נערה צעירה מחייכת בתוך הבית.
Badge field

חניכיים לבנות: גורמים ותסמינים

האם שמתם לב שהגוף שלכם מנסה לתקשר איתכם? כשאתם עייפים, תמצאו את עצמכם מפהקים באופן אוטומטי. כשאתם רעבים, אתם עלולים לשמוע את הבטן שלכם מקרקרת. אותו דבר לגבי בריאות הפה שלכם! כאשר החניכיים מדממות, אתם יודעים שאתם צריכים לקבוע תור לרופא השיניים שלכם. אבל לא כל הסימנים בגוף שלנו ברורים באותה מידה. לדוגמה, האם אי פעם שמת לב לכתמים לבנים על החניכיים? האם אי פעם תהיתם, "למה החניכיים שלי לבנות?" זהו גם מקרה שבו הגוף שלכם מתקשר איתכם. המשיכו לקרוא כדי לגלות מה המשמעות של חניכיים לבנות.

מדוע החניכיים שלכם לבנות?

חניכיים לבנות נגרמות על ידי מצב המכונה לוקופלאקיה. מרפאת מאיו מגדירה לוקופלאקיה כמצב שבו נוצרים כתמים לבנים עבים או נקודות על החניכיים, הלחיים הפנימיות ותחתית הפה. הם יכולים אפילו להיווצר על הלשון. לא ניתן לשפשף או לגרד את הכתמים הלבנים הללו.

החדשות הטובות הן שרוב המקרים של לוקופלאקיה הם שפירים. עם זאת, במקרים נדירים, זה יכול להיות אינדיקציה מוקדמת לסרטן. מצב טרום סרטני זה ידוע בשם דיספלזיה. על פי האגודה האמריקנית לסרטן, דיספלזיה מדורגת כקלה, בינונית או חמורה. קביעת דרגת הדיספלזיה שיש לכם תנחה את הטיפול שלכם מכיוון שדיספלסיה חמורה נוטה יותר להפוך לסרטן, בעוד שדיספלסיה קלה עשויה להיעלם לחלוטין.

מה גורם ללוקופלאקיה?

בעוד שעולם הרפואה אינו בטוח מה בדיוק גורם ללוקופלקיה, שימוש בטבק בכל צורה ושימוש כרוני באלכוהול נחשדים כסיבות אפשריות. שיניים תותבות המשפשפות את הלשון או את החלק הפנימי של הלחיים הן גורם אפשרי נוסף.

האם יש תסמינים מלבד כתמים לבנים?

כעת אנו יודעים כי לוקופלאקיה גורמת לכתמים לבנים על החניכיים שלא ניתנים להסירם בניגוב.

כמה דברים נוספים שכדאי לחפש הם:

  • צרור כתמים שאינם סדירים או בעלי מרקם שטוח
  • חלקים אחרים של הפה שנראים מעובים או מוקשים
  • כתמים לבנים המופיעים יחד עם נגעים מורמים ואדומים (הידועים גם בתור לוקופלאקיה מנומרת או אריתרופלאקיה), אשר נוטים יותר להראות שינויים טרום סרטניים

האם כדאי לראות את רופא השיניים?

בהחלט! אם אתם רואים כתמים לבנים שנוצרו על החניכיים שלכם, הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לקבוע פגישה עם רופא השיניים שלכם. מכיוון שכתמים אלו יכולים להיות טרום סרטניים, גילוי מוקדם הוא המפתח כדי שניתן יהיה לטפל בהם לפני שהם הופכים לחמורים יותר. שימו לב מתי הבחנתם לראשונה בכתמים כדי שתוכלו להעביר מידע זה לרופא השיניים או למנתח הפה.

זה גם רעיון טוב לקבוע בדיקות קבועות עם רופא השיניים שלכם. במהלך בדיקות אלה, רופא השיניים שלכם עשוי להבחין בדברים שלא ראיתם, כגון סימנים מוקדמים של לוקופלאקיה.

זה טבעי להיות מודאגים או מופתעים אם אתם רואים כתמים לבנים על החניכיים שלכם, אבל הצעד הראשון להשתלטות על הבעיה הוא תשומת לב. בפעם הבאה שתציצו לתוך הפה שלכם ותראו חניכיים לבנות, זכרו שהגוף שלכם מנסה לתת לכם מידע חיוני, שכדאי לחלוק אותו עם רופא השיניים שלכם!

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו