בחור שותה משקה קר אחרי שימוש במשחת שיניים לשיניים רגישות
Badge field

כיצד משחת שיניים לשיניים רגישות מטפלת בפה רגיש

Published date field

אם אתם מרגישים כאב בעת לגימת משקה קר או צחצוח שיניים, אתם לא לבד. מחקר משנת 2013 שפורסם בכתב העת של איגוד רופאי השיניים האמריקאי (ADA) מצא שלמעלה מ-12% מהאנשים סובלים מרגישות בשיניים. ללא קשר לסיבת הדבר, קיימות כמה אפשרויות בכל הנוגע לטיפול בהן. משחת שיניים לשיניים רגישות היא דרך יעילה לחזק את השיניים ולהפחית את הכאב ואי הנוחות הנגרמים מהרגישות.

המרכיב העיקרי

על פי קרן Livestrong, אשלגן חנקתי, לעיתים קרובות המרכיב הפעיל והעיקרי במשחות לשיניים רגישות, הוא אחד המרכיבים הנמצאים בשימוש בטיפול בשיניים רגישות. תרכובת זו מסוגלת לחלחל דרך משטח האמייל של השיניים שלכם, ולהגיע אל העצבים הפנימיים. לאחר מכן האשלגן החנקתי חוסם את האותות שעצבי השיניים שולחים בדרך כלל למוח בכדי לעורר אי נוחות. למרות שהמרכיב הפעיל במשחות לשיניים רגישות הינו יעיל, בדרך כלל נדרשים כמה שימושים במשחת השיניים לפני שתוכלו לראות ולהרגיש את ההבדל.

פלואוריד לשיניים רגישות

משחת שיניים לשיניים רגישות מכילה גם פלואוריד, ולמרות שמרכיב ידוע זה אינו עוצר את הכאב, הוא עוזר לחזק את האמייל של השיניים, ולמנוע טעמים עזים להגיע לעצבים. היתרון הנוסף שלו הוא הפחתת הסיכון לחורים בשיניים. משחות שיניים מסוימות המיועדות לשיניים רגישות מכילות רמות גבוהות יותר של פלואוריד מאשר משחות שיניים רגילות, ולכן עשויות להיות מועילות יותר בהתאם לרמת הרגישות. יחד עם שימוש במשחת שיניים המכילה פלואוריד, תוכלו לשקול לבקש שרופא השיניים שלכם ימרח ג'ל או שכבת פלואוריד על השיניים שלכם במהלך הבדיקה החצי שנתית שלכם כדי לחזק את אמייל השן.

התכשירים העומדים לרשותכם

ניתן להשיג כיום מגוון משחות שיניים לשיניים רגישות: משחות שיניים בעלות חוזק מרבי לרגישות בשיניים מכילות בדרך כלל 5 אחוזים של אשלגן חנקתי, הכמות הגדולה ביותר המותרת על ידי מינהל המזון והתרופות (FDA) בארה"ב למשחות שיניים ללא מרשם. למרות שהפחתת הרגישות היא המטרה הכוללת של משחות השיניים לשיניים רגישות, זו אינה המטרה היחידה; משחות שיניים אלו מספקות גם הגנה מפני חורים ועששת ועוזרות להפחית את רמות האבנית. מוצרים מסוימים מסייעים גם בהלבנת השיניים באמצעות חומרי קילוף שיוצרו במיוחד כדי להסיר בעדינות כתמים מעל פני האמייל. משחות שיניים אחרות מיוצרות עם פחות חומרי קילוף, דבר המפחית את הפגיעה באמייל השן.

מה עוד אתם יכולים לעשות

שימוש במשחת שיניים המיועדת לשיניים רגישות הוא רק ההתחלה. הדרך בה אתם מצחצחים, המזון שאתם אוכלים והדרך בה אתם מטפלים בשיניים, כל אלה נוטלים חלק בהפחתת הרגישות. לדוגמה, צחצוח במרץ או כוח רב מדי עלול להוביל לשחיקה של האמייל. נסו לצחצח בצורה עדינה יותר, בעזרת מברשת שיניים רכה. היו עדינים גם כשאתם מצחצחים סביב החניכיים, כדי להפחית את הסיכוי לנסיגתם ולחשיפת שורשי השיניים.

אכילת מזונות מסוימים יכולה גם היא להחליש את אמייל השיניים, ולהגביר את הסיכוי לפתח רגישות. מזון עשיר בסוכר מעלה את הסיכון לעששת, ולעומת זאת מזון חומצי מגביר את הסיכון לשחיקה של האמייל ולפיתוח שיניים רגישות. לעיתים, מזון סוכרי הוא גם מזון חומצי, כמו משקאות מוגזים ומיצים. מאכלים חומציים כוללים גם פירות הדר, מלפפונים חמוצים ותפוחים - מאכלים שמלבד תכונה זו נחשבים לבריאים.

אחת הדרכים להפחית את חשיפת השיניים לחומצה זו היא להשתמש בקשית בעת השתייה, ולשתות כוס מים בעת האכילה. למרות שבדרך כלל מומלץ לצחצח שיניים מיד לאחר הארוחה, אם יש לכם סיכון גבוה יותר לשחיקת אמייל, לרוב מומלץ לחכות כשעה לפני הצחצוח. מזונות חומציים מרככים את שכבת האמייל שלכם, וצחצוח שיניים מוקדם מדי לאחר האכילה יכול לשחוק אותה עוד יותר.

רופא השיניים שלכם יכול לספק סיוע נוסף בכל הנוגע לטיפול בשיניים הרגישות שלכם. הוא יכול לייעץ לכם כמה זמן להשתמש במשחת השיניים ומה לעשות אם הדבר אינו מספק את ההקלה הרצויה לכם.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו