משפחה אוכלת ארוחת בוקר להמחיש למה יש ריח רע מהפה בבוקר
Badge field

ריח פה בבוקר: מניעה, טיפול וטיפים

Published date field

 

צלצול השעון המעורר מעיר אתכם כל בוקר משינת לילה רגועה. אתם משפשפים את קורי השינה ומתכוננים להתחיל את היום. ואז אתם מזהים את זה. הטעם המוכר מדי המלווה בהרגשה שמזכירה בגד צמר המונח על הלשון. ואתם יכולים ממש להריח את הריח שמגיע מהפה שלכם. כן, זהו ריח פה של בוקר. ריח פה בבוקר עלול להיות מביך, אבל אין במה להתבייש; כולם היו במצב הזה. להלן מספר טיפים למניעה וטיפול, כך שתוכלו להתעורר קצת יותר מאושרים ולהרגיש רעננים.

מהו ריח פה בבוקר?

ריח פה בבוקר הוא סוג של ריח רע מהפה, הידוע רפואית בשם באשת הפה (הליטוזיס). על פי איגוד רופאי השיניים האמריקאי (ADA), ריח רע מהפה מתחיל בדרך כלל מחיידקים בפה. כשאתם ישנים, חלקיקי מזון נאספים בין השיניים שלכם, על הלשון ולאורך קו החניכיים. חיידקי הפה מפרקים את החלקיקים האלה ומשאירים בפה כימיקלים בעלי ריח לא נעים.

מה גורם לריח פה בבוקר?


 •  

מזון. בנוסף לשאריות אוכל שנשארו בפה, סוגי מזון מסוימים עלולים לגרום לריח רע מהפה. שום, בצל ותבלינים נכנסים לזרם הדם לאחר העיכול. לאחר מכן אותם כימיקלים מועברים לריאות שלכם, כך שאתם נושפים ממש את אותם ריחות בלתי נעימים, במיוחד אם אתם אוכלים מאוחר בלילה לפני השינה.

 • יובש בפה. על פי ה-ADA, יובש בפה עלול לתרום לריח רע בבוקר. במהלך היום הרוק עוזר להיפטר מחיידקים בפה. אבל כשאתם ישנים, ייצור הרוק פוחת, כך שהפה שלכם הופך להיות מקום התרבות לחיידקים. יובש בפה, הידוע גם בשם קסרוסטומיה, מפחית את ייצור הרוק. נשימה דרך הפה או נחירות מגבירים גם הם את היובש בפה, ותורמים לריח לא נעים.
 • הזנחת היגיינת הפה. בנוסף להסרת חלקיקי המזון המצטברים בעזרת צחצוח שיניים תקין ושימוש בחוט דנטלי בצורה נכונה, התעלמות מטיפול נכון בפה עלולה להוביל למחלות חניכיים.
 • טבק. יש סיבה לריח פה לא נעים אצל מעשנים. מעשנים גם מועדים יותר למחלות חניכיים עקב העישון.
 • תרופות. תרופות מסוימות גורמות ליובש בפה המגביר את החיידקים, דבר המחמיר את מצב ריח הפה בבוקר.
 • כיצד למנוע ריח פה בבוקר

  החדשות הטובות הן שניתן לנקוט באמצעים מונעים לפני שאתם הולכים לישון. נסו את הטיפים האלה כדי להימנע מריח רע בבוקר:

  • שמרו על הלחות בפה: שתו מים בלילה לפני שאתם הולכים לישון, ושמרו בקבוק על השידה שלכם למקרה שתתעוררו צמאים.
  • אתם מה שאתם אוכלים: הימנעו ממאכלים ומשקאות בעלי ריח חזק כגון שום, בצל, תה שחור או קפה לפני השינה.
  • השתדלו להיגמל: הפסקת השימוש בטבק יכולה לשפר את הבריאות הכללית שלכם במובנים רבים, ובנוסף למנוע מהפה שלכם להריח רע בבוקר.

  כיצד לעצור ריח פה בבוקר

  אם אתם מוצאים שהפה שלכם מריח לא נעים, צחצוח שיניים צריך להיות קו ההגנה הראשון. אבל באותם זמנים בהם לא מעשי להשתמש במברשת שיניים, שקלו להשתמש במטהרי נשימה שימושיים אלה:

  • שטיפת פה: שטיפת הפה עם תמיסת חיטוי שומרת על בריאות החניכיים, מגינה מפני דלקת חניכיים ויכולה למנוע ריח רע מהפה.
  • נקו את הלשון: העניקו ללשון ניקוי מהיר בעזרת מגרד לשון בבוקר או בערב אחרי יום ארוך.
  • מסטיק: מסטיק נטול סוכר יעזור בייצור הרוק כדי לנקות את החיידקים וישאיר לכם הרגשה רעננה עד לצחצוח השיניים הקרוב.
  • סוכריית מנטה ללא סוכר: שמרו בהישג יד כמה סוכריות מנטה ללא סוכר - הן יכולות ללחלח את הפה ולמנוע ריח רע.

  לא נעים להתעורר בבוקר עם ריח רע בפה - אבל המצב הזה לא חייב להימשך כל החיים. לא חייבים להישאר עם ריח רע בפה לאורך כל היום. המפתח לנשימה רעננה מתחיל בהתמקדות בבריאות הפה. המשמעות היא צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום, הקפדה על שימוש בחוט דנטלי כדי להגיע למקומות אליהם מברשת השיניים אינה מגיעה, והקפדה על ניקוי הלשון. אל תשכחו לתאם ניקוי קבוע אצל רופא השיניים כל חצי שנה. השיננית שלכם תנהל את הניקוי המקצועי ותיתן לכם רעיונות נוספים כיצד לשמור על נשימה רעננה.

   

   

  רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

  הירשמו עכשיו