פעוט שותה חלב להמחשת חניכיים נפוחות
Badge field

חניכיים נפוחות סביב שן אחת

Published date field

כשמצחצח שיניים מול המראה, קורה שאנחנו מאתרים פתאום משהו שלא שמנו לב אליו קודם. כיצד, למשל, נוצרת תופעה של חניכיים נפוחות סביב שן אחת? האם יש משהו שניתן לעשות בקשר לזה? ישנן כמה סיבות לכך שהחניכיים יכולות להתנפח באזור אחד, כולל מוגלה בשן, מחלת חניכיים ופעולה לא נכונה של צחצוח או שימוש בחוט דנטלי. להלן כמה סיבות לבעיה נפוצה זו ומה לעשות אם זה קורה לכם.

1. תקלות היגייניות

אם יש נפיחות סביב שן אחת בלבד בפה, הדבר עלול יכול לקרות בגלל צורה לא תקינה של צחצוח או שימוש בחוט דנטלי - דבר שעלול להשאיר בפה פסולת מזון הגורמת לריקבון ודלקת באזור המוזנח. לאורך זמן, היגיינת פה לקויה זו עלולה לגרום גם למחלות חניכיים. שימו למצב של חניכיים חיוורות, אדומות או נפוחות, כמו גם דימומים בזמן הצחצוח, מוגלה היוצאת מהשן, שן רופפת או תופעה מתמשכת של ריח או טעם רע מהפה.

2. מחלת חניכיים

גורם נפוץ של חניכיים נפוחות סביב שן אחת, היא מחלת חניכיים, מצב שכיח שניתן למנוע בכל פעם שתצחצחו שיניים. על פי המרכז לבקרת ומניעת מחלות בארה"ב, כמעט מחצית מהמבוגרים בארה"ב, בני 30 ומעלה, לוקים בסוג כלשהו של מחלת חניכיים. ובשלבים המוקדמים ביותר, הסימפטומים לכך מופיעים כחניכיים אדומות ונפוחות, שלמרות שאין בהן כאב, הן עדיין עלולות לדמם. עם התקדמות המחלה היא עלולה לגרום לשיניים רופפות כתוצאה מחניכיים שהתרחקו בנקודות מסוימות.

3. מוגלה בשן

מוגלה בשן היא סיבה שכיחה מאוד לנפיחות חניכיים מקומית ומעידה על כך שקיים זיהום בשן או בסביבתה. לעתים קרובות הדבר יכול להיגרם מחור לא מטופל שגורם לחיידקים להתפשט בכל השן ולהדביק אותה. קחו בחשבון שהדבר עלול לגרום לדלקת ובסופו של דבר לעלות לכם בשן אם היא לא תטופל. סימנים מקדימים כוללים כאב פועם, חניכיים אדומות או נפוחות, לסת או פנים נפוחות, שן רגישה או כואבת, חום ואפילו טעם מלוח בפה. מכיוון שנדרש טיפול במוגלה בשן, רופא השיניים שלכם עשוי להורות על אנטיביוטיקה לטיפול בזיהום, טיפול שורש להסרת עצב השן הנגוע או עקירה מוחלטת של השן, תלוי בחומרת המצב.

כיצד למנוע נפיחות בחניכיים

לא מספיק פשוט לצחצח שיניים פעמיים ביום; שימוש בחוט דנטלי בין השיניים ושימוש בשטיפת פה יעילה המאושרת על ידי ה-ADA לבריאות החניכיים חשובים לא פחות. בנוסף, וודאו שאתה מצחצחים, משתמשים בחוט דנטלי ומבצעים שטיפות פה בכלים ובטכניקה המתאימים. אם יש לכם, למשל, רווח גדול בין שתי שיניים, מברשת מיוחדת למרווחים בין שיניים יכולה לעזור לנקות ביניהן. כמובן שיש להגיע לבדיקת שיניים פעמיים בשנה, על מנת שרופא השיניים שלכם יוכל לבדוק לא רק את הבריאות הכללית של השיניים, אלא גם לבדוק אם החניכיים שלכם נסוגות או התחילו להתנפח.

פה בריא וחיוך יפה תלויים במידת הטיפול שתשקיעו בשיניים ובחניכיים שלכם. התחילו בטיפוח הפה בבית והמשיכו בעזרת ביקורים חצי שנתיים אצל רופא השיניים כדי לוודא שבריאות הפה שלכם תקינה מאוזן לאוזן.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו