זוג מצחצח שיניים ותוהה כמה זמן צריך לצחצח שיניים

האם צחצוח יתר של שיניכם יכול להיות רע?

אם יש לכם מודעות בנוגע להגיינת הפה שלכם, אתם וודאי מצחצחים את שיניכם לפחות פעמיים ביום. אפילו תרגישו צורך לצחצח לאחר כל ארוחה מפני שאתם יודעים שצחצוח שיניים קבוע הינו הרגל טוב להסרת פלאק ועוזר במניעת עששת. לכן אתם וודאי תוהים. "האם אפשר לצחצח את השיניים יותר מידי?". כפי שמתברר, כשמדובר בצחצוח שיניים, יכול להיות שיש יותר מדי מדבר טוב.

סיכונים של צחצוח שיניים יתר על המידה

צחצוח יתר של השיניים אינו מתייחס רק על "כמה אתם מצחצחים יותר" אלא גם על "איך" אתם מצחצחים את השיניים. צחצוח כפייתי או נמרץ עלול להוביל לבעיות בריאות הפה ולסכן את הפה לשחיקת שיניים, לרגישות בשיניים ולנסיגת חניכיים.

שחיקת מברשת השיניים

שחיקת שיניים מתייחסת לאובדן מבנה השן על ידי כוחות מכניים של גורם זר , על פי Herman Ostrow School of Dentistry of USC.. במקרה זה, השימוש המתלהב במברשת השיניים שלכם שוחק את אמייל השן, ובסופו של דבר, מבנה הדנטין והצמנטום רכים יותר. תוכלו לזהות שחיקה ככתמים שחוקים, מבריקים ולעתים קרובות צהובים או חומים על השן ליד קו החניכיים. גם חריץ - טריז או כניסה בצורת V של השן לאורך קו החניכיים - הוא סימן לשחיקה.

רגישות בשיניים

כאשר מברשת השיניים יוצרת שחיקה של אמייל השן, קצות העצבים של שכבת הדנטין נחשפים או נהיים קרובים מספיק לפני השטח מצב שיכול להוביל לרגישות בשיניים. רגישות זו יכולה לגרום לכם לחוש אי נוחות או כאב כשהשיניים שלכם חשופות לחום או לקור, מתוק או גירויים חמצמצים או כאשר אתם מצחצחים את השיניים.

נסיגת חניכיים

המשך צחצוח שיניים יתר על המידה וצחצוח לא נכון יכולים גם כן לגרום לנסיגת חניכיים. כאשר זה קורה, הצמנטום הרך של השורש חשוף ופגיע. לא רק שצמנטום חשוף נשחק ונחרץ בקלות, מוביל לרגישות וכאב, אלא הוא גם יותר בסיכון לריקבון או עששת.

טיפולים להגנה על השיניים לאחר צחצוח יתר

אם לא מטפלים בהן, שחיקת שינים ונסיגת חניכיים יכולות להוביל לחורים בשיניים ואף לאובדן שיניים. בכדי לטפל בשחיקה ממברשת השיניים ורגישות שיניים, רופא השיניים שלכם יוכל להציע טיפולים להגנת השן וכיסוי הדנטין החשוף. הטיפולים יכולים לכלול שימוש בלכה המכילה פלואוריד לחיזוק משטח השיניים, הצמדת סתימה בצבע שן על האזור שנשחף, או כיסוי המשטח החשוף בויניר. אם צחצוח יתר גרם לחניכיים שלכם לסגת, יכול להיות שלעולם לא יחזרו למצב בו היו. אתם יכולים להזדק לניתוח להשתלת רקמת חניכיים להחלפת רקמת החניכיים החסרה להגנת הצמנטיום החשוף במקרים מסוימים.

מניעה באמצעות טכניקת צחצוח נכונה וכלים

החדשות הטובות הן שמניעת צחצוח יתר היא פשוטה כמו אימוץ טכניקה נכונה לצחצוח שיניים וכלים. החלו כאן:

  1. השתמשו במברשת שיניים בעלת סיבים רכים. אתם עשויים לחשוב שסיבים קשים יעשו עבודה טובה יותר בניקוי השיניים. ובכל זאת, הם מגדילים את הסיכוי שלכם לשחיקת שיניים ונסיגת חניכיים.
  2. בדקו את משחת השיניים שלכם. משחות שיניים עם מרכיבים הגורמים לשחיקה יכולים להאיץ תהליך של אובדן שיניים. במקום זאת, חפשו משחת שיניים עשירה בסידן ופלואוריד לסייע בחיזוק אמייל השן שלכם.
  3. השתמשו בטכניקה הנכונה. מה כדאי לדעת אם אתם מצחצחים חזק מידי? בדקו את מברשת השיניים שלכם. אם הסיבים נהפכים לשטוחים ומרוטים תוך מספר שבועות. יכול להיות שאתם משתמשים בלחץ רב מידי. נסו להשתמש בטכניקה הזו במקום.
  4. אל תצחצחו מיד לאחר אכילה. המתינו לפחות 60 דקות לאחר אכילה או שתיה לפני צחצוח השיניים, במיוחד אם צרכתם משהו חומצי כמו לימונים או סודה. במקום זאת, שתו מים או לעסו מסטיק ללא סוכר לרענון הנשימה בזמן שאתם ממתינים.
  5. בדקו את ההרגלים האחרים שלכם. צחצוח יתר של השיניים אינו הגורם היחידי לשחיקה. נגיד שיש לכם הרגל לפתוח בקבוקים באמצעות השיניים שלכם, להחזיק מסמרים בפה, או לכסוס ציפורניים. במקרה הזה, הפעולות האלו יכולות גם כן לגרום לשחיקת שיניים או אפילו לשן שבורה. פירסינג בשפה או בלשון יכול גם כן לשחוק את האמייל .

רק זכרו, אם אתם רוצים בחיוך ללא רבב, צחצוח יתר אינה התשובה שלכם. כאשר אתם משתמשים בכלים הנכונים ומיישמים טכניקה עדינה אך יסודית, תנצחו במירוץ לשיניים נקיות ופה בריא בכל פעם.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו