אבא מסביר לבת על דלקת חניכיים אצל ילדים

ריפוי דלקת חניכיים אצל ילדיכם

אין דבר משמח יותר מלראות את החיוך של ילדיכם. אבל ברגע שהשיניים שלהם יוצאות, הן הופכות רגישות למחלת חניכיים, המכונה גם ג'ינג'יביטיס או פריודונטיטיס. למרות שמצב זה נפוץ יותר אצל מבוגרים, הוא עדיין יכול לתקוף את החניכיים של ילדכם. למרבה המזל, ריפוי דלקת חניכיים הוא בדרך כלל פשוט ומהווה הזדמנות מצוינת ללמד את ילדיכם על הרגלים טובים לבריאות הפה. כאן נבחן את הסימנים של דלקת חניכיים בילדים ומה אתם יכולים לעשות כדי למנוע אותה ולהפוך את מצבה.

מהי דלקת חניכיים ומהם התסמינים שלה?

כאשר ילדיכם מצחצחים שיניים, האם אתם מבחינים בנפיחות או אדמומיות סביב השיניים והחניכיים או האם ילדיכם מתלונננים על כאבים ורגישות? או כשהם שוטפים לאחר הצחצוח, האם הם יורקים מעט דם? אלה יכולים להיות סימנים לדלקת חניכיים. פלאק שיושב לאורך קו החניכיים ובין השיניים גורם לדלקת חניכיים. על פי Mayo Clinic, רובד החיידקים שנשאר על השיניים לאחר הצחצוח מתקשה על פני השן והופך לאבן שן (טרטר). אבן שן (אבנית) היא קשה, אוספת חיידקים וניתנת להסרה רק על ידי רופא/ת שיניים או שיננית. אם האבנית והפלאק נשארים על השיניים של ילדיכם, הם עלולים לגרות את רקמת החניכיים המקיפה את השיניים, מה שמוביל לדימום ונפיחות, שהם סימנים לדלקת חניכיים.

מוכנים ללמוד כיצד לטפל בדלקת חניכיים בילדים? כפי שאולי הסקתם, הדרך הטובה ביותר למנוע דלקת חניכיים בילדים היא למנוע הצטברות פלאק מלכתחילה. להלן הצעות שיעזרו להפחית, למנוע ולהפוך את מצב דלקת החניכיים.

צחצוח שיניים

צחצוח שיניים סדיר ויסודי חיוני למניעת והיפוך דלקת חניכיים. בעוד שילדים מעל גיל חמש יכולים כנראה לצחצח שיניים באופן עצמאי ללא השגחת מבוגר, ילדים צעירים יותר זקוקים לעזרה ביצירת ההרגלים ובכישורים שלהם. כל ילד הוא שונה, אז אולי תצטרכו לקרוא על כמה טיפים כיצד לעזור לילדיכם לצחצח בצורה הטובה ביותר. אבל מה שהכי חשוב זה צחצוח שיניים עם מברשת שיניים בעלת סיבים רכים (נסו לתת להם לבחור אחת בחנות) עם משחת שיניים עם פלואוריד פעמיים ביום.

ניקוי בין השיניים

בנוסף לצחצוח שיניים, ניקוי בין השיניים באמצעות מכשיר ניקוי אינטרדנטלי כמו חוט דנטלי הוא אחת ההגנות החשובות ביותר מפני פלאק. אבל כפי שאתם אולי מודעים, שימוש בחוט דנטלי אינו הרגל שקל ליצור. למרבה המזל, אתם יכולים לבחור בחוט דנטלי בטעם או בחוט דנטלי מושחל מראש כדי להפוך את התרגול הזה למעניין קצת יותר. המלצה כללית היא להתחיל להשתמש בחוט דנטלי בשיניי ילדיכם ברגע שיש לו שתי שיניים שנוגעות או בסביבות גיל שנתיים או שלוש.

