אישה שותה מים כדי למנוע יובש בפה
Badge field

10 תרופות ביתיות לפה יבש

אם אתם סובלים מפה יבש שמרגיש כמו צמר גפן, אתם לא לבד. מבוגרים רבים סובלים מפה יבש, אך ישנן מספר אפשרויות שתוכלו לנסות בבית כדי להקל על אי הנוחות ולמנוע בעיות נוספות בבריאות הפה. קראו עוד 10 טיפים להקלה על פה יבש.

מה זה פה יבש?

פה יבש מתרחש כאשר אין לכם מספיק רוק בפה כדי לבצע את הפונקציות המועילות שלו. הרוק שוטף חלקיקי מזון שעלולים להיתקע בשיניים. וגם מגן על השיניים שלכם מהחומצות במזונות ובמשקאות. ללא הגנה זו, השיניים שלכם פגיעות יותר לעששת ולדלקת חניכיים.

תרופות לפה יבש

פה יבש יכול להתפתח מסיבות רבות: תרופות, חסרים תזונתיים, מתח ועוד. רופא השיניים או הרופא שלכם יכולים לעזור לכם לאתר את הסיבה ליובש בפה שלכם ולטפל בגורם. עם זאת, יש כמה טיפולים קלים לפה יבש שתוכלו לעשות בבית כדי לעזור להקל על הסימפטומים שלכם.

1. שתו מים

פה יבש עלול להתרחש כתוצאה מהתייבשות אם אינכם שותים מספיק נוזלים. התייבשות היא לא תמיד הסיבה לפה יבש, אבל לגימת מים עדיין יכולה לעזור לשטוף את החיידקים בפה עד שזרימת הרוק שלכם תחזור לקדמותה.

2. תמצצו סוכריות ללא סוכר

מציצת סוכריות או מנטה יכולה לעורר את זרימת הרוק שלכם, ולהקל זמנית על תסמיני הפה היבש שלכם. כדאי לבחור במוצרים ללא סוכר מכיוון שסוכר עלול לגרום לעששת. והסיכון שלכם לעששת הוא אפילו גבוה יותר עם יובש בפה.

3. לעסו מסטיק ללא סוכר

בדיוק כמו מציצת סוכריות ללא סוכר, מסטיק ממריץ את זרימת הרוק. הקפידו ללעוס מסטיק נטול סוכר שזכה בחותם קבלה של ADA, המבטיח כי המסטיק מחזיק בטענות התווית שלו לעורר רוק.

4. בחרו בקפה נטול קפאין

קפאין יכול לגרום ליובש נוסף, כך שהוא יכול להחמיר את תסמיני הפה היבש שלכם. אתם עדיין יכולים לשתות משקאות כמו קפה או תה, אבל הגרסאות נטולות קפאין יהיו טובות יותר עבורכם.

5. נשמו דרך האף

נשימה דרך הפה יכולה להגביר את היובש, במיוחד אם אתם נושמים דרך הפה בזמן שאתם ישנים. אם אינכם מסוגלים לנשום בדרך זו עקב אלרגיות או גודש, דברו עם הרופא שלכם על טיפול באלרגיות, גודש או בעיות שינה.

6. השתמשו במכשיר אדים

נשימה של אוויר יבש עלולה לתרום ליובש בפה לאורך זמן, כך ששימוש במכשיר אדים להוספת לחות לחדר יכול לעזור. נשימה באוויר המטופל הזה יכולה לעזור לצמצם את הסימפטומים שלכם, במיוחד כשאתה ישנים.

7. הפסיקו לעשן

עישון יכול לגרום או להחמיר יובש בפה מכיוון שסיגריות יכולות למעשה להאט את ייצור הרוק. אם אתם מתקשים להפסיק לעשן - ורבים מתקשים - תשאלו את רופא השיניים או הרופא שלכם לעצה.

8. השתמשו במי פה ללא אלכוהול מיוחדים לפה יבש

מוצרי מי פה רבים מכילים אלכוהול, שיכול להיות מעט שוחק ולהשפיע על רמות הלחות של הפה. שימוש במי פה ללא אלכוהול יכול לעזור להרטיב את הפה מבלי לגרות או לייבש אותו יותר בטעות.

9. מוצרים מחליפים לרוק ללא מרשם

ישנם תרסיסים, שטיפות פה ומשחות שיניים , תכשירים מיוחדים שעוזרים לשמור על לחות הפה. תרסיסים נוחים מכיוון שהם ניידים ולוקח רק שנייה כדי לספק הקלה. ניתן להשתמש ברוב המוצרים כתחליפי הרוק בתדירות רבה לפי הצורך או על פי המלצת הרופא שלכם.

10. נטלו את הויטמינים שלכם

אם פה יבש גרם לבעיות נוספות בבריאות הפה כמו דלקת או פצעים בפה, מערכת חיסונית בריאה יכולה למנוע זיהום. על פי הבלוג Eat Right מאת האקדמיה לתזונה ודיאטה, ויטמין C מסייע בתיקון העור, השיניים, העצמות והרקמות. ויטמין B גם עוזר למערכת החיסונית שלך. שוחחו עם הרופא שלכם על נטילת תוסף B-קומפלקס עם תיאמין, ניאצין, ריבופלבין ו-B6.

פה יבש הוא מצב לא נוח עם סיבות רבות. ובכל זאת, בעזרת רופא השיניים שלכם ותרופות ביתיות אלו, אתם יכולים ללמוד כיצד להקל על הסימפטומים. הקפידו יתר על המידה על בריאות הפה ושוחחו עם רופא השיניים שלכם כדי למצוא את התרופה הביתית לפה יבש כדי לשמור על תחושה נוחה בפה שלכם.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו