נערה צעירה מחייכת, ויושבת בשולחן העבודה שלה

מדוע יש לכם גרד בחניכיים?

האם חוויתם פעם גרד בחניכיים? יכול להיות שהרגשתם דגדוג או עקצוץ סביב קו החניכיים שלכם שהופך לאי נוחות. גרד בחניכיים הוא בדרך כלל תוצאה של היגיינת פה לקויה, אך רופא שיניים יכול לאבחן ולהציע טיפול כדי להקל על הגרד בחניכיים שלכם.

אלו הן הסיבות לכך שאתם יכולים לחוות גרד וגירוי בחניכיים:

1. הצטברות של רובד חיידקים

רובד חיידקים הוא גורם שכיח לגרד בחניכיים. זהו סרט דביק שנמצא בפה שלכם על גבי השיניים והחניכיים, מורכב מבקטריה, סוכרים וחיידקים. ככל שיש לכם יותר רובד חיידקים, כך ייגדל הסיכוי לחורים בשיניים ולמחלות חניכיים. כמו ברוב הבעיות כשמדובר בטיפול הפה, צחצוח שיניים פעמיים ביום, שימוש בחוט דנטלי מדי יום, ופגישה עם רופא שיניים פעמיים בשנה יסייעו בהעלמת הרובד והסיכון לגרד בחניכיים.

2. מחלת חניכיים

הזנחת היגיינת הפה הרגילה עלולה להוביל לדלקת בחניכיים, הידועה בכינויה מחלת חניכיים. מחלת החניכיים השכיחה ביותר היא ג'ינג'יביטיס. במקרה זה, הגירוד ייראה חסר משמעות לעומת הנפיחות והדימום הקשורים למחלת החניכיים. למרבה המזל, ניקוי יסודי עמוק מרופא שיניים וטיפול פה קבוע בבית, כולל שטיפה יומית עם מי פה, אמורים לסייע במניעת חזרת הגרד ומחלת החניכיים.

3. אלרגיות

אלרגיות גורמות לגירוד בעיניים, באף, בעור ולפעמים בחניכיים. גירוד בפה מופעל בדרך כלל בשתי דרכים:

  • מוצרים מסוימים (משחת שיניים, מי פה וכו') עם מרכיבים ספציפיים עלולים לגרות ולהדליק את החניכיים, ולהוביל לגירוד.
  • תסמונת אלרגיה אוראלית עלולה לגרום לנפיחות בשפתיים, לכאבים בגרון ולגירוד בפה ובחניכיים. זה יכול לקרות מאלרגנים בעלי תגובה צולבת המצויים באבקה, פירות טריים, ירקות וכמה אגוזי עץ.

רופא השיניים שלכם יכול להמליץ על מוצרים מסוימים לטיפול בפה עם מרכיבים שמגרים את החניכיים והפה שלכם, בעוד שרופא משפחה יכול לאבחן למה אתם אלרגים כדי שתדעו ממה להימנע בעתיד.

4. אחרי ניתוח

זה לא עניין נדיר שהחניכיים שלכם מגרדות לאחר הסרת שיני הבינה שלכם. זה יכול לעזור לשטוף את הפה עם מי מלח. אם זה לא עוזר, שוחחו עם רופא השיניים שלכם. הדבר האחרון שאתם רוצים לעשות הוא לשפשף ולגרד בכל האזור ליד מיקום הניתוח שלכם. זה יכול להפריע לתהליך ההחלמה שלכם.

רוב הסיכויים שרובד חיידקים ו/או מחלת חניכיים הם האשמים שגורמים לגרד בחניכיים שלכם. ואם זה המקרה, שגרת טיפול פה טובה תשפר באופן דרסטי את מצבכם ותעצור את הגירוד. אם הגירוד חוזר על עצמו, היבדקו על ידי רופא שיניים כדי שיוכל לבחון כראוי את החניכיים והשיניים שלכם. הם ישמחו לרדת לעומק הבעיה.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו