רופאת שיניים מסביה לאישה על טיפול שורש
Badge field

האם אני צריך טיפול שורש? מדריך שלב אחר שלב כדי להקל על הדאגות שלכם

אם נתקלתם בבעיות בשן, אולי אתם תוהים, "האם אני צריך טיפול שורש?" טיפולי שורש מבוצעים כאשר העצב או עיסת השן נדבקים ומודלקים עקב עששת, שן סדוקה או שבורה או פציעה בשן. דברים אלו בדרך כלל גורמים לכאבי שיניים, שיכולים להשאיר אתכם בחיפוש אחר הדרכים לקבל הקלה נחוצה. אם רופא/ת השיניים שלכם ממליצ/ה על טיפול שורש, הנה מדריך לטיפול שורש שלב אחר שלב על מה תוכלו לצפות לפני, במהלך ואחרי ההליך.

סימנים שאתם עשויים להזדקק לטיפול שורש

כאב שיניים הוא התסמין השכיח ביותר שעשוי להצביע על צורך בטיפול שורש. עוצמת הכאב יכולה לנוע בין קל לחמור. זה יכול להיחלש או להתעצם במהלך היום, או שזה עלול להחמיר רק כאשר אתם נוגסים על השן. יש אנשים שחווים רגישות ממושכת למזון חם או לנוזלים. החניכיים שלכם גם עשויות להרגיש רכות ונפוחות ליד האזור הבעייתי.

מתי יש צורך בטיפול שורש?

רופאי שיניים מבצעים טיפולי שורש להסרת חיידקים ורקמות גוססות או מתות מתוך השן. העיסה בתוך השן עלולה להידבק בחיידקים בגלל פציעה או מחור חמור לא מטופל בשן. ללא טיפול, הזיהום עלול לגרום לכאב ועלול להחמיר, ולעיתים לגרום לעקירת השן.

כיצד מתבצע טיפול שורש: שלב אחר שלב

טיפול שורש דורש בדרך כלל שני ביקורים במרפאת השיניים והם עשויים לכלול את השלבים הבאים:

  1. ראשית, רופאי שיניים יבצעו הרדמה מקומית כדי להרדים את השן והחניכיים שמסביב. אתם תרגישו קצת צביטה כשהמחט מזריקה, אבל רק לרגע. אחרי זה, לא תוכלו להרגיש כלום. כאשר השן רדומה, רופאי אנדודונט עשויים להציב סכר שיניים, יריעת גומי קטנה המבודדת את השן כדי לשמור עליה נקייה ויבשה במהלך ההליך.
  2. רופאי השיניים שלכם ישתמשו בכלים קטנים כדי לגשת לחלק הפנימי של השן לאחר יצירת פתח בחלק העליון של השן.
  3. לאחר מכן, הם ישתמשו במשייפת קטנה כדי לנקות את העיסה הפגועה מהחלק הפנימי של השן. הם גם ישתמשו במשייפת כדי לעצב את החלל הפנימי של השן והשורש ועשויים לנקות את החלל במים כדי להבטיח שאין עיסה נגועה. רופאי השיניים עשויים להשתמש גם בתמיסה אנטי-מיקרוביאלית כדי להרוג את כל החיידקים שנותרו בחלל ולהפחית את הסיכון לזיהום נוסף.
  4. לאחר שהחלל ינוקה וייבוש היטב, רופאי אנדודונט ימלאו אותו בחומר דמוי גומי הנקרא גוטה פרקה. לאחר מכן תונח סתימה זמנית כדי לסגור את הפתח בשן שלכם בזמן שאתם מחכים לכתר הקבוע.
  5. לאחר מספר שבועות, רופא השיניים שלכם יסיים את הטיפול על ידי הנחת כתר קבוע או סוג דומה של שיקום על גבי השן. בהתאם למצב השן הטבעית שלכם, ייתכן שרופאי השיניים יצטרכו למקם עמוד תומך קטן בתוך תא השורש כדי להפוך את הכתר או השיקום ליציבים יותר.

לאחר ההליך

טיפול טוב בשיניים ובחניכיים הוא חובה לאחרטיפול שורש. הקפידו לשמור על שגרת טיפוח הפה בבית על ידי צחצוח שיניים פעמיים ביום, ניקוי בין השיניים פעם ביום והקפדה על ניקוי השיניים אצל השיננית וביקורות. ייתכן שיהיה עליכם לקבוע ביקור נוסף אצל רופא/ת השיניים שלכם כדי לבצע צילום רנטגן של השן המטופלת ולהבטיח שכל סימני הזיהום נעלמו. עם טיפול ותשומת לב מצוינים, שן שטופלה בטיפול שורש יכולה להישאר בריאה למשך שארית חייכם. זה נשמע כמו תמריץ נהדר לשמור על החיוך שלכם בריא!

טיפול שורש יכול להיראות מרתיע בהתחלה, והסיפורים שאתם שומעים לא עוזרים לזה. אבל האמת היא שטכניקות רפואת שיניים מודרניות יכולות להפוך טיפול שורש לכזה ללא כאבים, וההליך יכול לעזור לכם לשמור על השן לטווח ארוך.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו