ילדה הסובלת מעששת אצל תינוקות

עששת אצל תינוקות: טיפול ומניעה

הידעתם ששיני חלב בריאות יכולים להוביל לשיניים קבועות בריאות? בעוד ששיניים בוגרות יחליפו אותן בסופו של דבר, שיני חלב עדיין רגישות לעששת ולחורים בשיניים, מה שעלול לגרום לבעיות בריאות הפה בהמשך הדרך. בעיה אחת כזו היא עששת אצל תינוקות, הידועה גם כעששת בגיל הרך או עששת בקבוק הנקה. כאן, נבחן את המצב הזה כמו גם כיצד לטפל בו ולמנוע אותו, כדי שילדכם יוכל לגדול עם חיוך לבן ובריא.

מהי עששת אצל תינוקות?

לדעת מה גורם למצב זה הוא הצעד הראשון למניעתו. מצב זה הוא כאשר תינוקות ופעוטות חווים עששת, לרוב בשיניים הקדמיות העליונות. אחת הסיבות העיקריות היא חשיפה מתמשכת למשקאות ממותקים. סיבה נוספת היא הכנסת התינוק למיטה עם בקבוק, או כאשר בקבוק משמש כמוצץ כאשר התינוק בררן. למעשה, האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים גם קובעת שכאשר שיניים מצופות כמעט בכל נוזל מלבד מים לתקופות ארוכות זה עלול להוביל לריקבון. חוסר בפלואוריד יכול גם להוביל לריקבון. מכיוון שעששת היא מחלה, מצב זה יכול לעבור גם על ידי האם או המטפל העיקרי באמצעות רוק המכיל חיידקים הגורמים לחורים. לדוגמה, אם אמא מכניסה את כפית האכלה או המוצץ של התינוק לפיה, היא עלולה להעביר את החיידק לתינוק.

סימנים של עששת אצל תינוקות

אתם יכולים לחפש סימני ריקבון על קו החניכיים של השיניים הקדמיות העליונות שלהם, שם אתם עלולים למצוא כתמים לבנים על השיניים. עם זאת, מכיוון שהשיניים של התינוק שלכם כל כך קטנות, זה עלול להיות קשה לראות את הסימנים האלה ללא ציוד מתאים. לכן מומלץ להביא את תינוקכם לרופא/ת ילדים או לרופא/ת שיניים בגיל חצי שנה כאשר השיניים שלו מתחילות לבקוע או לצאת. כך, תוכלו לקבל תוכנית ברורה כיצד לטפל בשיניי תינוק החדשות ולמנוע כל ריקבון מוקדם כבר מההתחלה.

אם עששת אכן מתחילה להשפיע על השיניים של תינוקכם, עלולות להתעורר בעיות. אם התינוק שלכם חווה עששת מוקדמת, זה עלול להוביל ל:

 • כאב ואי נוחות בפה
 • טיפול שיניים פוטנציאלי יקר בהמשך הדרך או טיפול חירום
 • פגיעה בשיניים הקבועות או אובדן החלל הדרוש להן לצמוח
 • זיהומים שעלולים להוביל לבעיות בריאותיות אחרות

למרות שכל זה נשמע מפחיד, אל דאגה- טיפול ומניעה של עששת אצל תינוקות הם אפשריים.

מניעה

מניעת עששת אצל תינוקות כרוכה בשילוב של מודעות למה שאתם מכניסים לפה של תינוקכם ושמירה על טיפול שגרתי פשוט.

 • לאחר האכלת תינוקכם, נגבו את החניכיים שלו עם מטלית לחה או פד גזה.
 • הימנעו משיתוף רוק עם תינוקכם באמצעות כפיות או מוצצים.
 • כשהשיניים שלהם יוצאות, צחצחו אותן בעדינות עם מברשת שיניים בגודל של ילד ועם כמות של גרגר אורז של משחת שיניים עם פלואוריד.
 • השתמש רק בפורמולה, חלב אם או חלב בבקבוק של תינוקכם, והימנעו מנוזלים כמו מיצים ממותקים או משקאות קלים.
 • ודאו שהתינוק שלכם מסיים את הבקבוקים שלו לפני השינה ולפני זמני התנומה.
 • ודאו שהמוצצים נקיים ואינם מצופים בסוכר או דבש.
 • בעת הנקה, הסירו את הפטמה מפיו של התינוק לאחר שהוא ישן.

