סכנות לבריאות השיניים

סקירה כללית

עד כמה שזה יישמע מוזר, המצב הבריאותי הכללי ואורח החיים משפיעים על בריאות הפה. מחקרים שנעשו לאחרונה הצביעו על קשר אפשרי בין השמנת יתר לבין מחלה פריודונטית (מחלת חניכיים).16

האם ידעתם שעישון מחמיר את התקדמותה של מחלת חניכיים? מחקרים הראו שהסיכוי של מעשנים לחלות במחלת חניכיים חריפה גבוה פי שלושה עד שישה בהשוואה לאנשים שאינם מעשנים. בנוסף, מעשנים או מעשנים לשעבר הם בעלי סיכוי גבוה פי חמישה לאבדן עצם חמור בהשוואה ללא מעשנים.67

העישון אינו רק מגדיל את הסיכויים לפתח מחלת חניכיים, הוא גם מקשה על הטיפול. כמו כן הוא מקטין את סיכויי ההצלחה של הטיפול. הסיבה לכך היא שעישון מעכב את תהליך הריפוי בפה.

לעתים, דברים שאנו עושים כדי להיראות "מגניבים" עלולים להוות סכנה בריאותית, כמו עגיל בפה. הוא גורם לעיתים קרובות להתפתחות של זיהומים בחלל הפה, אך גם לסדקים או שברים בשיניים. עגיל בפה יכול לגרום גם לנסיגת חניכיים, שעלולה לגרום להיחלשות השיניים ולנשירתן.

כידוע צריכת סוכר היא אחד מגורמי הסיכון העיקריים לבריאות הפה. הסוכר במזון שאנו אוכלים גורם להתפתחות פלאק על השיניים. הפלאק מתערבב עם פחמימות וגורם להיווצרות חומצה. החומצה גורמת להתפרקות האמייל שעלולה לגרום לחורים בשיניים. ללא טיפול, העששת חודרת לשן ויוצרת כאב או במקרים חמורים, אובדן שן.

הסבר

אנשי מקצוע רבים מתייחסים להשמנת יתר כאל מחלה כרונית. בארצות הברית, השמנת היתר נמצאת בעלייה מתמדת ופוגעת באנשים יותר ויותר צעירים בשל תזונה לקויה והרגלי אכילה לא בריאים. מחקרים הצביעו על כך שהשמנת יתר מגדילה את הסיכוי ליתר לחץ דם, לסוכרת מסוג 2, לדלקת פרקים, למחלות כלי דם, לבעיות נשימה, לסרטן השד, הרחם הערמונית והמעי. השמנת יתר מגדילה את הסיכוי למחלת חניכיים וייתכן שעמידות לאינסולין היא זו שאחראית על הקשר בין השמנת יתר ומחלת חניכיים. 28

האיום הגדול ביותר של הטבק על בריאותכם הוא הקשר שלו לסרטן הפה. האגודה האמריקאית לסרטן מדווחת כי:

כ-90% מהחולים בסרטן הפה ובסוגים מסוימים של סרטן הגרון השתמשו בטבק. הסיכון להתפתחות סוגי סרטן אלו עולה ככל שאנשים מעשנים או לועסים טבק לעתים תכופות יותר או במשך זמן רב יותר.

הסיכוי של מעשנים לפתח סוגי סרטן אלו גדול פי שישה בהשוואה לאנשים שאינם מעשנים.

כ-37% מהחולים הממשיכים לעשן לאחר טיפולי סרטן יפתחו סרטן שניוני בפה, בגרון או בלוע. לעומת זאת 6% מהחולים המפסיקים לעשן יפתחו סרטן שניוני בפה, בגרון או בבית הקול.

'עישון סיגריות, סיגרים או מקטרת עלול לגרום לסרטן במקומות שונים בפה או בחלק הגרון שמיד מאחורי הפה. עישון יכול גם לגרום לסרטן הלרינקס (בית הקול), הריאות, הכליות, שלפוחית השתן ואיברים נוספים. עישון מקטרת עלול לגרום גם לסרטן באזור השפתיים הנמצאות במגע עם המקטרת.

'טבק לעיסה קשור כפי הנראה לסרטן הלחיים, החניכיים והשטח הפנימי של השפתיים. טבק לעיסה מגביר את הסיכוי לחלות בסרטנים אלה כמעט פי 50.

תכנון

הפסקת עישון וירידה במשקל הם צעדים חשובים לשיפור בריאות הפה.

בנוסף לבעיות בריאות אחרות, השמנת יתר מגדילה את הסיכוי לפתח מחלת חניכיים. כדי להשיג את היעדים ביתר קלות, כדאי ליצור שגרת אימון או למצוא בן זוג להתאמן איתו.

הפסקת עישון היא תהליך לא קל, אבל אפשרי. תנו לעצמכם סיכוי להצליח במשימה זו ובנו לכם תוכנית:

' קבעו תור לניקוי השיניים. פה נקי מעניק הרגשה נפלאה המעודדת אימוץ אורח חיים בריא.

'השליכו את כל המוצרים המעוררים חשק לעשן: סיגריות, מצתים, מאפרות.

'השתמשו בתחליפים המסייעים להתגבר על רצון לעשן. מסטיק ללא סוכר, חטיפי בריאות ושתיית מים מסייעים להתגבר על הרצון לעשן.

'ערכו רשימה של הגורמים המעוררים אצלכם חשק לעשן וחשבו על דרך להתמודד עם כל אחד מהם. התוכנית תעזור לכם להחזיק מעמד ברגעי משבר.

'כאשר אתם מרגישים רצון לעשן, צחצחו שיניים במקום.

אחת הדרכים היעילות כדי לצמצם את הנזק לשיניים היא להפחית את צריכת הסוכר. אם אתם רוצים להתפנק, עשו זאת במהלך הארוחה ולא בין הארוחות. חשוב גם לשמור על היגיינת פה טובה. צחצוח שיניים וניקוי בחוט דנטלי בצורה קבועה, וכן ביקור פעמיים בשנה אצל רופא השיניים הם דרך טובה לשמור על בריאות השיניים.