זוג מדבר על נסיגת חניכיים
Badge field

האם חניכיים נסוגות יכולות לגדול בחזרה?

האם אתם חווים חניכיים אדומות, נפוחות, מתכווצות או כאב בזמן צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי? כאב זה יכול להיות נסיגת חניכיים. נסיגת חניכיים מתרחשת מכמה סיבות - משימוש בלחץ רב מדי בזמן הצחצוח ועד למחלת חניכיים. הרגלי טיפול בפה וגנטיקה הם גם כמה גורמים פוטנציאליים.

נסיגת חניכיים יכולה להוביל לרגישות בשיניים ולהשפיע על החיוך שלכם. ולמרות שחניכיים נסוגות לא יכולות לצמוח בחזרה, יש דרכים לתפוס את נסיגת החניכיים מוקדם ולמנוע החמרה במצב.

מה קורה כאשר החניכיים נסוגות?

בעוד שהשיניים שלכם הן הדבר היפה העיקרי בפה שלכם (מי לא אוהב סט של שיניים לבנות?), החניכיים שלכם הן קריטיות בהגנה עליהן ושמירה עליהן צמודות במקומן. אם החניכיים מתחילות לסגת, חיידקים יכולים להיכנס לכיסים הללו, לחשוף את השורשים ולהפוך אותם לרגישים לעששת, ובסופו של דבר, לאובדן שיניים.

תסמינים של נסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים יכולה להתרחש ללא כל סימפטומים, לכן פגישות שגרתיות אצל רופאי השיניים הן קריטיות, שכן השיננית ורופא/ת השיניים שלכם יוכלו להבחין בסימנים המוקדמים שלה. התסמינים הנפוצים ביותר של נסיגת חניכיים שאתם עשויים לראות בעצמכם כוללים:

 • דימום לאחר צחצוח או שימוש בחוט דנטלי
 • ריח רע מהפה
 • כאבים בקו החניכיים עם חניכיים נפוחות ואדומות
 • שורשי שיניים חשופים הגורמים לרגישות
 • שיניים רפויות
 • חניכיים מכווצות

גורמים לנסיגת חניכיים

 • בריאות פה לקויה: כאשר חיידקים בפלאק (ביופילם) מצטברים בין החניכיים והשיניים, החניכיים המקיפות את השיניים עלולות להיות דלקתיות. ללא טיפול, דלקת זו עלולה לגרום להידרדרות של החניכיים ומבנה העצם התומך. זה יכול להוביל לנסיגת חניכיים, דלקת חניכיים חמורה ולמחלת חניכיים.
 • צחצוח שיניים או שימוש בחוט דנטלי אגרסיבי מדי: זה נהדר להתלהב מטיפול פה! אבל וודאו שאתם מצחצחים את השיניים בעדינות ולא משפשפים חזק. צחצוח יתר עלול לשחוק את האמייל של השיניים ולגרום לנזק ולנסיגת חניכיים
 • גנטיקה: לפעמים בעיות שיניים הן בחלקן לא בשליטתנו. אם לאחד מהוריכם יש נסיגת חניכיים, אתם עלולים להיות בסיכון גבוה יותר.
 • מיצוב שיניים לא תקין: שיניים שאינן מיושרות או מנשך לא ישר עלולים ליצור חיכוך מיותר על האזור, ולגרום לנסיגת החניכיים.
 • חריקת שיניים או נשיכה חזקה: נקראת גם ברוקסיזם, הרגל זה יכול לגרום לבעיות שיניים רבות, כולל נסיגת חניכיים. כמו במיצוב שיניים לא רגיל, הכוח הנוסף המופעל עלול לשחוק את החניכיים שלכם.
 • שינויים הורמונליים: נשים יכולות לעבור מספר שלבים של תנודות הורמונליות דרמטיות במהלך חייהן, כמו התבגרות, הריון וגיל המעבר. למרבה הצער, שלבי חיים טבעיים אלה יכולים להפוך אישה לרגישה יותר למחלות חניכיים ונלנסיגתן.
 • טראומה לרקמת החניכיים: רקמת החניכיים עלולה לסגת כאשר התרחשה פציעה טראומטית. נסיגה יכולה להופיע במקום הנזק או בסמוך אליו.
 • שימוש בטבק: עישון ושימוש בטבק מגבירים את הסיכון לנסיגת חניכיים על ידי הגברת הסבירות לבעיות שיניים רבות מכמה סיבות, כולל היחלשות המערכת החיסונית ועיכוב זרימת הרוק, מה שמאפשר להצטברות גדולה יותר של פלאק.

אפשרויות טיפול בנסיגת חניכיים

ברגע שרקמת החניכיים נסוגה לאחור והתרחקה מהשיניים שלכם, היא נעלמה לתמיד. עם זאת, ישנן אפשרויות לטיפול בנסיגת חניכיים! פנו לרופא/ת השיניים שלכם להערכה כדי לקבוע את הסיבה לנסיגת החניכיים שלכם. לאחר הערכה, הם ימליצו על מהלך הטיפול הטוב ביותר עבור הצרכים שלכם.

רופא/ת שיניים עשוי/ת להיות מסוגל לטפל בסימנים מוקדמים של מחלת חניכיים על ידי ביצוע ניקוי עמוק, הנקרא גם הקצעת שורשים וניקוי אבנית. הליך זה מנקה חיידקים מהכיסים שבין החניכיים והשיניים, מסיר זיהום ונותן לחניכיים את ההזדמנות להחלים.

אם ישנה נסיגה מתקדמת ומורגשת, אתם חווים רגישות, או שאתם לא מרוצים מהמראה, רופא/ת שיניים עשוי/ה להמליץ על השתלת חניכיים כדי להחליף את הרקמה האבודה. השתלת חניכיים היא הליך כירורגי הכולל בדרך כלל לקיחת כמות קטנה של רקמה מאזור אחד, כגון גג הפה, ואז העברתה לאזור החניכיים הנזקק.

מניעת נסיגה נוספת

רופא/ת השיניים והשיננית שלכם גם ילמדו אתכם כיצד למנוע נסיגת חניכיים נוספת. הם יכולים להמליץ על דרכים מקלות, כמו אימוץ הרגלים חדשים לטיפול בפה, הפסקת עישון או חבישת מגן פה בלילה כדי להגן על השיניים שלכם כשאתם חורקים או מהדקים שיניים.

הרגלים טובים לטיפול בפה יכולים גם למנוע נסיגת חניכיים. השתמשו תמיד במברשת שיניים עם סיבים רכים ובטכניקת צחצוח נכונה כדי לסייע בהגנה על האמייל והחניכיים שלכם. זה לא יתקן את הנסיגה הנוכחית אבל זה חלק מתוכנית היגיינת פה שיכולה להפחית את הסיכוי להחמרה. אם נסיגת חניכיים נובעת מסיבות אחרות, כגון שיניים עקומות או מנשך לא מיושר, שוחחו עם רופא השיניים שלכם על פתרון הבעיה הראשונית כדי לעזור להאט או אפילו לעצור את הנסיגה. אם השיניים שלכם לא מיושרות, יישור שיניים יכול להיות הפתרון.

אנו יודעים שחניכיים רגישות או הימצאות דם בכיור לאחר צחצוח שיניים יכולים להיות מדאיגים. זה נורמלי! אף אחד לא אוהב לגלות בעיה בבריאות הפה שהתגנבה. אבל אל תחכו לפגוש רופא/ת שיניים לייעוץ וטיפול בנסיגת החניכיים שלכם. אמנם לא תוכלו להפוך את זה, אבל ישנן הרבה דרכים לטפל בנסיגת חניכיים על ידי חוות דעת של רופא/ת שיניים לגבי הסיבה השורשית שלה. המשיכו בשגרת היגיינת הפה המצוינת שלכם, דברו עם רופא/ת השיניים שלכם על החששות שלכם לנסיגת חניכיים, ונסיגת החניכיים שלכם תהיה נחלת העבר יותר מהר ממה שאתם חושבים!

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו