אישה מנסה לבצע הסרת אבנית מהשנייים בבית

האם ניתן להסיר אבנית בבית?

מי לא רוצה שטיפול בבית יהיה מספיק על מנת להשיג חיוך לבן מושלם? לרוע המזל, עבור בעיות נפוצות כמו הצטברות פלאק, שגרת בריאות הפה היומית שלכם היא רק חלק מהמשוואה. בואו נעמיק במה זה פלאק ואבנית, איזה תפקיד אתם יכולים למלא במניעת הצטברותם ומדוע איש מקצוע שיסיר אותם היא האפשרות הבטוחה והחכמה ביותר.

פלאק, חומר דביק של חיידקים וסוכרים שיכול להתקשות ולהפוך לטרטר (אבן שן), המכונה גם אבנית דנטלית. אבן שן יכולה להשפיע לרעה על בריאות הפה שלכם, ולכן חיוני להפטר ממנה.

האם ניתן להסיר אבנית בבית?

אמנם אתם תוהים כיצד להסיר טרטר מהשיניים ללא רופא שיניים, אך עדיף לפנות לעזרה מרופא שיניים לצורך עבודה נקייה ומדויקת! ברגע שהפלאק מתקשה לאבן שן, מברשת שיניים לא יכולה להסיר אותו. אתם עלולים להתפתות למוצרים להסרת אבנית מסוג "עשה זאת בעצמך", כמו ערכות כלים לשיניים או טיפולים "טבעיים", כגון תותים, חומץ או שומשום. בעוד שמרכיבים ומוצרים אלה זמינים בקלות בכל מכולת או בית מרקחת מקומי, אנו ממליצים לדבר עם רופא השיניים שלכם על הסרת אבנית במקום לנסות שיטות ביתיות.

כיצד אבן שן משפיעה על בריאות הפה

כאשר אבן שן מצטברת על השיניים, ולאורך קו החניכיים, יכולות להתפתח בעיות בריאותיות בפה. אבן שן מספקת אזור נקבובי על השיניים שלכם מה שמסייע לפלאק להצמד לשיניים. תוך כדי בנייתו, מתחיל מחזור של פלאק הנדבק לאבן שן, שיוצר עוד אבן שן. מכיוון שרובד האבנית עלול להוביל למצבים כמו מחלות חניכיים וחורים בשינים, עדיף לא לאפשר למחזור הזה של פלאק-לאבן שן להתרחש. כאשר אבן שן מצטברת סביב קווי החניכיים, היא עלולה לגרום לדלקת בחניכיים ולדימום. זוהי דלקת החניכיים, השלב המוקדם של מחלת חניכיים. אבן שן יכולה גם להוות בעיות קוסמטיות. מכיוון שאבן השן היא סופגת, היא יכולה לספוג במהירות חומרים כההים ולהתכסות בכתמים. משמעות הדבר היא ששתיית משקאות עם פיגמנט, כמו תה או קפה, יכולה להכהות את השיניים לכדי חיוך צהבהב. אף אחד לא רוצה לדאוג לגבי מראה השיניים שלו בזמן שהוא נהנה מהמשקה האהוב עליו!

סימנים להצטברות של אבן שן

כאשר מנסים לקבוע אם יש לכם הצטברות אבן שן, סביר להניח שתבחינו בכך לפי איך שהשיניים שלכם מרגישות. אבנית מרגישה כמו חומר מחוספס בפה שצחצוח לבד לא יסיר. כאשר אבן שן מופיעה מתחת לקו החניכיים, היא עלולה לגרום לנפיחויות מוגברות שעלולות לדמם. הצטברות מעל קו החניכיים היא צהובה או חומה וגדלה אם לא מסירים אותה. מתחת לקו החניכיים, היא עשויה להיות חומה או שחורה.

דרכים למנוע הצטברות אבן שן

כמו הרבה בעיות שיניים, הפתרון נמצא בדרך כלל במניעה! במקום להגיע לשלב של הצטברות אבן שן שצריך להסיר אותה באופן מקצועי, תוכלו לנקוט בצעדים כדי למנוע את הצטברותה מלכתחילה. אמנם אינכם יכולים להסיר בבטחה אבן שן בבית, אך עם שגרת היגיינת פה מצוינת, ניתן לבצע הסרת פלאק על ידי ביצוע השלבים הבאים

  • צחצחו שיניים פעמיים ביום עם מברשת שיניים בעלת סיבים רכים.
  • מכיוון שמברשת השיניים שלכם לא יכולה להגיע לכל משטחי השיניים והחניכיים שלכם, זכרו גם להשתמש בחוט דנטלי (המכונה גם ניקוי בין שיניים) פעם ביום. אם אתם מתקשים להשתמש בחוט דנטלי מסורתי, דברו עם השיננית שלכם על פתרונות חלופיים, כמו מברשות אינטרדנטליות.
  • שטפו את הפה עם מי פה עם פלואוריד לאחר הצחצוח כדי להסיר את כל הצטברות חיידקים שאתם אולי מפספסים.

גם אם יש לכם הרגלי צחצוח ושימוש בחוט דנטלי מצוינים, אתם עדיין צריכים לפנות לרופא השיניים שלכם לביקורות באופן קבוע. בביקורים אלו, הם יסירו כל פלאק שהחמצתם בשגרת טיפול הפה בבית.

מדוע מומחים לבריאות הפה הם הפתרון הטוב ביותר

נדרשים חינוך והכשרה ספציפיים כדי להסיר אבנית יותר ממה שתוכלו לדמיין. כפי שנטען על ידי איגוד השיניים האמריקאי, שינניות לומדות בדרך כלל במשך שנתיים לפחות כדי להיות מסוגלות לנקות שיניים כראוי. מעבר לכך, ישנם גם תואר ראשון ושני בהיגינת שיניים.

מלבד חינוך, אדם שמנסה להשתמש בכלים חדים או לא מתאימים בפיו יכול בקלות לפגוע בשיניים או בחניכיים. למרות שאתם עשוים להניח שאתם מכירים את הפה שלכם טוב יותר מכל אחד אחר, רופא השיניים שלכם צריך להיות זה שאחראי על הסרה בטוחה של אבנית. רק הם יכולים להסיר בהצלחה הצטברות אבנית בשיניים. הם עושים זאת בתהליך הקצעת שורש באמצעות מכשירי גירוד ידניים או באמצעות מכשיר אולטראסוני.

אל תיתנו למחיר להיות הסיבה שאתם נרתעים מעזרה מקצועית. אם עלות היא דאגה, ישנן אפשרויות רבות לטיפולי שיניים במחיר סביר, כמו בתי ספר לרפואת שיניים. במרפאות קליניות אלה, סטודנטים בפיקוח מספקים טיפול בעלות נמוכה כדי לצבור ניסיון קליני.

עם מניעה נכונה בבית באמצעות שגרת היגיינת פה יומיומית וביקור קבוע אצל רופא השיניים והשיננית לביקורת, כבר לא תתהו כיצד להסיר אבן שן מהשיניים!

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו