אישה מבוגרת מנקה שיניים אחרי השתלת שיניים

סימנים לכשל בהשתלת שיניים

השתלות שיניים הם לרוב פרוצדורות צפויות ומוצלחות. אך כמו הליכים דנטליים אחרים, ייתכן שזה לא תמיד יעבוד. השתלת שיניים שנכשלה היא בדרך כלל מצב נדיר, אך אם זה קורה לכם, אין צורך להבהל. קראו הלאה ללמוד כיצד לזהות מתי השתלים החדשים שלכם צריכים הערכה נוספת.

האנטומיה של השתל

לרוב השתלת השיניים שלושה חלקים:

  1. גוף שתל עשוי טיטניום מוכנס אל תוך העצם
  2. מבנה מחבר שנצמד הנקרא משענת
  3. כתר אשר מתחבר למבנה המשענת ומיושר עם השיניים הנותרות שלכם.

באם אפילו אחד מהם משתחרר או נשבר, יכולות להתפתח בעיות בכל אחד מהחלקים האלו.

שתלים עשויים ממתכת, אך ישנו תהליך ביולוגי ידוע בשם השתלבות אוסאואינית המאפשר לשתלים לתפקד. במהלך ההשתלבות האוסאואינית, הגוף שלכם מפיק תאי עצם שיגדלו מסביב למשטח השתל ויעגנו אותו לעצם הלסת שלכם. במהלך הזמן, עצם בריאה תמשיך להקיף את השתל. אם השתלבות אוסאואינית אינה קוראת כפי שהיא אמורה, הדבר יכול לגרום לבעיות לאחר ההשתלה.

זיהוי השתלה שנכשלה

כאשר עצם אינה גודלת כראוי מסביב לשתל, הסימן הראשון לרוב הוא ניידות. בתחילה, התנועה עשויה להיות קלה ויכולה להיות מזוהה רק על ידי רופא שיניים, אך עם הזמן שתל שכשל בהשתלבות ירגיש מתנדנד ויכול לזוז בלעיסה או דיבור. שתל שנכשל יהיה נייד באופן עקבי.

סימנים נוספים לשתל דנטלי שאיבד מההשתלבות יכולים לכלול כאבים, נפיחות, או זיהום, אך זה לא תמיד המקרה. אם רופא השיניים שלכם מזהה שהשתל שלכם בעל ניידות, קרוב לוודאי שימליץ על צילום רנטגן לבדוק את גדילת העצם שלכם. צילום רנטגן של שתל שנכשל וודאי יראה איבוד ניכר של העצם מסביב לחלק המתכתי של השתל.

גורמי סיכון לכשל בהשתלת שיניים

הצלחת תהליך השתלת שיניים תלויה בגורמים רבים, אך הרגלים מסויימים ומצבים רפואיים יכולים להגדיל את הסיכון שלכם לשתל מתנדנד. מחלת חניכיים ו חריקת שיניים יכולים לפגוע בשתל שמחלים. מחלות כמו אוסטאופורוזיס שתוקפות את חוזק וצפיפות העצם יכולות להקשות על בורג השתל להיקבע. טיפולים מתמשכים בסרטן יכולים גם כן להיות סיבה להשהות הליך השתלה, על פי מחקר שפורסם בJournal of Clinical and Experimental Dentistry, שכן טיפול בהקרנות לסרטן הראש והצוואר עשוי לעכב ריפוי רגיל של העצם.

תרופות מסויימות יכולות גם כן לסכן אתכם בכשל של שתל. על פי חוקרים ב University at Buffalo, תרכובת בתרופות נוגדות דיכאון המשפיעות על קצב חילוף החומרים בעצמות שלכם עלולה לגרום לבעיות בהשתלבות האוסאואינית לאנשים הנוטלים תרופות אלו.

מחקר שפורסם ב-Journal of Dental Research מציין גם שעישון עלול להגדיל את הסיכון לכשל בהשתלת שיניים, בהתאם למיקום הכנסת השתל בפה. רופא השיניים שלכם ייעץ לכם להפסיק לעשן לאלתר או לפחות לאחר השלמת תהליך השתלבות העצם.

טיפול

החדשות הטובות הן שאתם יכולים להסיר את השתל שכשל תחת הרדמה מקומית. אם העצם שלמה מסביב למיקום הסרת השתל, לא יהיה צורך בהשתלת עצם.

אם ישנו אובדן עצם, רופא השיניים שלכם יכול להמליץ על השתלת עצם לשיפור האזור לפני החלפת השתל. לפני הצבת השתל החדש, השתלת העצם תזדקק להחלמה. במהלך ההחלמה, קרוב לוודאי שרופא השיניים שלכם ידון בדרכים להפחתת גורמי הסיכון אשר גרמו לכשל השתל, כגון הפסקת עישון או המתנה עד לסיום בטיפולים בסרטן.

המנעות מסיבוכים

לפני הצבת השתל, שוחחו עם רופא השיניים שלכם בנוגע לגורמי סיכון אפשריים היכולים להגביל את הצלחת השתלת השיניים. שינוי במצב הרפואי שלכם או תרופות יכולים להשפיע על החלמה ועל השתלבות אוסאואינית, לכן תמיד עדכנו את רופא השיניים שלכם או המומחה בכל שינויים בבריאותכם ובהיסטוריה הרפואית שלכם.

הגיינת פה טובה גם כן מהווה מפתח להמנעות מבעיות בהשתלה. צחצוח שיניים פעמיים ביום ושטיפה עם מי פה אנטיבקטריאלים יכולים לסייע לשמור על חניכיים בריאות ולהרחיק חיידקים בזמן שהשן החדשה שלכם מתמקמת.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו