חור בשן טיפול מומחש בעזרת אב וביתו שמצחצחים שיניים
Badge field

חור בשן טיפול ומניעה

Published date field

רוב האנשים מודעים לסיכון של חורים בשיניים, או עששת, אך הבעיה נפוצה יותר ממה שחושבים. על פי נתוני איגוד רופאי השיניים האמריקאי (ADA), ליותר מאחד מכל חמישה אמריקאים יש חורים לא מטופלים בשיניים. אנשים שאינם דואגים לטיפול מהיר בחורים בשיניהם עשויים לחוות לכל הפחות כאבי שיניים. יש מספר דרכים למנוע היווצרות חורים בשיניים, כמו גם פעולות מהירות שתוכלו לנקוט כדי למנוע מעששת קיימת לגרום לנזק רב יותר.

על ידי ידיעת האופן בו נוצרים חורים בשיניים, ביצוע שינויים תזונתיים והבנת אפשרויות הטיפול, אתם ומשפחתכם יכולים לפתור את הבעיה.

איך נוצרים חורים בשיניים

יש סיבה טובה שרופאי שיניים ממליצים למטופלים להתרחק ממאכלים עתירי סוכר. חורים בשיניים נוצרים כאשר חיידקים בפה מקיימים אינטראקציה עם סוכרים מעובדים ופחמימות מותססות כגון אלו המצויים במשקאות מוגזים ובממתקים. מיזוג זה של סוכרים וחיידקים מקדם ייצור של חומצות. על פי נתוני הקרן לבריאות השיניים the  Dental Health Foundation בארה"ב, החומצה מקדמת את פירוק זגוגית השן בתהליך הקרוי דה-מינרליזציה, או אובדן סידן ופוספט מגן בשכבת האמייל בשיניים שלכם. לאחר מכן עלולים להיווצר חורים בשיניים באמצעות אמייל מוחלש ודנטין חשוף, והשיניים שלכם עלולות אפילו להישבר או להיסדק.

חורים בשיניים יכולים להופיע גם אם שורש השן שלכם נחשף בגלל נסיגת חניכיים, או אם יש לכם יובש בפה, מצב בו יש בפה פחות רוק, המנטרל חומצות ושומר על השיניים שלכם.

טיפול

ניתן להציל עששת בשיניים בעזרת טיפול משקם המבוצע על ידי רופא השיניים שלכם. נגעים הנראים ככתמים לבנים, למשל, הם חורים מוקדמים בשיניים הניתנים לטיפול באמצעות בנייה מחדש (רה-מינרליזציה) של זגוגית השן - טיפול שהאתר MedicineNet מתאר כהקשחת האמייל המוחלש של השן בעזרת סידן או פלואוריד. באפשרותכם לסייע להפוך את האמייל לעמיד יותר לחורים על ידי שימוש במשחות שיניים המכילות פלואוריד וטיפולי פלואוריד המבוצעים על ידי רופא שיניים. השתמשו במשחת שיניים המכילה פלואוריד שאושרה על ידי ה-ADA כדי להבטיח את התוצאות הטובות ביותר לחיזוק האמייל.

אתם יכולים גם לבחור בשיטות משקמות כגון סתימות, כיפוי תאי עצב וטיפולי שורש. סתימות מספיקות לעתים קרובות אם הריקבון לא הגיע לתאי עצב או לשורש השן שלכם, וסביר להניח שרופא השיניים שלכם יסיר את העששת ויכסה את החור בסתימה מחומרים שונים. עם זאת, אם העששת התפשטה לתאי עצב או לשורש, ייתכן שתזדקקו לטיפול שורש או לכיפוי תאי עצב. זה האחרון מבוצע כאשר העצב נדבק באורח קל, אם עדיין קיימת אפשרות לתיקון טבעי לעצב.

רופא השיניים שלכם יבצע בדיקה בכדי לקבוע עד כמה נפגע העצב ועשוי לבצע טיפול שורש אם עצב השן שלכם נפגע או כאשר העצב נגוע באורח בינוני או קשה או שהוא מגורה. שן פגועה קשה ניתן גם לעקור.

מניעה

האתר WebMD מסביר כי חומצה בפה נוצרת כתוצר לוואי של חיידקים המאכלים שיירי סוכר ועמילנים הנותרים בפה למשך מספר דקות לאחר האכילה. אם אתם צורכים משקאות ממותקים, שתו אותם עם הארוחות במקום ביניהן. הדבר יגביל את חשיפת השיניים שלכם לחומצה כתוצאה מסוכרים ופחמימות.

מניעת חורים בשיניים כוללת גם צריכת שפע של מזון עשיר בסידן ושימוש בתוספי מזון. בנוסף, החליפו את מברשת השיניים שלכם לעתים קרובות, צחצחו שיניים והשתמשו בחוט דנטלי באופן קבוע. האם המים שלכם מופלרים? גלו זאת, והשתמשו במי פה כדי לטפל בחיידקים באותה דרך. מסטיק ללא סוכר עם קסיליטול יכול גם הוא לסייע להיפטר מהחיידקים הטבעיים שבפה.

השיננית יכולה להניח חומרי איטום על השיניים הקדם-טוחנות והטוחנות להגנה מפני חיידקים הגורמים לחומצה, אך עדיין עליכם להגיע לרופא השיניים כל חצי שנה לניקוי והסרת רובד החיידקים, ולוודא כי בעיות פוטנציאליות מתגלות ומטופלות מוקדם. רופא השיניים שלכם עשוי גם להמליץ ​​על צילומי רנטגן בכדי לצפות בשיניים ולבדוק אם יש חורים פוטנציאליים.

הדרך הקלה ביותר לעזור במניעת חורים בשיניים היא לדעת כיצד הם נוצרים. בנייה מחדש של זגוגית השן (רה-מינרליזציה) יכולה לטפל באותם נגעים הנראים ככתמים לבנים, אך לחורים עמוקים יותר יש צורך בטיפול מקצוועי. מניעה תמיד קלה יותר מטיפול, ולכן ביצוע שינויים תזונתיים נכונים ואימוץ הרגלי היגיינת פה בריאים יוכלו לסייע לטווח ארוך.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו