אנטומיה של הפה והשיניים

סקירה כללית

הפה מהווה אמנם חלק קטן מהגוף, אך הוא מכיל אלמנטים רבים שכולם פועלים יחד כדי לאפשר לכם לאכול, לשתות, לדבר ולחייך חיוך קורן. להלן סקירה כללית וקצרה של סוגי השיניים המצויים בפיו של אדם ממוצע:

השיניים החותכות
השיניים הקדמיות החדות, הדומות לאזמל (ארבע למעלה, ארבע למטה) ומשמשות לחיתוך המזון.

הניבים
בעלי קצוות מחודדים ומשמשים לקריעת המזון ואחיזתו.

השיניים המלתעות (הפרה-מולריות)
לשיניים אלה שתי תלוליות חדות על משטח הלעיסה והן נקראות גם מלתעות. השיניים הפרה-מולריות משמשות לריסוק וקריעה של המזון.

השיניים הטוחנות (מולריות)
משמשות לטחינה ולעיסה של המזון. התלוליות הרבות שעל משטח הלעיסה של השן מסייעות לתהליך עיבוד המזון.

כותרת
זהו החלק העליון של השן והיחיד שניתן לראות בדרך כלל. צורת הכותרת קובעת את תפקוד השן. לדוגמא, השיניים הקדמיות חדות ובצורת איזמל המתאימה לחיתוך, בעוד שלטוחנות יש משטחים שטוחים לטחינה ולעיסה.

קו החניכיים
אזור המפגש בין השיניים והחניכיים. ללא צחצוח נכון וניקוי יעיל באמצעות חוט דנטלי, עלולים להצטבר פלאק על קו החניכיים ולגרום לדלקת חניכיים ולמחלת חניכיים.

שורש
מהווה שני שליש מאורך השן, נעוץ בתוך הרקמה התומכת והעצם ומשמש כעוגן המחזיק את השן במקומה.

אמייל
אמייל הוא החלק החיצוני והקשה ביותר של השן שהיא האיבר בגוף המכיל הכי הרבה מינרלים. עששת עלולה לפגוע בחלק זה אם לא מטפלים בשיניים כראוי.

דנטין
שכבת השן שמתחת לאמייל. אם העששת חודרת מבעד לאמייל, היא תוקפת את הדנטין, שבו מצויות מיליוני תעלות זעירות המובילות היישר אל מוך השן.

מוך השן
הרקמה הרכה במרכז כל שן, שבה נמצאים העצבים וכלי הדם. אם העששת מגיעה עד למוך השן, תתעורר בדרך כלל תחושת כאב ויתכן שיהיה צורך בטיפול שורש.

הסבר

בזכות טיפול נכון בבית ובמרפאת השיניים, רובנו נשארים עם השיניים שלנו לאורך השנים. מחלות מסוימות או מצבים בריאותיים מגדילים את הסיכוי למחלות שיניים ואובדן שיניים. עם זאת לרובנו הרגלים טובים לשמירה של הגיינת הפה, כך שאנו שומרים על השיניים שלנו לאורך השנים.

פלאק - שכבת חיידקים דביקה הנוצרת על השיניים, החניכיים והתקנים דנטליים ועלולה לגרום לדלקת חניכיים או לעששת. החיידקים המצויים על הפלאק, בשילוב עם המזון שלנו, יוצרים חומצות הגורמות לחורים בשניים. כמו כן פלאק גורם למחלה פריודונטית (מחלת חניכיים). מחלה זו יכולה להפוך לזיהום חמור שיגרום נזק לעצם ויהרוס את הרקמות התומכות מסביב לשיניים.

הדרך הטובה ביותר להתגונן בפני פלאק היא להסיר אותו לפני שהוא מספיק להצטבר. צחצוח שיניים מסיר את הפלאק מקו החניכיים ומתחתיו וכן משטח השן. ניקוי בחוט דנטלי מסיר פלאק בין השיניים ומתחת לקו החניכיים. אפשר גם להשתמש במוצרים אחרים לשמירה על פה ושיניים נקיים.

הדבר החשוב ביותר הוא צחצוח וניקוי בחוט דנטלי כל יום.

תכנון

כאשר השיניים בריאות אתם נראים טוב, מרגישים טוב ומסוגלים לאכול ולדבר כהלכה. בריאות נאותה של הפה חשובה לרווחתכם הכללית.

טיפול מונע יומי, לרבות צחצוח וניקוי בחוט דנטלי יסייע לעצור בעיות לפני שיתפתחו, דבר שיחסוך הרבה כאב, כסף ודאגות.

קיימים מספר צעדים שכל אחד מאתנו יכול לבצע בין הביקורים הסדירים אצל רופא השיניים, כדי להקטין את הסיכוי לפתח עששת, מחלת חניכיים ובעיות דנטליות אחרות. אלו כוללים:

'צחצוח יסודי פעמיים ביום במשך שתי דקות וניקוי בחוט דנטלי פעם ביום לפחות.

תזונה מאוזנת וצריכה מוגבלת של חטיפים בין הארוחות

'שימוש במשחת שיניים המכילה פלואוריד.

'שטיפה במי פה אנטיבקטריאליים או המכילים פלואוריד, בהתאם להמלצת רופא השיניים.