חברים שמחים מגווני רקעים פוגשים בבר הלאונג'
Badge field

מה זה ריח פריודנטלי? הקשר בין מחלת חניכיים לבאשת הנשימה (הליטוזיס)

Published date field Last Updated:

האם אי פעם שמתם לב לריח רע מהפה של חבר בזמן ששוחח איתו? ייתכן שריח הפה שלו לא היה תוצאה של יותר מדי שום בארוחת הצהריים, אלא משהו רציני יותר. כאשר יש לכם מצב שנקרא ריח פריודנטלי, בעיות בחניכיים עשויות לתרום לריחות רעים בפה. איך מחלת חניכיים וריח רע מהפה קשורים ומה אתם יכולים לעשות כדי למנוע את שתי בעיות הפה הללו.

תסמינים של מחלת חניכיים

מחלת חניכיים נובעת בדרך כלל מהגיינת פה לקויה, כפי שמציינים במרפאת קליבלנד. זה נפוץ יותר אצל אנשים מעל גיל 30, ובדרך כלל זה משפיע על גברים יותר מנשים. אם יש לכם את אחד מהתסמינים הבאים, מומלץ לקבוע תור עם רופא השיניים כדי לבדוק את בריאות החניכיים שלכם:

  • חניכיים מדממות, נפוחות או רגישות
  • שיניים רגישות או מתנדנדות
  • נסיגת חניכיים או שיניים שנראות ארוכות יותר
  • כאב בלעיסה או מנשך לא ישר
  • ריח רע מהפה

בשלב מוקדם שלה, המכונה דלקת חניכיים, הנזק לחניכיים שלכם עשוי להיות הפיך. עם זאת, לאחר שפיתחתם את הצורה החמורה יותר של מחלת חניכיים המכונה פריודונטיטיס, פירוק רקמות החניכיים שלכם יהיה בלתי הפיך.

הקשר בין פריודונטיטיס לריח רע מהפה

ריח רע מהפה, המכונה באופן קליני הליטוזיס, נגרם על ידי חיידקים שנמצאים בפה, כפי שמוסבר ע"י ממשלת מדינת ויקטוריה, אוסטרליה . חיידקים אלו מפרקים חלבונים ומשחררים תרכובות גופרית נדיפות (VSCs), שיש להן ריח רע.

על פי כתב העת Journal of International Society of Preventive &; , הרוב המכריע של מקרי ההליטוזיס מתייחסים לדלקת חניכיים, פריודונטיטיס או ציפוי חיידקי של הלשון. למעשה, עד 80% מהמטופלים עם מחלת חניכיים בדרגה מסויימת הציגו גם נוכחות של הליטוזיס במחקר.

כפי שמוסבר בסקירה בכתב העת למדעי הטבע, הביולוגיה והרפואה (JNSBM), הרקמות הדלקתיות במטופלים עם מחלת חניכיים יכולות לשמש מקור לייצור של VSCs בפה. אם המטופל פיתח דלקת חניכיים בגלל הצטברות נרחבת שלרובד חידקיים , הריח הרע עלול להחמיר.

בדיוק כפי שבריאות החניכיים משפיעה על ריח הפה של אדם, ההפך הוא גם נכון - הליטוזיס יכולה, בתורה, להשפיע על הסיכון של אדם לפתח מחלת חניכיים. סקירת JNSBM מציינת שזה עלול להתרחש כאשר חיידקים המייצרים VSC נודדים לרקמות החניכיים, אם כי הקשר עדיין לא מובן במלואו על ידי מומחים לרפואת שיניים.

טיפול למחלת חניכיים וריח פריודנטלי

דלקת חניכיים דורשת טיפול של מומחה שיניים. כפי שמתארת מרפאת קליבלנד , הטיפול עשוי לכלול ניקוי עמוק הנקרא סקיילינג והקצעת שורשים, כאשר מומחה השיניים מסיר את כל החיידקים מעל ומתחת לקו החניכיים. מומחה השיניים שלכם עשוי גם לרשום תרופות אנטי-מיקרוביאליות כדי לשלוט בחיידקים בפה. במקרים חמורים יותר, ייתכן שתזדקקו השתלות עצם או רקמות כדי להחליף את מבני הפה שאבדו כתוצאה ממחלת חניכיים.

ממשלת מדינת ויקטוריה מסבירה שהטיפול בהליטוזיס יהיה תלוי בגורם הבסיסי, לכן שוחחו עם רופא השיניים שלכם על דרך הפעולה הטובה ביותר עבורכם. חיזוק שגרת טיפול הפה שלכם עם מגרדי לשון או מי פה עשוי להיות רעיון טוב.

החדשות הטובות הן ששמירה על שגרת טיפוח פה חזקה ועקבית תפחית את הסיכון למחלת חניכיים והליטוזיס. הקפידו לבצע את השלבים הבאים כדי לשמור על טיפול הפה שלכם בצורה מעולה:

  • צחצחו שיניים לפחות פעמיים ביום עם משחת שיניים עם רמת פלואוריד המותאמת לגילכם.
  • השתמשו בחוט דנטלי בכל יום.
  • פנו לרופא השיניים שלכם לביקורות סדירות ובדקו על מוצרים נוספים שיעזרו לשלוט בהצטברות חיידקים בפה, כגון שטיפת פה.

הקפדה על שגרת היגיינת פה טובה תעזור לכם להרגיש בטוחים יותר לא רק לגבי ריח הפה שלכם, אלא גם לגבי הבריאות הכללית של הפה שלכם.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו