ילדות מדברות על מאיזה גיל אפשר לעשות גשר בשיניים

מהו הגיל הטוב ביותר לגשר?

שמתם לב שהשיניים הקדמיות של הילדים שלכם נראות צפופות? האם אתם מודאגים מהרגל מציצת האצבע של ילדכם? האם ליקוי בסגר של השיניים של הילד שלכם צריך להדאיג אתכם? כשאתם חושבים על חיוך הילדים שלכם, מהו הגיל הטוב ביותר לפלטה? יישור שיניים לילדים עשוי לעלות הרבה שאלות. אם אתם חושדים שילדכם זקוק לפלטה בשיניים, למדו מתי כדאי לקבוע תור ראשון עם האורטודנט ולמה עליכם לצפות .

מה תפקידה של פלטה לשיניים?

טיפולים אורטודנטים יכולים לפתור בעיות שונות בפה. הבעיות כוללות צפיפות, שן חסרה או עודף בשן, רווחים בשיניים וליקוי סגר הפה. בעיות אורטודנטיות ידועות גם כ ליקויי סגר. הסגירה מתייחסת לדרך בה השיניים התחתונות והשיניים העליונות משתלבות יחד - המכונה גם הנשיכה שלכם. עם סגירה נכונה, השיניים העליונות שלכם מוצבות מעט מעל השיניים התחתונות, וכל שן טוחנת מתאימה לשקעים של השן הטוחנת המקבילה. לכן, ליקוי סגר פירושו שהנשיכה שלכם חריגה, ואתם זקוקים לטיפול אורטודנטי - כגון פלטה- לתיקון המצב. אם אינכם מטפלים בליקוי ההסגר, הדבר יגרום בעיות מאוחר יותר, כולל שחיקה באמייל, ובעיות בלעיסה ובדיבור.

מתי עליכם לפגוש אורטודנט לראשונה?

האיגוד האמריקאי של אוטודונטיםAmerican Association of Orthodontists (AAO) ממליץ לקבוע פגישה ראשונה עם אורטודנט לילדים בגיל 7 או כאשר מופיעים סימנים ראשונים לליקוי בסגר. השיניים של ילדכם והלסת עדיין מתפתחים בגיל הזה, מה שהופך את הבעיות האורטודנטית - כמו ליקוי בסגר או שיניים צפופות מאוד - לקלות לטיפול. בכל זאת, כדאי לטפל בבעיות אורטודנטיות רבות לאחר שכל השיניים הקבועות צמחו. פגישה מוקדמת תוכל לסייע לאשר שילדכם אינו זקוק לטיפול או שמה יזדקק לטיפול בעתיד. אם אתם זקוקים לעזרה בכדי להחליט אם לקבוע פגישה או לא, התייעצו עם רופא השיניים של ילדכם. הם יכולים לבדוק את פה הילד ולהפנות לאורטודנט במקרה הצורך.

אילו סוגים של שיניים עקומות עליכם לחפש?

היו פעילים בנוגע לצרכים האורטודונטים של ילדכם על ידי בדיקת השיניים שלהם, באם יש צורך ביישור. MedlinePlus מדווח שיישור לא תקין הוא שכיח ולעיתים קרובות תורשתי. תוכלו לבדוק את שלושת המדדים האלו בליקוי סגר:

  • מדד ראשון: למטופל יש נשיכה תקינה, אך השיניים העליונות בקושי נסגרות מעל השיניים התחתונות.
  • מדד שני: השיניים העליונות בולטות מאוד מעבר לשיניים התחתונות והלסת, מצב זה נקרא נשיכת יתר.
  • מדד שלישי: השיניים התחתונות בולטות מעבר לשיניים העליונות וללסת, מצב זה נקרא נשיכת חסר.

אם לילד שלכם יש קשיים בנשיכה או בלעיסה, בעיות בדיבור (כולל עלגות), או נטיה לנשימה מהפה, ייתכן שיש להם יישור חריג של השיניים. רופא השיניים של הילד או האורטודנט יכולים להעריך את המצב ולסייע לכם להחליט על אפשרויות טיפול.

כיצד לסייע לילדכם להתרגל לגשר

גשר יכול להעלות מגוון רב של רגשות. הורים ומטפלים יכולים לסייע על ידי מתן עידוד והכנת ילדכם לכל שלב בדרך. מן הביקור הראשון עם אורטודנט הילדים לפגישת ההסרה האחרונה, הכינו את ילדכם להצלחה אורטודנטית עם הטיפים האלו:

  • הלהיבו אותם. גם אם ילדכם חושש מעט מאביזר הפה החדש, תוכלו למצוא משהו שילהיב אותם. באם זה סיעור מוחות על איזה צבע גומיות הם יבחרו או להזכיר להם שבמרפאת האורטודנט מחכה להם משחק הווידאו האהוב עליהם, תוכלו למצוא משהו עבורם שיוכלו לצפות לו. ואם אינכם יכולים למצוא, תגרמו לזה לקרות! הוציאו אותם מבית הספר מוקדם יותר לארוחת צהריים מיוחדת או אכילת חטיף יחד לפני התור. (אל תשכחו להביא את מברשת השיניים שלהם!)
  • למדו הגיינת פה ראויה. עזרו לילדכם להגן על החיוך הבריא שלהם תוך שימוש בגשר עם מעט הכנה. למדו אותם איזה מזון יכול להזיק לכלי החדש שלהם, הראו להם כיצד לצחצח בתוך ומסביב לכל הסוגרים והחוטים, ורכשו חוט דנטלי מיוחד או סילון מים דנטלי לסייע להם לנקות בין השיניים.
  • הכינו אותם לכל כאב. גשר יכול להכאיב, לכן היו כנים עם הילד שלכם מבלי להפחיד אותם. אם ילדיכם מקבלים גשר, הם ככל הנראה יחוו כאב מסויים או אי נוחות לאחר כיוונון. היו מוכנים לכאב והשתמשו במשככי כאבים, רכשו שעווה מיוחדת להגן על החניכיים והלחיים מגירויים או דקירות מחוטי הגשר.
  • הגבירו את הביטחון שלהם. אם יש לכם ילד מבוגר יותר, הגשר עלול לגרום לתחושות מבוכה או אפילו מרמור. הישארו מחוברים לילדים שלכם וודאו שהם לא חווים בריונות כלשהי בבית הספר. ציינו כמה גשרים לשיניים נפוצים או לכמה מחבריהם יש גם כן גשר. ולבסוף, הזכירו להם את המטרה הסופית. חיוך בריא ייתן להם הרגשת ביטחון לכל החיים - בוודאי שווה שנה או שנתיים עם גשר.

מי זקוק לגשר?

גם אם הילד שלכם - או אתם - עברתם את גיל שבע, זה אף פעם לא מאוחר לקבוע תור עם האורטודנט שלכם. מספר רב של בני נוער ומבוגרים רוצים לשפר את החיוך שלהםכדי לקצור את הפירות של תיקון בעיות הנשיכה שלהם. מטפלים בשיניים עקומות או צפופות מידי והופכים את הצחצוח והניקוי בחוט דנטלי לקל יותר, מה שמפחית פלאק ומוריד את הסיכון לפתח חורים ומחלת חניכיים. ובנוסף, חיוך ישר מגביר את הביטחון שלכם. בעוד שהגיל הטוב ביותר לגשר הוא במהלך שנות הילדות כאשר השיניים עדיין מתפתחות, אתם עדיין יכולים לרדוף אחרי חיוך בריא בכל גיל.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו