משקאות ממותקים מזיקים לשיניים
Badge field

כיצד משפיעים משקאות ממותקים על השיניים?

Published date field

בריאותם של בני משפחתך, כולל בריאות הפה, חשובה לך מכל, ולכן חשוב שתוודא שילדיך מקפידים לצחצח שיניים ולהשתמש בחוט דנטלי. עם זאת, חשוב באותה מידה שתשים לב למה שהם מכניסים לפה. יש רשימה ארוכה של מזונות ומשקאות המזיקים לשיניים. ולמעשה, לא רק שהם עלולים לבטל את היתרונות של שמירה על היגיינת הפה, אלא עלולים אף לגרום לתוצאה הפוכה.

משקאות ממותקים, כמו מיצי פירות ומשקאות קלים, בהחלט נמצאים ברשימה הזו. למרות שפעמים רבות הילדים שותים אותם, הם אינם הדבר הכי טוב בשבילם. שתייה מוגזמת של משקאות כאלה גורמת לבעיות שיניים רבות, כולל מחלות חניכיים, עששת, חורים בשיניים ואף ריח רע מהפה.

מה עושים משקאות ממותקים לשיניים?

ידוע ששתיית משקאות ממותקים דרך קבע אינה טובה לבריאות, אך גם אם נהנים מהם רק מדי פעם הם פוגעים בבריאות הפה. כששותים משקה ממותק הסוכר שבו נדבק לשיניים ונשאר בפה, וחיידקי הפה ניזונים ממנו. כאשר החיידקים צורכים את הסוכר, הם מייצרים חומצה, ובסופו של דבר החומצה מתחילה לאכל את זגוגית השן. כתוצאה מכך דפנות השיניים נעשות דקות וחלשות יותר. עם היחלשות זגוגית השן, עולה הסבירות להיווצרות חורים בשיניים. ידוע שמשקאות ממותקים הם מהגורמים השכיחים ביותר לעששת שיניים.

איך אוכל למנוע היווצרות נזק כזה?

הדרך הטובה ביותר לצמצם את עששת השיניים הנגרמת משתיית משקאות ממותקים היא להימנע משתייתם. המשקר הטוב ביותר להרוויית הצימאון הוא מים. ואם רוצים לשתות משהו מתוק אבל בריא, אפשר לשתות מיץ פירות טבעי, או מיץ פירות סחוט טרי. מיץ פירות מכיל באופן טבעי כמות רבה של סוכר, וכדי להפחית את כמותו ניתן לדלל את המיץ במים או בסודה.

אם בכל זאת הרשית לילדיך לשתות משקאות מתוקים, דאג שישטפו את הפה במים כדי לסלק כל שארית סוכר שאולי נותרה. כדאי גם להשתמש במשחת שיניים ובמי פה המכילים פלואוריד, ולילדים להקפיד לתת מוצרים המיועדים לילדים. פלואוריד עוזר להפחית יצירת חורים בשיניים ומחזק את זגוגית השן, והופך על פיו את התהליך המזיק שגורמים המשקאות הממותקים. דרך נוספת לקבל פלואוריד היא מהשיננית, שיכולה אחרי להוסיף טיפול בפלואוריד אחרי ניקוי השיניים.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו