אישה מברששת את שינייה בעזרת חוט דנטלי בחדר האמבטיה.
Badge field

תסמונת הפה השורף תרופות וטיפול ביתי

תסמונת הפה השורף יכולה להיות לא נעימה, מתסכלת ומבלבלת. יש לה סיבות רבות וטיפולים אפשריים רבים. אבל עם השילוב הנכון של תזונה, תרופות וייעוץ מקצועי, אתם תוכלו להתגבר על ה BMS ולהקל על אי הנוחות. למדו על BMS, גורמים, טיפול

מהי תסמונת הפה השורף?

תסמונת הפה השורף (BMS) היא מצב מציק ונדיר המשפיע על כ-1 אחוז מהאוכלוסייה הבוגרת. היא מאופיינת בצריבה, שריפה או עקצוץ על הלשון, הלחיים, החלק האחורי של הגרון או החניכיים. אנשים עם BMS דיווחו גם על טעם מתכתי או לא מוכר. תחושת צריבה או עקצוץ זו יכולה להימשך שבועות או חודשים אם לא המצב לא יטופל.

על פי המכון הלאומי למחקר שיניים וקרניופציאלי (NIH), BMS שכיח יותר בקרב אנשים בני 60 ומעלה, ומשפיע יותר על נשים מאשר על גברים. BMS יכולה להיות תופעת לוואי של תרופות או מחלות אחרות (הנקראות BMS משנית) או להופיע מעצמה (BMS ראשוני).

טיפול בתסמונת הפה השורף

תרופות, יובש בפה, ריפלוקס חומצי, תותבות עם התאמה לקויה, בין היתר, עלולים לגרום ל-BMS. אבחון הגורם יהיה הצעד הראשון של איש המקצוע המטפל בכם. אם יש לכם BMS משני, תחילה הגורם העיקרי יטופל. עם זאת, אם יש לכם BMS ראשוני, ישנן אפשרויות טיפול רבות. טיפול אחד לא עובד עבור כל מקרה, אז היו מוכנים לעבוד עם רופא השיניים שלכם כדי למצוא את הפתרון הטוב ביותר עבורכם.

על פי מרפאת מאיו, אפשרויות הטיפול עשויות לכלול:

  • תחליפי רוק (Saliva replacements)
  • מי פה ללא אלכוהול
  • תרופות המטפלות בכאב עצבי
  • טיפול להורדת מתח
  • קפסאיצין, משכך כאבים מפלפל צ'ילי
  • תרופה נוגדת פרכוסים הנקראת clonazepam או קלונופין
  • תרופות נוגדות דיכאון

4 דרכי טיפול ביתי לתסמונת הפה השורף

קבלת תרופות עם מרשם מהרופא שלכם יהיה צעד טוב להקלה על התסמינים שלכם. עם זאת, גם ארבעת התרופות הביתיות הבאות עשויות לעזור להקל על תסמיני הצריבה או העקצוץ.

1. הידרציה - שתיה מרובה

יובש בפה הוא בעיה שכיחה בקרב אנשים עם BMS, אך לא ברור אם BMS גורם ליובש בפה או יובש בפה גורם ל-BMS. אבל ההמלצות הנפוצות הן לשתות הרבה נוזלים, למצוץ שבבי קרח או ללעוס מסטיק ללא סוכר כדי לשמור על לחות הפה.

2. הפגת מתח

כמו יובש בפה, לא ברור אם מתח גורם ל-BMS או אם BMS מגביר את הלחץ. עם זאת, ניהול מתח וחרדה יכול לשפר את הבריאות הכללית שלכם. אתם יכולים לנסות פעילות גופנית, יוגה, מתיחות, קריאה או פעילויות אחרות שיעזרו לכם להירגע.

3. שנו את התזונה שלכם

ה-NIH ממליץ להימנע ממזונות חריפים וממזונות ומשקאות חומציים, כגון פירות הדר, רטבי עגבניות, קפה ומשקאות מוגזים. מזון חומצי יכול להחמיר את ה-BMS. מרפאת מאיו ממליצה להימנע גם ממזונות עם נענע או קינמון. אפשר להתנסות בבית עם מאכלים שנוחים יותר לאכול.

4. היגיינת הפה

רופא השיניים שלכם יכול להמליץ על מי פה ללא אלכוהול כדי להבטיח שהפה שלכם לא מגורה עוד יותר. אתם יכולים גם להשתמש במשחת שיניים בטעם עדין, ללא טעמים או במשחת שיניים לרגישות כדי להקל על התסמינים. לפי איגוד השיניים האמריקאי, תותבות שבורות או שאינן מתאימות יכולות לגרום גם ל-BMS. אם התותבות שלכם אינן מתאימות בצורה טובה, שאריות מזון וחיידקים עלולים להילכד על העור שלכם ולגרות. ודאו שאתם מנקים את השיניים התותבות באופן קבוע ותשאלו את רופא השיניים שלכם לגבי ההתאמה.

BMS יכול להיות לא נוח. הרופא שלכם יכול ליצור טיפול ב BMS ספציפי עבורכם. זה יהיה מועיל שכאשר אתם מנסים תרופות ביתיות או טיפולים שונים מרופא השיניים או רופא המשפחה שלכם, רשמו מה עוזר לכאב ומה לא. ביקורי מניעה שגרתיים יכולים גם לעזור למנוע סיבוכים נוספים ולהקל על הגורמים הידועים לתסמונת הפה השורף.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו