סקירה כללית

שמירה על השיניים מצריכה יותר מצחצוח וניקוי בחוט דנטלי. כדי לשמור באופן מושלם על בריאות הפה, חשוב לבקר אצל רופא השיניים מידי חצי שנה לצורך בדיקה וניקוי שיניים מקצועי.

השלב הראשון בתהליך הוא למצוא רופא שיניים שנוח לכם במחיצתו ואז לקבוע מועד לביקור. רוב הביקורים אצל רופא השיניים הם לשם בדיקות כלליות. ביקורות שיניים סדירות (האידיאלי הוא מדי שישה חודשים) יעזרו לשיניים ולחניכיים שלכם להיות נקיות יותר ולהחזיק מעמד שנים רבות יותר והן יכולות למנוע התפתחות של בעיות מכאיבות.

' מביאים את הילד לביקור אצל רופא השיניים? רופא שיניים לילדים עובד בסביבה מתאימה לילדים שבה ירגישו בנוח. החדרים מקושטים בדרך כלל בצבעים עליזים, בציורים של בעלי חיים או בדמויות מצחיקות. בחדרי ההמתנה ישנו מגוון צעצועים. יתכן שתמצאו שם גם משחקי וידיאו או שולחנות פעילות. הסביבה הנעימה במרפאת השיניים הופכת את הביקור אצל רופא השיניים לחוויה. הילדים יחכו בסבלנות לתורם ואולי אף יבקשו לחזור לרופא השיניים.

הסבר

בביקורכם הראשון, רופא השיניים יתעד את כל ההיסטוריה הרפואית שלכם. בביקורים הבאים, אם חל שינוי כלשהו במצבכם הבריאותי, ידעו את רופא השיניים שלכם על כך. הנה מה שמחכה לכם ברוב הביקורים שלכם אצל רופא השיניים, כפוף לשינויים בהתאם למצב בריאות הפה שלכם.

ניקוי יסודי
בדיקה אצל רופא השיניים כוללת כמעט תמיד ניקוי של כל השיניים על ידי רופא השיניים או השיננית. באמצעות מכשור מיוחד מנקה השיננית מתחת לקו החניכיים ומסירה את הפלאק ואת אבן השן, שעלולים לגרום למחלת חניכיים, לחורים בשיניים, לריח רע מהפה ולבעיות אחרות. רופא השיניים או השיננית ילטשו וינקו את השיניים ויראו לכם טכניקות ומוצרים שתוכלו לעשות בהם שימוש בבית כדי לשמור על בריאות הפה שלכם.

'בדיקת שיניים מקיפה
'בביקורכם במרפאת השיניים יבצע רופא השיניים שלכם בדיקה יסודית של השיניים, החניכיים והפה, ויחפש סימנים למחלה או לבעיות אחרות. מטרתו של הרופא לעזור לכם לשמור על בריאות הפה ולמנוע החמרה של בעיות, על ידי זיהוין וטיפול בהן בהקדם האפשרי.

צילומי רנטגן
'בהתאם לגיל, לסיכונים למחלות בפה או לתסמינים מסוימים יתכן והרופא ימליץ על ביצוע צילום רנטגן. צילומי רנטגן יכולים לאבחן בעיות שלא ניתן לראות בדרך אחרת, כגון נזק לעצמות הלסתות, שן כלואה, מורסות, ציסטות או גידולים וכן עששת בין השיניים. אם את בהיריון, דווחי על כך לרופא השיניים, שכן במקרה זה מבצעים צילומי רנטגן רק בתנאים מסויימים.

תכנון

אם השיניים והחניכיים שלכם במצב טוב, ככל הנראה לא תצטרכו לבוא לביקור חוזר במשך שישה חודשים. אך אם נדרש טיפול נוסף, לדוגמה, לסתום חור בשן, לעקור שן בינה או לתקן כתר שבור, עליכם לקבוע ביקור נוסף לפני שאתם עוזבים את המרפאה.

אם אתם נמנעים מביקור אצל רופא שיניים בגלל חרדה, העצות להלן יעזרו לכם להירגע ולהעניק לשיניים שלכם את תשומת הלב הראויה.

שאלו חברים וקרובי משפחה

אם אין לכם רופא שיניים, שאלו אנשים שאתם סומכים עליהם על רופא השינייים שלהם. המלצות מפה לאוזן הן דרך מצוינת למצוא רופא שיניים טוב.

חיפוש רופא שיניים באינטרנט

למרפאות שיניים רבות יש אתר אינטרנט שם אפשר ללמוד על צורת העבודה של המרפאה, ערכיה ויעדיה וסוג השירותים שהיא מציעה. אם מצאתם מרפאות שנראות לכם מתאימות, התקשרו לקביעת פגישה קצרה להכרת רופא השיניים או שאלו חברים ושכנים אם הם מכירים את המרפאות האלה.

דברו על מה שאתם מרגישים

אחרי שבחרתם רופא שיניים, הקפידו לתקשר איתו ועם הצוות במרפאה. אל תתביישו! אינכם המטופלים הראשונים החשים חרדה או עצבנות. הביעו כל חשש ופחד שאתם חשים לפני ביצוע טיפול או אם אתם חשים אי נוחות כלשהי במהלך הביקור. חשוב מאוד לקיים תקשורת ברורה ופתוחה עם רופא השיניים. השיחה תהפוך את הביקור אצל רופא השיניים לנינוח ונעים יותר.

שאלו שאלות

בקשו מצוות מרפאת השיניים להציע לכם את הטיפול המומלץ שמתאים לצרכי בריאות הפה הייחודיים שלכם. כאשר מוצגת בפניכם תכנית טיפול, בקשו מרופא השיניים להסביר את ההליכים ביתר פירוט. אם תדעו למה לצפות יהיה לכם קל יותר להיות רגועים במהלך הטיפול.

הירגעו

אם אתם חשים מתח או עצבנות לפני הטיפול, שוחחו על כך עם רופא השיניים והוא ינסה להקל עליכם ככל האפשר. ישנן תרופות שיכולות לעזור לכם להירגע ושניתן לרשום לכם בהתאם לצורך. רופא השיניים וצוות המרפאה יעשו כל מאמץ כדי שתרגישו רגועים ונינוחים.

מידע נוסף אודות ביקורים במרפאת השיניים