אישה מצחצחת שיניים כדי להראות איך למנוע ריח רע מהפה

איך לטפל בריח רע מהפה אצל בני נוער

ריח רע מהפה היא בעיה נפוצה עבור בני נוער ויכולה להיות מביכה בסיטואציות חברתיות. הטיפול מתחיל עם ההבנה, לכן ידיעת הגורמים יכול לסייע לכם ללמוד כיצד לטפל בריח רע מהפה אצל בני נוער ולמנוע זאת מלהופיע שוב.

ידוע גם כבאשת הנשימה - הליטוזיס, לריח רע מהפה יש גורמים רבים. על פי איגוד American Dental Association (ADA), הם כוללים:

  • מחלת פה
  • מזון
  • עישון וטבק
  • יובש בפה
  • מצבים רפואיים כמו דלקות בסינוסים, ברונכיטיס וסוכרת

יישמו הגיינת פה טובה

באופן צפוי, ריח רע מהפה לרוב מתחיל בפה, לכן הדרך הקלה לטיפול או למניעת הליטוזיס היא על ידי צחצוח שיניים ושימוש בחוט דנטלי. למרבה הצער, בני נוער רבים אינם מנקים את פיהם בצורה מספיק טובה כדי לקבל את היתרונות של הפרקטיקות האלו. בכדי להסיר את רובד החיידקים (פלאק) הדביק שמקדם בקטריה ואת חלקי המזון, צחצוח השיניים חייב להיעשות לפחות למשך שתי דקות, פעמיים ביום בצמוד לשימוש בחוט דנטלי לפחות פעם ביום. יש צורך לנקות גם את הלשון, מכיוון שהיא מהווה מקור לריחות מהפה. מברשות השיניים של קולגייט הופכות את הצחצוח וניקוי הלשון לקלים עבור בני הנוער. יש לזכור שמי הפה יכולים לסייע במניעת ריח רע מהפה, אך הם מסווים את הריח באופן זמני.

ביקורים אצל רופא השיניים עבור זיהומים

כאשר בני הנוער אינם מטפלים בפה שלהם, יכולים להתרחש זיהומים אשר גורמים לריחות. בקטריה בפה יכולה לתרום להופעת זיהומים מסביב לשיני הבינה כאשר הן צומחות, או ליצור חורים בשיניים קיימות. השילוב בין הבקטריה לשינויים הורמונלים יכול גם כן להוות סיכון גדול יותר לזיהום חניכיים. רק רופא שיניים יכול לקבוע אם קיים זיהום. גם אם הגיינת פה מיושמת באופן יומי, עדיין יש להפגש עם רופא השיניים או השיננית באופן קבוע (כל שישה חודשים) לביקורות וניקוי מקצועי לשמירה על פה בריא. לאחר שנקבע הגורם להליטוזיס שלכם, יכולות להינתן המלצות כיצד לטפל בריח הרע מהפה.

בחירות מזון

כל מזון יכול להפיק בקטריה שיוצרת ריחות, אך בני נוער אוכלים מזונות המכילים סוכר לעיתים קרובות, דבר אשר תורם לשכבה הדביקה של רובד החיידקים (הפלאק) על השיניים שמאפשרת לבקטריה להצטבר במהלך הזמן. הדבר יכול להגדיל את הסיכון לעששת, מה שמגדיל את הסיכון לריח רע מהפה. הגבילו מתוקים והחליפו אותם בפירות וירקות פריכים להגברת הרוק שיסייע בשטיפת הבקטריה ושאריות מזון לפני שיגרמו לבעיות.

פלטות ורסנים לשיניים

טיפולים אורטודונטים נפוצים בקרב בני נוער, וזה אומר שהצחצוח נהיה קשה יותר. פלטות או גשרים לשיניים אשר מפריעים ליכולת בני הנוער לצחצח ולהשתמש בחוט דנטלי בצורה יעילה יכולים לגרום לפלאק ומזונות בעלי ריח להיכלא במקומות שקשה להגיע אליהם. כל שקע ומקום מחבוא מתחת לפלטה זקוק לניקיון. רסנים הניתנים להסרה זקוקים לניקוי ייסודי כאשר מצחצחים שיניים. בקשו מהאורטודנט שלכם לבדוק אם ישנה טכניקה מוכרת שעובדת ביעילות.

הפסיקו לעשן

עבור בני נוער שמעשנים, סיגריות ומוצרי טבק אחרים הינם תורמים עיקריים לריח רע מהפה. עישון, בנוסף להיותו רע מאוד עבור בריאותכם, מותיר אחריו ריח מובהק ורע שכולם מכירים. עשן טבק נכנס לריאות ויוצא החוצה בכל נשימה, לכן ריח זה במיוחד אינו יכול להיות מתוקן על ידי צחצוח או שימוש במי פה. לכן היפטרו מההרגל אם ברצונכם לסייע לרענון הנשימה שלכם ולהשאר בריאים.

מנעו יובש בפה

הרגלים כגון עישון יכולים גם לגרום ליובש בפה, מאפשרים לבקטריה לשרוד, ומובילים לריח רע מהפה. אבל יובש בפה יכול גם להיגרם על ידי תרופות מרשם, המשמשות לטיפול במצבים קלים כמו הצטננות, כפי שמנמק Centers for Disease Control and Prevention המסביר שהדבר אינו נדיר שבני נוער מבלים את זמנם עם ילדים רבים אחרים במהלך היום. הרוק מסייע לנקות את הפה על ידי הסרה של חלקיקי מזון, וישנם מוצרים רבים שיכולים לעזור להניע את ייצור הלחות החיונית הזו. אלו יכולים להגיע בצורת משחת שיניים, מי פה, ספריי או מסטיק. יש להתייעץ עם רופא השיניים או השיננית לגביי המוצרים ליובש בפה לפני השימוש.

פגשו איש מקצוע רפואי

אם רופא השיניים שלך שלל בעיות שיניים כגורם אפשרי לריח רע מהפה וקבע כי הפה שלך בריא למרות ריח עקבי, עליך לפנות לאיש מקצוע רפואי. מצבים רפואיים היכולים לגרום לריח רע מהפה כוללים זיהומים בדרכי הנשימה ודלקת בסינוסים, בריאות או בגרון. מצבים רפואיים אחרים העלולים לגרום לריח רע מהפה כוללים סוכרת, מחלות כבד מסוימות ומחלות כליות.

הקפידו ליישם הרגלים בריאים להפחתה, להיפטרות או למניעת ריח רע מהפה לפני הגעתו. אם המצב ממשיך ואתם חושדים שישנה בעיה, בקרו אצל רופא השיניים שלכם כדי להחליט אם יש לכם בעיות שיניים או בעיות בריאות נוספות.

על המחברת: דיאן ל. ספו היא שיננית ומחנכת להיגיינת שיניים. היא הייתה מעורבת בפרסומים מרובים, עבדה במרפאות פרטיות בניו יורק ובדרום קליפורניה והייתה חברת סגל במכללה הקהילתית במונרו, מכללת הקריירה קונקורד בסן דייגו ובאוניברסיטת ניו יורק.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו