גבר מצחצח שיניים עם משחת שיניים ללא פלואוריד
Badge field

מדוע להשתמש במשחת שיניים ללא פלואוריד?

האם עליכם להשתמש במשחת שיניים ללא פלואוריד? התשובה תלויה בגיל שלכם. ילדים צעירים מגיל שנתיים, לדוגמא, אינם צריכים להשתמש במשחת שיניים ביותר מגודל של גרגר אורז למקרה שיבלעו את המשחה. למרבית הילדים והמבוגרים, פלואוריד מספק ייתרונות מצויינות לשיניים שלהם. בעוד שאנשים מסויימים מתלבטים אם להשתמש או לא בפלואוריד, המינרל הזה נוצר בטבעיות הינו מרכיב בטוח שמסייע להגן על שיניכם מחורים.

מהו פלואוריד?

המינרל פלואוריד נוצר באופן טבעי בקרום כדור הארץ ומשתחרר לאדמה, למים ולאוויר. פלואוריד עוזר לשיניים להיות חזקות יותר ועמידות יותר מפני חומצות שיוצרות חורים, פועל במניעת עששת עוד הרבה לפני שתשימו לב לכך. בגלל שהוא הוכח בסיוע למניעת חורים, לעיתים פלואוריד אף מוסף למים שלנו.

תקציר היסטורית הפלואוריד

הקשר שבין פלואוריד ובריאות השיניים נחקר כבר יותר מ 100 שנים. ה National Institute of Dental and Craniofacial Research מדווח על מקורות לחקר הפלואוריד, משנת 1901 ועד לשנות השלושים. במספר עיירות קטנות שמו לב שהשיניים הקבועות של ילדיהם צמחו עם כתמים מנומרים חומים עליהן. עם זאת, שיני אנשי העיירה היו עמידות לעששת.

מחקרים גילו שרמות גבוהות של פלואוריד במי השתיה של העיירה היו הגורם האשם לכתמים, כמו גם הוספת חוזק. עד שנות ה-40 , היה הדבר ידוע שפלואוריד בכמויות מווסתות יסייע במניעת חורים בשיניים. לאחר הוספת פלואוריד במי השתיה בגרנד ראפידס, מישיגן שבארה"ב, שיעור העששת בקרב ילדים צנח ביותר מ-60 אחוזים.

כיום זו פעולה סטנדרטית להעשיר מים בפלואוריד בכדי לוודא שאנשים מקבלים את הכמות המספיקה להם. מאכלים מסויימים, משקאות, משחות שיניים, ויטמינים, ואפילו מי פה מכילים גם כן פלואוריד.

מה פלואוריד עושה?

בזמן שבקטריה וסוכרים מייצרים חומצות שמובילות באיטיות לעששת, פלואוריד פועל לחיזוק האמייל, המשטח המגן על כל השיניים כדי שיהיה מוגן מפני החומצות. לפני ששיניי החלב של תינוקות מתחילות לצמוח, האמייל מתחזק על ידי הפלואוריד שנצרך דרך מזונות ומשקאות. כאשר השיניים בוקעות מן החניכיים, מקורות טבעיים של הפלואוריד מסייעים לבנות מחדש אמייל חלש על השיניים שגדלות.

וזה אינו רק לילדים! פלואוריד מסייע למנוע עששת גם אצל מבוגרים. הפלואוריד המצוי במשחת שיניים ומי פה, ידוע כפלואוריד מקומי, שפועל על אנשים בכל הגילאים. ילדים ומבוגרים צריכים להיזהר אם הם צורכים רק מים מינרלים או מים מבקבוקים. מפני שמוצרים רבים אינם מועשרים בפלואוריד, לכן ייתכן שיהיה צורך בטיפול נוסף לצד משחת שיניים המכילה פלואוריד. התייעצו עם רופא השיניים שלכם בנוגע לחששות ולאפשרויות הטיפול כדי להבטיח שהשגרה היומית שלכם כוללת כמות מספקת של פלואוריד.

האם עליכם להשתמש במשחת שיניים ללא פלואוריד?

אם אתם שוקלים שימוש בפלואוריד עבור ילדכם, על פי איגוד השיניים האמריקני (ADA), מומלץ למרוח משחת שיניים עם פלואוריד מבקיעת השן הראשונה עד גיל 3. כמות בגודל של אפונה מומלצת לילדים בגילאי 3-6. כמויות מומלצות אלו לוקחות בחשבון את הסיכון לפלואורוזיס, מצב של שינוי צבע או שקעים על השיניים. זה יכול להופיע בצורת נקודות חומות, תפזורת של נקודות לבנות או כתמים לבנים. השיניים יכולים גם לקבל מרקם מחוספס יותר.

אם גיליתם שאתם אלרגים לפלואוריד ישנן המון אפשרויות למשחות שיניים ללא פלואוריד שתוכלו לנסות. אם אתם מודאגים לגביי שימוש בפלואוריד בקשר למצבים רפואיים מסוימים או בנוגע לכיצד הדבר משפיע על בריאותכם הכללית, דברו עם רופא המשפחה שלכם.

בנוסף, אם אתם מאמינים שאתם מקבלים כמות מספקת של פלואוריד דרך מזונות ומש<ות, דברו עם רופא השיניים שלכם בנוגע לצורכי הפלואוריד שלכם. ישנו הבדל משמעותי בדרך שפלואוריד נצרך מקומית לבין צריכה בעיכול לאיך פלואוריד משפיע על בריאות הפה שלכם. פלואוריד במוצרים לטיפול ובריאות השיניים מחזק שיניים קיימות, מסייע להן להיות יותר עמידות לעששת, בעוד שעיכול של פלואוריד מסייע לפתח מבני שן חזקים לפני שהשיניים בוקעות, מדווח הADA. רוק גם כן מכיל פלואוריד שמתעכל, שמסייע לשמור על הפה שלכם מוגן באופן תמידי.

בהתבסס על מאות שנות מחקר, לפלואוריד הישגים מוכחים של הגנה על השיניים ושיפור בריאות הפה. וודאו לצחצח שיניים פעמיים ביום ולהקפיד על ניקוי יומי בחוט דנטלי לחיוך הבריא ביותר.

רוצים עוד טיפים או הצעות ישר למייל?

הירשמו עכשיו