כדי להשתמש בחוט דנטל על ילדיכם, השתמשו בחתיכה באורך של כ-45 סנטימטרים וסובבו את הקצוות סביב האצבע האמצעית של כל יד. הכניסו את החוט בזהירות בין השיניים, תוך יצירת צורת 'C'. הזיזו את החוט מעלה ומטה, החליקו אותו בעדינות מתחת לחניכיים כדי להסיר כל פלאק ושאריות מזון. השתמשו באזור נקי של חוט דנטלי בין כל שתי שיניים. כשהילדים שלכם מגיעים לגיל עשר, הם אמורים להיות מסוגלים להשתמש בחוט דנטלי ביעילות. שיננית יכולה לעזור ללמד את ילדיכם כישורי צחצוח ושימוש בחוט דנטלי נכונים.

קביעת תור לניקוי השיניים

כפי שצוין קודם לכן, כאשר מצטברת אבנית, רק איש מקצוע יכול להסיר אותה. שיננית מבצעת ניקוי מקצועי שיכול לעזור להחזיר לאחור את דלקת החניכיים. אם תסמיני דלקת החניכיים של ילדיכם חמורים, קבעו תור לניקוי מיוחד כדי שמומחה השיניים יוכל לטפל בהם בהקדם האפשרי. אחרת, הקפידו לקבוע תור אצל רופא/ת השיניים כל חצי שנה.

במהלך ביקורים אלו, השיננית תסיר את הפלאק בעזרת סט כלים מתאימים ותבריש אותם במשחה מיוחדת להסרת כתמים. ניקוי מקצועי זה מסיר הצטברות פלאק על השיניים והחניכיים של ילדיכם ומשפר את היגיינת הפה הכללית.

לחות לפה יבש

פה יבש עלול לגרום לדימום בחניכיים סביב השיניים העליונות. ילדים שמעברי האף שלהם חסומים או שהם נושמים דרך הפה שלהם באופן רגיל או בזמן שינה יכולים לפתח פה יבש וחניכיים המועדים לדימומים. הסיבה לכך היא שהיעדר רוק מאפשר ליותר חיידקים להתרבות ולשגשג, מה שמוביל לדלקת חניכיים. למרבה המזל, מריחת שכבה דקה של באלם על השפתיים והחניכיים ושתייה של כוס מים בלילה עוזרת לשמור על לחות הפה. אם לילדיכם יש נשימה כרונית מהפה, התייעצו עם רופא/, הילדים שלכם כדי לזהות את הסיבה ולקבל המלצות לטיפול. נשימות הפה עשויות להיות קשורות לבעיות בגדילת הלסתות, ולכן ייתכן שיהיה צורך בביקור אצל אורתודנט.

היו מודל לחיקוי

זה טוב לתרגל היגיינת שיניים טובה ולקדם שיטות היגיינת פה טובות עם ילדיכם כדי להפחית ולהעלים דלקות חניכיים. ככל שאתם מעודדים את ההרגלים הללו, כמו גם מספקים להם פירות וירקות בריאים, אתם ממלאים תפקיד מכריע במניעת דלקות חניכיים.

עם טיפול ביתי עקבי, החניכיים צריכות להגיע למצב הוורוד הרגיל שלהן תוך מספר שבועות, אם לא תוך מספר ימים. עם זאת, אם תזונה משופרת וטיפול מעולה בפה אינם משפרים את דלקת החניכיים של ילדיכם, פנו לרופא/ת השיניים שלכם. הם יכולים לדון בבעיה, לשלול סיבות חמורות יותר ולהמליץ על תוכנית הטיפול הטובה ביותר.

ללמוד כיצד לטפל בדלקת חניכיים אצל פעוטות וילדים עשוי להיראות כמו משימה גדולה. ובכל זאת, זה באמת רק מסתכם בעזרה לילדיכם להבין את ההשלכות של הצטברות פלאק, לפתח הרגלי היגיינה מעולהים בטיפול בפה, לאכול מזון בריא ולהשתתף בניקויים קבועים. כאשר החניכיים של ילדיכם שוב מוצקות ובריאות, המשיכו בעבודה של יצירת הרגלי בריאות פה טובים. כך, הם ישמרו על אותו חיוך יפה, שאותו אוהבים, לכל החיים.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו