משרד הבריאות עוזר מאוד למנוע חורים בשיניים. הפלואוריד הנמצא במשחת השיניים מספק לשן שכבת מגן המנטרלת את מתקפת החומצה שגורם רובד השן. שוב, עדיף לקבל המלצות מקצועיות מהשיננית או מרופא השיניים.

אחד הדברים שניתן לעשות הוא למרוח על השיניים פלואוריד. אחרי ניקוי שיניים, השיננית מבריקה את השיניים בשכבה דקה של פלואוריד או מורחת על השיניים ג'ל מכיל פלואוריד ומשאירה אותו למשך מספר דקות. חומרים אלה מכילים פלואוריד מרוכז, הנספג לתוך פני השטח של השן והופך את הזגוגית ואת השורש, אם צוואר השן חשוף, לעמידים יותר בפני מתקפת החומצה של רובד השן. מריחת פלואוריד מפחיתה את רגישות השיניים לחום ולקור. כמו כן היא יכולה להעלים חורים שזה עתה נוצרו ולחזק את שכבת זגוגית השן, באמצעות החזרת מינרלים לשכבה זו בתהליך הנקרא רמינרליזציה.

הודות לחידושים רפואיים אלה, כמות החורים בשיניים פחתה דרמטית הן בילדים והן במבוגרים. בימינו רואים לא מעט אנשים שלא היה להם ולו חור אחד בשיניים במשך כל ימי חייהם. ביקורים קבועים במרפאת השיניים והקפדה על היגיינת הפה ותזונה בריאה יאפשרו לך לחיות את חייך בלי לחוות את מחלת השיניים השכיחה ביותר שפגש האדם.

 

 

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו