סקירה כללית

פלואוריד הוא מינרל המצוי באופן טבעי בכל מקורות המים, לרבות האוקיינוסים. מחקרים הוכיחו כי פלואוריד לא רק מונע חורים בשיניהם של ילדים ומבוגרים, אלא גם מסייע לתקן עששת בשלבים מוקדמים, עוד לפני שהיא נראית לעין. פלואוריד הוא הלוחם הטוב ביותר בחורים בשיניים ומסייע לשמור על בריאות השיניים של כל בני המשפחה, בכל גיל*.

*פלואוריד מותר לשימוש אך ורק אצל ילדים בני שנתיים ומעלה או על פי הנחיות רופא השיניים

הסבר

אחרי האוכל, חלקיקי אוכל הנותרים בפה הופכים לפחמימות וסוכרים, שאותם מפרקים החיידקים לחומצות הגורמות לעששת. חומצות אלה ממיסות את המינרלים של אמייל השן בתהליך המכונה דה-מינרליזציה. כך מסוגלות חומצות אלה להחליש את השן ולגרום לעששת. כאן נכנס הפלואוריד לתמונה. כשהפלואוריד מגיע לשיניים הוא נספג לתוך האמייל. הוא מסייע לתקן את האמייל על ידי חידוש מלאי הסידן והזרחן כדי לשמר את חוזק השיניים. תהליך זה מכונה רה-מינרליזציה. כאשר הפלואוריד משתתף בתהליך הרה-מינרליזציה, המינרלים המוחדרים לתוך האמייל מסייעים לחזק את השיניים ולמנוע את התפרקותן במהלך שלב הדה-מינרליזציה הבא. כך מסייע הפלואוריד לעצור את תהליך הריקבון ומונע התפתחות עששת.

תכנון

קיימים מקורות שונים לפלואוריד. פלואוריד יכול להשפיע בחשיפה חיצונית (לדוג' על ידי משחת השיניים) וגם מתוך הגוף (לדוג' ממים מופלרים שאנו שותים). כדי שהפלואוריד יפעל בצורה הטובה ביותר, מומלץ להשיגו משני המקורות גם יחד. בבית, אתם ובני משפחתכם צריכים לצחצח שיניים עם משחת שיניים המכילה פלואוריד לפחות פעמיים ביום במשך שתי דקות, בעיקר לאחר ארוחת הבוקר ולפני השינה.

אחת הדרכים למנוע היווצרות חורים בשיניים היא שימוש במשחת שיניים עם פלואוריד.

נסו את אחת ממשחות השיניים שלנו כדי לשמור על שיניים ללא חורים.