טיפול

אם תינוקכם חווה עששת תינוקות, ישנו טיפול זמין ויעיל. למעשה, על פי המכון לחקר שיניים וגולגולת פנים, החזרת המצב לאחור בעששת לפעוטות אפשרי, וניתן לתקן את האמייל, בעיקר באמצעות פלואוריד. אבל הצעד הראשון הוא לפנות לרופא/ת הילדים או לרופא/ת שיניים לילדים. הם יעזרו לכם לפתח תוכנית טיפול בהתאם לגיל של ילדכם ולחומרת המצב.

באשר לטיפולים ספציפיים, זה יהיה תלוי בחומרת המקרה של ילדכם. רופא/ת השיניים שלכם עשוי/ה להמליץ ​​על טיפולי פלואוריד כגון משחת שיניים עם פלואוריד, טיפול במרפאה שעשוי לכלול כסף דיאמין פלואוריד (SDF), אשר יכול להחזיר את האמייל והדנטין, או מי פה. מקרים חמורים יותר עשויים לדרוש חומרי איטום לחור כדי לסייע במניעה ובשליטה על חורים בשיניים. לבסוף, רופא/ת השיניים שלכם עשוי/ה להמליץ לתת לילדכם חטיפים נמוכים או ללא קריוגניים כמו גבינה, ירקות פריכים וחמאות אגוזים, שתיית מים מופלרים והגבלת מזונות ומשקאות המכילים סוכר.

אם העששת של ילדכם חמורה

אם הפלואוריד אינו חזק מספיק עבור המקרה של ילדכם, רופא/ת השיניים לילדים שלכם עשוי/ה להציע גישה רצינית יותר לטיפול בעששת ילדים או פעוטות. האקדמיה האמריקאית לרפואת שיניים לילדים קובעת כי ניתן להשתמש בכתרי נירוסטה במקרה של חורים גדולים והם אינם דורשים תחזוקה או טיפול חוזר. במקרים חמורים מאוד, ייתכן שיהיה צורך אפילו לעקור שיניים. סביר יותר שיהיה צורך בכך אם השן נגועה או נרקבה באופן כה נרחב עד שלא ניתן לשחזר אותה.

חשיבות הטיפול בעששת אצל תינוקות

השיניים הקבועות, אשר ישרתו את ילדכם בבגרות, נמצאות בעצם הלסת משנותיו הראשונות של תינוקכם, ושיני החלב משמשות כמורה מיקום לשיניים הקבועות. אם הם אובדים בטרם עת, המרווח בין השיניים הקבועות עלול להיפגע. אובדן מוקדם של שיני חלב עלול להוביל לשיניים קבועות לא מיושרות ולבעיות אחרות שעלולות לדרוש טיפול אורתודונטי נרחב.

הדרך הטובה ביותר להבטיח בריאות שיניים מתמשכת כשהילד שלכם מתבגר היא להבטיח שהוא או היא לומדים היגיינת פה טובה מההתחלה. עבור תינוקות, זה אומר לנקות את הפה של התינוק שלכם עם מטלית לחה או גזה לאחר כל האכלה. לילדים, השגחה עליהם בזמן הצחצוח. עליהם להשתמש בכמות של משחת שיניים עם פלואוריד בגודל אפונה, ולוודא שאתם עוזרים להם לפתח הרגלי תזונה בריאים ומזינים.

יש כל כך הרבה דברים שצריך לשים לב אליהם בבריאותו של תינוקכם, שיכולים להרגיש שזה יותר מדי. למרבה המזל, הגישה הטובה ביותר לעששת אצל תינוקות היא מודעות ומניעה. לאחר לידת תינוקכם, התחילו לפתח הרגלים טובים לבריאות הפה, וקבעו תור אצל רופא/ת הילדים או רופא/ת השיניים שלכם כאשר ימלאו להם שישה חודשים או כאשר השן הראשונה שלהם מופיעה. בדרך זו, תהיו מצוידים במיטב הידע כדי לשמור על בריאות הפה של תינוקכם במצב מעולה, מה שאומר חיוך בריא ובטוח בבגרות - משהו שהם בהחלט יודו לכם עליו!

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו