אישה שותה מים בכדי להעביר יובש בפה סכרת

יובש בפה וסוכרת: ארבעה טיפים למניעה

על פי האגודה האמריקאית לסוכרת, ליותר מ- 10% מהאמריקאים יש צורה מסויימת של סוכרת. אם זה מתאר אתכם, אתם בוודאי תוהים, "איך מטפלים ביובש הפה בסוכרת?" אנחנו פה בכדי להסביר מה הגורמים ליובש בפה, איך זה קשור לסוכרת, לתת טיפים טובים לספק הקלה.

סוכרת ויובש בפה

שמירה על הגיינת פה נכונה הינה חלק הכרחי מבריאות השיניים ומהבריאות הכללית שלכם. זה נכון במיוחד אם יש לכם סוכרת, מפני שאתם נוטים למצבים כמו מחלת חניכיים ויובש בפה. למרבה המזל, הנסיון שלכם בניהול סוכרת אמור לגרום לכם להצליח בכך שיסייע לכם להבין את חשיבותה של שגרה.

יש לכם סיכוי גבוה יותר לחוות יובש בפה אם אתם סובלים מסוכרת משתי סיבות:

  1. השתנה מרובה יכולה להותיר אתכם מיובשים.
  2. תרופות יכולות להשפיע על ייצור רוק על ידי בלוטות הרוק שלכם.

יובש בפה ידוע גם כ xerostomia מופיע כאשר בלוטות הרוק שלכם אינן מייצרות מספיק רוק בכדי להשאיר את הפה שלכם לח. בנוסף לאי הנוחות, הדבר יכול להוביל לבעיות אחרות בשיניים, לכן זה חיוני להתחיל בצעדים לטיפול או למניעה ביובש בפה.

1) מים ומוצרים ללא סוכר

שיטה להתמודדות עם יובש בפה פשוטה ככל שהיא יעילה היא לעזור להרטיב את הפה במים ובמוצרי מזון ללא סוכר.

היתרון בשתיית מים כאשר הפה שלכם יבש ידוע. זה לא רק מונע התייבשות אלא גם מסייע בביצוע חלק מתפקידי הרוק על ידי שטיפה של חלקיקי מזון ואיזון החומציות בפה שלכם.

אך כיצד מוצרים ללא סוכר מסייעים? מסטיק ללא סוכר, סוכריות, ומוצרים אחרים מסייעים להמריץ את ייצור הרוק על ידי הלעיסה/מציצה. בפעם הבאה שתרגישו אי נוחות בפה שלכם, נסו מסטיק ללא סוכר וראו אם אתם מרגישים בשינוי.

טיפ מועיל: בנוסף על היותם בטוחים לשיניים שלכם, מוצרים ללא סוכר בטוחים גם לאכילה עם סוכרת מכיוון שלא תהיה להם השפעה על רמת הגלוקוז בדם.

2) השתמשו במכשיר אדים

אם אתם חווים יובש בפה במהלך הלילה, מכשיר אדים יכול להוות הפתרון אותו חיפשתם (למרות שהם נהדרים כל הזמן!). המכשיר המועיל הזה, מוסיף מים לאוויר, מסייע להקל על חלק מהתסמינים ואי הנוחות של יובש בפה.

אם אתם משתמשים במכשיר אדים, במיוחד בחללים קטנים כמו משרד או חדר שינה, תווכחו לדעת שרמת הנוחות שלכם תשתנה לטובה.

הקפידו להשאיר כוס מים ליד המיטה או על שולחן העבודה שלכם להקלה נוספת!

3)נהלו את הסוכרת שלכם

המערכת המווסתת את ההורמונים שלכם יכולה להיות מסובכת, אך ההשפעה של התזונה שלכם על יובש בפה קלה להבנה.

כאשר אתם צורכים אוכל או משקה, הגוף שלכם מגיב על ידי העלאת רמת הגלוקוז בדם שלכם. אם הסוכר בדם שלכם מחוץ לטווח הבריא (לא בשליטה), אתם עלולים לחוות מתן שתן דחוף. זה יכול להוביל להתייבשות, אשר יכול לגרום ליובש בפה.

הדבר החשוב לקחת מזה הוא ששליטה נכונה בסוכרת שלכם, במיוחד באמצעות תזונה בריאה ומאוזנת, יכולה להשפיע בצורה ישירה על יובש בפה. תזונה עשירה במזונות עתירים בחומרים מזינים וצמצום ברמת השומן, קלוריות וסוכרים הינה אידאלית לאנשים הסובלים מסוכרת.

טיפ מועיל: אם אתם מתקשים לנהל את הסוכרת שלכם או תסמינים קשורים, התייעצו עם הרופא המטפל שלכם או עם דיאטנית לקבלת חוות דעת מקצועית לשיפור ההרגלים היומיים שלכם.

4) ביקורי שיניים קבועים

אם יוותר ללא טיפול, יובש בפה יכול להגדיל את הסיכון שלכם לפתח בעיות שיניים אחרות . זה נכון פי כמה לגבי אנשים עם סוכרת, מכיוון שהם יכולים לעזור לכם למנוע בעיות כמו מחלות חניכיים, ריקבון שיניים, יובש בפה וזיהוי סימני אזהרה לפני שהם מחמירים.

למרות שזה יכול להיות מלחיץ עבור חלקכם לבקר אצל רופא השיניים, הם נכס חיוני במאבק שלכם כנגד בעיות בריאות הפה. הם יכולים לתת המלצות לסיוע בניהול היובש בפה שלכם ולוודא שאתם נוקטים בצעדים ההכרחיים להימנעות מבעיות שנגרמות עקב חוסר ברוק כרוני.

ארבעת הטיפים האלו הינם צעדים נהדרים לסיוע בהתמודדות עם אי נוחות ותסמינים אחרים ליובש בפה שלכם, אך אל תחששו לנקוט ביותר מגישה אחת לתוצאות מירביות! זכרו שטיפול ביובש בפה אינו פותר את הסיבות הבסיסיות הגורמות ליובש בפה, לכן זהו רעיון טוב להתייעץ עם איש המקצוע שלכם אם אתם מתקשים לנהל את התסמינים שלכם. אתם מוכנים להצלחה כעת להקל על היובש בפה שלכם ולהימנע מבעיות שיניים נלוות.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו