חורים בין השיניים וכיצד להימנע מהם

אב וביתו מצחצחים שיניים להמחשה של איך למנוע חורים בשיניים

חורים בשיניים הם בעיה ידועה, אך חורים בין השיניים הינם מטרידים במיוחד עבור מטופלים ועבור רופאי השיניים. כאשר קיימת עששת בין השיניים, על רופא השיניים להסיר יותר חומר ממבנה השן על מנת לקבל גישה לאזור החור על מנת לשים את הסתימה. ההגנה הטובה ביותר היא להימנע בכלל מהיווצרות חורים - במיוחד בין השיניים! שימוש בדרכי מניעה יועיל לבריאות הפה וגם לבריאותכם הכללית, והרגלים בריאים יעזרו להפחית את היווצרות החומר החומצי הפוגע באמייל ולעששת.

גורמים

מה גורם לחורים בשיניים? לפי המכון הלאומי לחקר השיניים, הגולגולת והפנים בארה"ב, מתרחש בפה מאבק תמידי סביב היווצרות חורים. כאשר החיידקים הנמצאים בפה באופן טבעי משתלבים עם הסוכרים שאנו אוכלים, נוצרת חומצה. חומצה זו מתחילה בהמסה ופירוק (תהליך הקרוי דה-מינרליזציה) של אמייל השן, וגורמת לכתמים לבנים המסמנים את היחלשות השן. פירוק השן על ידי החומצה עלול להוביל לפגיעה בלתי הפיכה באמייל ואז עלולים להיווצר חורים. חורים הם נזק קבוע לשן שרופא השיניים יצטרך לתקן בעזרת סתימות.

חורים בין השיניים נגרמים ונוצרים בתהליך זהה לזה של חורים במשטחים אחרים של השן. הגישה לטיפול שונה, מכיוון שעל רופא השיניים להסיר יותר חומר ממבנה השן על מנת לקבל גישה לאזור החר על מנת לשים סתימה.

מניעת חורים

מניעת חורים בין השיניים דורשת מאמץ רב יותר מאשר מניעת חורים במשטחי שיניים אחרים. כדי לנקות את האזורים שבין השיניים, הנקראים גם האזורים האינטרפרוקסימליים, יש להשתמש מדי יום בחוט דנטלי או באמצעי אחר לניקוי בין השיניים. הסרת שאריות מזון ורובד חיידקים (פלאק) היא חיונית. בנוסף, היגיינת פה בסיסית, תזונה דלה בממתקים, שתיית מים המכילים פלואוריד וצחצוח במשחת שיניים המכילה פלואוריד - יסייעו להימנע מחורים בשיניים.

בקרו אצל רופא השיניים כל חצי שנה עד שנה, כך שניתן יהיה לזהות חורים בשיניים בשלבים המוקדמים ולהתחיל מיד בטיפול. רופא השיניים עשוי לבצע צילומי רנטגן במהלך הביקור כדי לאתר חורים המסתתרים בין השיניים.

חורים, בעיקר אלו הנוצרים בין השיניים, עלולים להוביל לכאבים ולביקורים מרובים אצל רופא השיניים. האסטרטגיה הטובה ביותר היא למנוע מלכתחילה את התהוותה של העששת. שמרו על הרגלים טובים לבריאות הפה כדי ליהנות מבריאות פה ובריאות כללית!

"מטרת מאמר זה היא לקדם את הידע בנושאים כלליים הקשורים לבריאות הפה ואת ההבנה של נושאים אלה. מאמר זה אינו אמור להחליף ייעוץ, אבחון או טיפול על-ידי אנשי מקצוע. בכל שאלה לגבי בעיה רפואית או טיפול רפואי יש להתייעץ תמיד עם רופא שיניים או איש צוות רפואי מוסמך אחר."

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם‎

שמרו על בריאות השיניים שלכם כדי למנוע היווצרות של חורים

חיידקים החיים בפה נצמדים לשיניים וגורמים להתפתחותם של חורים. השתמשו באחת ממשחות השיניים שלנו המכילות פלואוריד כדי למנוע היווצרות של חורים.