אישה בהריון מגעת בבטן שלה.
Badge field

הלבנת שיניים במהלך ההריון: האם זה בטוח?

כולם רוצים חיוך לבן ובהיר יותר, אבל הליכי הלבנת שיניים במהלך ההריון היא לא הרעיון הטוב ביותר עבור האמא לעתיד. למרות שהסיכונים הקשורים לעובר מתפתח עשויים להיות קטנים ביותר, למה בכלל לקחת את הסיכון הזה? הנה העובדות על הלבנת שיניים בהריון.

האם אפשר להלבין שיניים במהלך הריון?

לפי איגוד ההריון האמריקאי, יש לדחות עד לאחר הלידה טיפולים קוסמטיים שאינם נחוצים באופן מיידי, כמו הלבנת שיניים. איגוד השיניים האמריקאי (ADA) מסכים, וקובע כי בשל החשש הבטיחותי הפוטנציאלי מפני חומרי הלבנה, נשים בהריון צריכות לדחות כל הליך של הלבנת שיניים. שוחחו עם רופא השיניים שלכם על אפשרויות ההלבנה והסכימו על זמני טיפול שיתאימו לכן. כמו כן, שקלו את השיטות השונות להלבנת שיניים ובקשו עצה על מה הכי יתאים למצבכן האישי.

דאגות לבריאות הפה במהלך ההריון

הריון, וכל השינויים הגופניים הנלווים אליו, יכולים לגרום למספר השפעות בריאותיות של הפה, שאת כולן ניתן לנהל בעזרת רופא השיניים שלכן. על פי ה-ADA, אלה עשויים לכלול:

  • דלקת חניכיים, או חניכיים מדממות ונפוחות שמחמירות עם טיפול ביתי שאינו הולם ושינויים הורמונליים במהלך ההריון
  • שחיקת שיניים קשורה לעלייה בחומציות הרוק הנגרמת מבחילות בוקר
  • עששת עקב חשק למזון מתוק
  • גרנולומות פיוגניות, שהן גידולים עגולים על החניכיים שנגרמות עקב שינויים הורמונליים

שוחחו עם רופא השיניים שלכן על אפשרויות הטיפול שלכן אם אתן חושדות שאולי אתן חוות את אחד מהמצבים הללו. אם יש צורך בטיפול שיניים נרחב יותר בזמן ההריון, איגוד ההריון האמריקאי ממליץ על טיפול במהלך השליש השני. הסיבה לכך היא שעד שתגיעו לטרימסטר השלישי, ייתכן שיהיה לכן קשה לשכב על הגב למשך תקופה ממושכת.

הבטחת בריאות השיניים במהלך ההריון

יש הרבה דברים שתוכלו לעשות לפני ובמהלך ההריון כדי לשמור על בריאות השיניים שלכן ולמנוע בעיות. ה-ADA מתאר את הצעדים שהאם לעתיד יכולה לנקוט כדי להבטיח פה בריא במהלך ההריון. כמה מהם כוללים:

  • צחצוח פעמיים ביום למשך שתי דקות בכל פעם עם משחת שיניים המכילה פלואוריד המקובלת על ידי ה-ADA
  • שימוש בחוט דנטלי מדי יום כדי להסיר רובד ושאריות מזון
  • שמירה על תזונה מאוזנת, הגבלת חטיפים והימנעות ממשקאות ומזונות מתוקים
  • שמירה על לוח זמנים של בדיקות שיניים קבועות לפני ובמהלך ההריון לניקוי והערכה מקצועיים
  • הגנה על השיניים על ידי שטיפה בתערובת של סודה לשתייה ומים חמים כדי לנטרל את כל חומצות הקיבה במידה ואתן חוות בחילות בוקר
  • לעקוב אחר כל ההמלצות לטיפול בבית או הטיפולים הנדרשים שרופא השיניים שלכן עשוי להציע, כגון שטיפת פה אנטיבקטריאלית

התייעצו עם רופא השיניים שלכן לגבי מה לצפות במהלך ההריון כדי לוודא שבריאות הפה שלכן תחת שליטה. על ידי דחיית טיפולים אלקטיביים כגון הלבנת שיניים בהריון ועל ידי הקפדה על היגיינת הפה שלכן, תוכלו להתמקד בהריון שלכן ובהתרגשות של הגעת היילוד למשפחה - ולא בבעיות שיניים שאינן רצויות.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו