מהי רגישות בשיניים?

 מהי רגישות בשיניים?

רגישות בשיניים מופיעה כשהדנטין נחשף. הדבר עלול לקרות עקב אבדן אמייל שן. (הדנטין הוא שכבת השן שמתחת לאמייל). לדוגמה, צחצוח חזק מדי של השיניים ושל קו החניכיים או שימוש במברשת שיניים בעלת זיפים קשים במקום מברשת עם זיפים רכים או זיפים בדרגת קושי בינונית עלול לשחוק את אמייל השן ולגרום לשריטות. בנוסף, שחיקת האמייל ואבדן מבנה השן, עלולים להתרחש עקב צריכת מזונות חומציים. הם עלולים להתרחש גם עקב נסיגת חניכיים ואבדן הצמנט (מלט השן) שמתחת, הגורמים לחשיפת השורש. כשהדנטין נחשף לגירוי חיצוני, כגון חום או קור, לחץ או מזונות ומשקאות מתוקים או חמוצים, עלולה להתעורר תחושת אי-נוחות ולעיתים אף כאב חד בשן או בשיניים.

גורמים אחרים, שאינם רגישות בשיניים, עלולים גם הם לגרום כאב:

קיימים מצבים רבים המעוררים כאב שאינם רגישות בשיניים:

 • עששת
 • שן סדוקה או שבורה
 • חריקה או הידוק של השיניים
 • דליפה סביב שחזורים
 • הלבנת שיניים חיצונית
 • מה קורה כשאתם חשים רגישות בשיניים

  בתוך הדנטין ישנם מבנים צינוריים מיקרוסקופיים המסתעפים החוצה ממוך השן, שמספק לשן דם וחומרים מזינים (נוטריינטים) ועד לשטח החיצוני של הדנטין. צינוריות אלה מחוברות גם לסיבי העצב שבתוך המוך. כשצינוריות הדנטין חשופות וחוות גירוי חיצוני, כגון חום, קור, שינוי לחץ או מזונות או משקאות מתוקים או חמוצים, הגירוי יוצר שינוי בזרימת נוזל הדנטין המועבר לסיבי העצב, שם הוא נקלט ככאב האופייני לרגישות בשיניים.

  שוחחו עם רופא השיניים שלכם אם אתם סבורים שאתם סובלים מרגישות בשיניים, כדי שיוכל לקבוע אבחנה נכונה ולהמליץ על טיפולים אפשריים.

  1 Fischer C, Fischer RG, Wennberg A Prevalence and distribution of cervical dentine hypersensitivity in a population in Rio De Janiero, Brazil, J Dent 20:272.

  "מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

  מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

  רגישות בשיניים

  הגדרה

  רגישות בשיניים, הידועה גם כרגישות יתר של הדנטין, נוצרת בשן עצמה או במשטחים חשופים של השורש. הדבר מתרחש כתוצאה מהידלדלות שכבת האמייל המגנה על השן, או כתוצאה מנסיגת חניכיים החושפת את הדנטין, השכבה שמתחת לאמייל. נסיגת החניכיים מצמצמת את יכולתם של האמייל והחניכים להגן על השן ועל השורש. 57% מאוכלוסיה סובלים מרגישות בפה.

  סימנים ותסמינים

  אם מאכלים, משקאות חמים, קרים, מתוקים או חומציים מאוד או נשימה באוויר קר גורמים לרגישות או לכאב באחת השיניים או בכולן, יתכן שיש לכם שיניים רגישות. רגישות בשיניים עשויה לחלוף ולהופיע שוב במשך הזמן.

  האם רגישות בשיניים פוגעת בסגנון החיים שלכם?

  רגישות בשיניים עלולה להפוך את האכילה והשתייה לחוויה מכאיבה. נסו את אחד מהמוצרים שלנו המיועדים להקלה על שיניים רגישות. שימוש ממושך במוצרים אלו ימנע תופעות כאלו בעתיד.