בחורה צעירה שותה קפה מכוס

חניכיים רגישות? להלן שלוש סיבות מפתיעות לחניכיים רגישות

רגישות בחניכיים היא בעיה שרבים חוו, אבל זה יכול להיות מאתגר למצוא את המקור. מה גורם לחניכיים רגישות? האם אני צריך לראות את רופא השיניים שלי? בואו נעבור על הסיבות הנפוצות ביותר לרגישות חניכיים וגם כאלו שאולי לא תצפו להן.

תסמינים של חניכיים רגישות

גם אם אתם מקפידים על בריאות הפה שלכם, אתם עלולים למצוא את עצמכם שואלים מדוע אתם חווים רגישות בחניכיים. חניכיים כואבות יכולות לנבוע ממצבים רפואיים קיימים או להיות תוצאה של סיבות שפירות יותר, כמו גירוי ממגן הפה שלכם.

הסיבה השכיחה ביותר לחניכיים רגישות היא מחלת חניכיים (הידועה גם כמחלה פריודנטלית). מחלת חניכיים היא מצב חמור שעלול להוביל לאובדן שיניים אם לא מטפלים בו, ולכן חיוני להקפיד על היגיינת שיניים נכונה ולקבוע תור לרופא השיניים שלכם אם יש לכם תסמינים.

רגישות בחניכיים יכולה להיגרם על ידי התנהגויות או מצבים אחרים מעבר למחלת חניכיים בלבד, אז אנחנו כאן כדי להדריך אתכם על כמה גורמים שאולי לא הייתם מצפים להם.

1. צחצוח שיניים חזק מדי

אם אתם מצחצחים שיניים חזק מדי, אתם עלולים לגרות את החניכיים או לשחוק את אמייל השן, מה שיוביל לרגישות בחניכיים.

אתם עושים עבודה טובה במאמץ שלכם בטיפול הפה, אבל זה רעיון טוב לטפל בפה שלכם בעדינות. כשמדובר בבריאות הפה שלכם הטכניקה חשובה יותר מהעוצמה מפני שהשיניים והחניכיים שלכם רגישות יותר ממה שאתם חושבים.

עצות מועילות אם אתם מצחצחים חזק מדי:

 • צחצחו בעדינות במשך שתי דקות פעמיים ביום על ידי החזקת מברשת השיניים בזווית של 45 מעלות וניקוי כל משטחי השיניים
 • השתמשו במברשת שיניים עם זיפים רכים והחליפו אותה כשהיא נשחקת (כל 3-4 חודשים, על פי איגוד השיניים האמריקאי)
 • בחרו מברשת שיניים עם אחיזה חזקה כדי שתוכלו להשתמש בתנועות מבוקרות
 • בחרו במשחת שיניים לא שוחקת עם פלואוריד.
 • נקו בין השיניים פעם ביום באמצעות חוט דנטלי

2. שינויים הורמונלים

על פי איגוד רופאי השיניים האמריקאי, אם יש לכם רמות גבוהות של הורמון אסטרוגן או פרוגסטרון, סביר יותר שתחוו רגישות בחניכיים.

הורמונים אלו יכולים להוביל לעלייה בזרימת הדם לחניכיים, מה שעלול לגרום לתגובה מוגברת לפלאק או לחיידקים בפה. אתם עלולים לחוות דלקת, נפיחות או דימום בתקופות של רמות הורמונים גבוהות או תנודתיות.

אירועים הורמונליים שיכולים לעורר רגישות לחניכיים כוללים:

 • גיל ההתבגרות
 • גלולות למניעת הריון
 • מחזור חודשי
 • הריון
 • גיל המעבר

טיפ מועיל: אנשים עם רמות גבוהות של אסטרוגן או פרוגסטרון נוטים יותר לפתח מחלת חניכיים. אם אתם נמנים בקטגוריה זו, חשוב במיוחד לתרגל שגרת טיפול שיניים נכונה ולקבוע תורים קבועים אצל רופא השיניים שלכם.

3. גירוי ממזון או ממכשיר שיניים

סיבה שכיחה לחניכיים רגישות היא גירוי מהתזונה שלכם או ממכשיר שיניים. בדומה לחלקים אחרים בגופכם, הפה שלכם מסתגל ורגיש לשינויים סביבתיים. אם אתם משתמשים במכשיר דנטלי או צורכים באופן קבוע מזון או משקאות לא בריאים, זה עלול לגרום לתגובה בבריאות הפה שלכם.

רגישות בחניכיים ממזון

אם אתם צורכים יותר מדי מזונות או משקאות חומציים או מתוקים, זה עלול להדליק את החניכיים או לגרום לאי נוחות. מסיבה זו, זו תהיה בחירה חכמה לאכול תזונה בריאה כדי למנוע את הבעיה מלכתחילה. פריטים מסוימים שאולי לא חשבתם שהם לא בריאים עשויים להיות חומציים, כמו ארוחות עם עגבניות או משקאות עם לימון.

טיפים לטיפול בחניכיים רגישות מתזונה לקויה:

 • הגבילו או הימנעו ממזונות ומשקאות ממותקים או חומציים
 • שטפו את הפה עם מים או מי פה לאחר צריכת פריט ממותק או חומצי
 • תנסו ללעוס מסטיק ללא סוכר או לצרוך מוצרי חלב שכן שניהם מעוררים ייצור רוק בריא
 • אכלו ארוחות במקום חטיפים מוגזמים כדי לעזור להגביל את הנזק מחומצה או סוכר.
 • צחצחו שיניים במשך שתי דקות פעמיים ביום ונקו בין השיניים עם חוט דנטלי פעם ביום

בנוסף לגרימת רגישות או אי נוחות זמנית, פריטים חומציים וסוכרים יכולים להגביר את הסיכוי שלכם לפתח מחלת חניכיים. תרגלו טיפול שיניים מתאים וקבעו פגישות קבועות עם רופא השיניים שלכם אם אתם מאמינים שהתזונה שלכם גרמה לדלקת חניכיים או למחלת חניכיים.

רגישות בחניכיים מהמכשיר הדנטלי שלכם

החניכיים שלכם עלולות לחוות רגישות בגלל הפלטה שלכם, מגן הפה, שיניים תותבות או מכשירים קבועים או נשלפים אחרים. אם יש לכם מכשיר חדש, תהיו רגועים בידיעה שזה יכול לקחת קצת זמן להתרגל אליו.

אם אתם מגלים שהמכשיר הדנטלי שלך ניזוק, נשחק או גורם לגירוי מתמשך בפה שלכם, זה רעיון מצוין לקבוע פגישה עם רופא השיניים. הוא יכול להתאים את המכשיר שלכם או להמליץ על תחליף שלא יגרום לאי נוחות או כאב.

זה יכול להיות קשה לדעת אם רגישות החניכיים שלכם נובעת מדלקת חניכיים, מחלת חניכיים או מצב אחר. זה חיוני לא רק לטפל ברגישות החניכיים שלכם אלא לטפל בסיבה הבסיסית שלה כדי להבטיח שהיא לא מתפתחת. עשיתם עבודה מצוינת והכנתם את עצמכם להצלחה עם הבנה של כמה סיבות מפתיעות לחניכיים רגישות.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו