מברשת שיניים מתאימה לניקוי שיניים תותבות

איך לנקות שיניים תותבות כדי להמנע מהצטברות בקטריה

הסיבה לשימוש בשיניים תותבות היא כדי לאפשר למטופלים אשר אבדו חלק מהשיניים או את כולן לדבר, לחייך ולאכול בטבעיות. כל אלו אפשריים, אך אם השיניים התותבות שלהם נוחות ומתוחזקות היטב. ללמוד כיצד לנקות שיניים תותבות הינו עניין חשוב כדי לשמור על הייגינה יומיומית טובה, אך לעיתים תמצאו צורך לנקוט בצעדים הנוספים האלו כדי להסיר את הבקטריה הקשה יותר להסרה.

כיצד אוכל מצטבר בשיניים תותבות

חלקיקי מזון מצטברים על השיניים התותבות שלכם בכל פעם שאתם אוכלים, מכמה סיבות:

  • המזון שנאסף על רצפת הפה שלכם יכול להקלע תחת התותבת התחתונה.
  • שאריות שנדחפות אחורה ולמעלה כשאתם לועסים ובולעים יכולות להסתבך בין החיך לתותבת העליונה.
  • מזון נדבק למשטח פלסטיק מחוספס של שיניים תותבות בקלות רבה יותר מאשר לרקמות הפה, מה שמאפשר לו להצטבר לאורך זמן.

שיניים תותבות תופסות מקום נכבד בפה, ולכן קרוב לוודאי שתרגישו יותר שאריות מזון שמצטברות תחתיהן מאשר מישהו עם שיניים טבעיות.

כיצד נוצרות בעיות מההצטברות הזו

חלקיקי מזון נדבקים לאזורים מסויימים של השיניים התותבות יותר מאזורים אחרים, ואם אינם מוסרים באופן תדיר, הם יכולים להוביל למגוון בעיות בפה. על פי מגזין RDH Magazine, ריח רע מהפה היא דאגה נפוצה בקרב 87 אחוז ממשתמשי שיניים תותבות. וכאשר המזון מצטבר בפה, הוא יכול להירקב תוך מספר שעות. בכדי לקבוע אם השיניים התותבות שלכם משפיעות על ריח הפה שלכם, שיקלו לשים את השיניים התותבות שלכם בשקית פלסטיק אטומה לחמש דקות. כשתפתחו את את השקית, תקבלו מושג אם באשת הפה שלכם נגרמת מהשיניים התותבות שלכם.

זיהום ברקמת הפה הוא עוד סיבוך לגיטימי. כשחלקיקים קשים להסרה נאספים ומצטברים על מקטע של השיניים התותבות אשר בא במגע עם הפה שלכם, הבקטריה שניזונה משאריות המזון האלו יכולה לעבור לחניכיים ולרקמות - ולגרום לזיהום. ללא בדיקה, הדלקת שנוצרה יכולה להתפתח למחלת חניכיים או לפצעים בפה הקשורים לסטומטיטיס השיניים התותבות, ועל פי Dental Health יכול להופיע בצידי השפתיים.

מחקרים שונים אשר דווחו על ידי American Academy of Family Physicians (AAFP) הראו גם כן קשר בין בריאות פה ירודה לבין מחלות כרוניות כגון סוכרת, מחלת לב וראומוטולוגיה. ולכן זה חיוני שתדעו כיצד לנקות שיניים תותבות ביעילות, ללא קשר לסוג השיניים התותבות שהותאמו לכם.

כיצד לנקות שיניים תותבות

בנוסף לצחצוח היומיומי הקבוע שלכם, זה הכרחי להשתמש בתמיסה לניקוי עמוק מעת לעת כדי לספוג מרבצי מזון מהשיניים התותבות. התמיסות האלו מוצעות בדרך כלל בצורה של טבליות תוססות, שפותחו במיוחד לניקוי שיניים תותבות.

המנעו משימוש בחומרים נוקשים כגון מברשות שיניים עם סיבים נוקשים, משחות שיניים להלבנה או מוצרים המכילים חומרים מלבינים, על פי מרפאת Mayo Clinic, מפני שאלו יכולים להזיק לשיניים התותבות. ובנוסף קחו בחשבון שמים חמים או רותחים יכולים לקרוע את השיניים התותבות שלכם, והשריית פריטים המכילים אביזרי מתכת בכל תמיסה המכילה כלור יכולה לגרום להכתמת המתכת.

לאחר השריה, בדקו את התותבות באם נותרו חלקיקי מזון בפנים התותבת, והברישו או שפשפו באמצעות מברשת שיניים בעלת סיבים רכים שתורמת בצורתה לטיפול בתותבות.

ולבסוף, הקפידו לשטוף את התותבות בצורה ייסודית לאחר מכן; אפילו התמיסה העדינה ביותר לניקוי יכולה להכיל כימיקלים היכולים להזיק לרקמות הפה הטבעיות שלכם.

רק מכיוון שאתם משתמשים בשיניים תותבות הדבר אינו אומר שאינכם יכולים להינות משיניים מצוחצחות היטב. השלימו את הליך ניקוי התותבות בהברשה יסודית של החניכיים בשימוש מברשת שיניים בעלת סיבים רכים בכל יום והשתמשו במשחת שיניים המכילה פלואוריד. אם תבחינו בפצעים בפה, שימוש בשטיפה לריפוי פצעים בפה תעזור לרפא אותם ולהגן מפני בקטריה בטווח הארוך.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו