אישה מחייכת אחרי שהצליחה להעלים חניכיים שחורות

מה גורם לחניכיים שחורות?

רקמת חניכיים בריאה אינה ורודה תמיד. כמו צבע העור, צבע החניכיים משתנה בין אנשים שונים. מחקר שפורסם על ידי Future Dental Journal מסביר שחניכיים בריאות נעות בין חום בהיר לחום כהה או אפילו שחור. כתמים כהים על החניכיים יכולים גם כן להיות תוצאה של גורמים שונים כמו תופעות לוואי מתרופות או שימוש בטבק. חניכיים שחורות אינן בהכרך סימן לבעיה בריאות בפה, אך פנו לרופא השיניים שלכם אם אתם מעונינים בטיפולים קוסמטיים לחניכיים מאוד כהות.

וריאציות טבעיות בצבע החניכיים

מלנין, הפיגמנט הכהה שנותן לעור את צבעו, נוכח גם כן ברקמת החניכיים. הפיגמנט הזה מכהה באופן טבעי את החניכיים. מגזין 'העתיד הדנטלי' מדווח שפיגמנטצית מלנין נפוצה בקרב אנשים ממוצא אפריקאי, אסיאתי וים תיכוני. השוני בצבע יכול להיות בצד אחד או בשני צדדי הפה, ויכול להופיע בצורה אחידה או בכתמים. פיגמנטצית מלנין על על החניכיים היא נורמלית, ולא נדרש טיפול.

מה גורם לחניכיים שחורות?

חניכיים כהות יכולות להיות קשורות גם למחלות אנדוקריניות מסוימות. הNational Organization for Rare Disorders מדווח שאנשים עם מחלת אדיסון יכולים לפתח כתמים שחורים על הממברנות הריריות שלהם, כולל רקמת החניכיים.

תרופות מסוימות יכולות להשפיע על צבע החניכיים. המגזין 'העתיד הדנטלי' מציין שלתרופות רבות יכולה להיות תופעת הלוואי הזו, כולל תרופות נגד מלריה, תרופות אנטי-פסיכוטיות, תרופות לטיפול בסרטן ואנטיביוטיקה. אם אתם מבחינים בחניכיים כהים יותר לאחר התחלת תרופה חדשה, שוחחו עם הרופא שלכם.

עישון יכול לגרום לתופעות לוואי רבות בתוך הפה, כולל חניכיים כהות. הניקוטין בטבק מפעיל את התאים המייצרים מלנין, מה שמוביל לחניכיים כהים יותר, מסביר כתב העת International Journal of Environmental Research and Public Health. הפסקת עישון יכולה לסייע בהפחתת הפיגמנטציה הכהה הזו.

לעיתים, חניכיים שחורות יכולות להיות סימן למשהו יותר רציני. נקודה שחורה על החניכיים יכולה להיות סוג של סרטן הפה הידוע כמלנומה ממאירה. אם אתם מבחינים בסוג כזה של נגע, גשו לראות את רופא השיניים שלכם. The Oral Cancer Foundation מסביר שמלנומות ממאירות בפה מאובחנות עם ביופסיה של רקמות.

אפשרויות טיפול בחניכיים שחורות

חניכיים שחורות לא תמיד מצריכות טיפול, אך עבור אנשים שמעונינים בפתרון קוסמטי, קיימות אפשרויות רבות. לאחר בדיקת החניכיים שלכם , רופא השיניים שלכם יכול להמליץ על טיפול מתאים עבור מצבכם.

הסרת רקמת החניכיים הכהה בעזרת אזמל היא אחת האפשרויות הניתוחיות העומדות בפני המטופלים. התוצאות הראשוניות של הליך זה נוטות להיות טובות, אך הן לא תמיד נמשכות. מפני שלעיתים תאים המייצרים מלנין יכולים לנדוד לאזור המטופל וגורמים ליותר פיגמנטציה.

ניתוח כירורגי בהקפאה, הכרוך בהקפאת רקמת החניכיים הנגועה, היא אפשרות טיפולית נוספת. מחקר שהתפרסם ב International Journal of Health Sciences מדווח שקצב ההישנות לאחר ניתוח כירורגי בהקפאה הינו נמוך.

ניתן להשתמש גם בהשתלת חניכיים חופשית. הטיפול כרוך בקצירת רקמה שאינה פגמנטית מגג הפה ומריחה על החניכיים. הפעולה מכסה את רקמת החניכיים הכהה במקום להפטר ממנה.

חניכיים יכולות להיות בגוונים רבים שונים. חניכיים שחורות הן לרוב פשוט וריאציה טבעית ולא בעיה רפואית. אם אתם מודאגים מצבע החניכיים שלכם, התייעצו עם רופא השיניים שלכם.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו