סקירה כללית

בארצות רבות בעולם קיימות מסורות ייחודיות לציון נשירת שיני החלב. נראה כי אגדת פיית השיניים הופיעה לראשונה בארצות הברית בתחילת המאה ה-20. מסורת עממית זו עדיין נשמרת וגם היום הורים רבים מחפשים רעיונות יצירתיים ומהנים כדי לחגוג את נשירת שיני החלב בעזרת סיפור פיית השיניים.

אף אחד אינו יודע מה בדיוק עושה הפייה עם השיניים שהיא אוספת מכל הילדים בעולם. ישנם הטוענים שהפיות בונות טירה ענקית למלכה שלהן מהשיניים הנקיות והשמורות ביותר, וטוחנות את השיניים הפחות נקיות כדי לעשות מהן אבני ריצוף. זו אולי הסיבה לכך שהפיות משאירות לפעמים יותר כסף עבור שן מסוימת. מכתב מפיית השיניים יכול לכלול רמז לכך שאחת הדרכים לקבל בונוס היא להקפיד על צחצוח יסודי פעמיים ביום.

לא משנה כיצד מתוארת פיית השיניים במשפחה שלכם, כל הפיות משאירות מתנה כשהן אוספות את שיניים. כך שכל ההורים ניצבים בפני אותה שאלה: מהו הסכום שיש לשים מתחת לכרית בכל ביקור של אוספת השיניים הקטנה.

הסברילדים מתחילים בדרך כלל לאבד את שיני החלב שלהם בין הגילאים 5-7 . עד להתפתחותה של מערכת שיניים שלמה הכוללת 32 שיניים בוגרות, יאבד הילד 20 שיני חלב. כאשר נושרת שן החלב הראשונה של הילד, ההורים יכולים ליצור אצלו ציפיות בנוגע לביקורי פיית השיניים בעתיד. דלטא דנטל ערכה סקר שנתי שעקב אחר תשלומים של פיית השיניים. במהלך עשר השנים האחרונות, הסכום נע בין 1.50-2.50 דולר. הסקר מראה גם שערך השן במהלך השנים משקף את תנודות הכלכלה בארצות הברית.

'השתמשו במסורת פיית השיניים כדי לעודד הרגלים דנטליים טובים.
'דמותה של פיית השיניים יכולה לסייע במציאת פתרונות יצירתיים במטרה ללמד את הילד כיצד לשמור על היגיינת הפה ולפתח אצלו הרגלי צחצוח שיניים טובים. פתקים שנכתבו כביכול על ידי פיית השיניים ומדגישים את חשיבותם של הרגלי שמירה על בריאות הפה, הינם דרך מהנה להזכיר לילדים לצחצח שיניים ולנקות בחוט דנטלי. ניתן למצוא באינטרנט פתקים מפיית השיניים שאותם אפשר להדפיס או שאתם יכולים לייצר אותם בעצמכם בעזרת נייר מכתבים ואבקת פיות זוהרת, כדי שייראו אמינים יותר.

פריטים פופולאריים נוספים הקשורים לביקורי פיית השיניים הן קופסאות לאיסוף שיני החלב, או תיבות אוצר קטנות. כדי שהשן לא תלך לאיבוד לפני שפיית השיניים תגיע לאסוף אותה, ניתן לרכוש כרית בצורת שן או כרית עם שם הילד שיש בה כיסים לשמירת שן החלב שנפלה.

מצבים בלתי צפויים
'לעתים שן חלב עשויה ליפול מבלי שהילד יהיה מודע לכך. במקרה זה, תוכלו לעזור לילדכם לכתוב פתק קצר כדי להסביר את המצב לפיית השיניים ולהציע לה היכן לחפש את השן (בבית הספר, במגרש המשחקים וכדומה). בלילות עמוסים במיוחד, אין לפיית השיניים תמיד מספיק מזומנים, בעיקר כאשר השן נופלת בדיוק לפני השינה. במקרים אלה, היא תאלץ להשאיר לילד "שטר חוב". הסבירו לילדיכם כי ילדים רבים בגילם מאבדים את שיני החלב שלהם ולפעמים זה קורה באותו יום. לפעמים הפייה שוכחת לבקר או לא מספיקה להגיע לכל הבתים. הסבר פשוט עם הבטחה לפרס בלילה הבא מספיקים בדרך כלל.

רעיונות לשימוש בדמותה של פיית השיניים במצבים יוצאי דופן
'לעתים, שן חלב נושרת בטרם עת בשל תאונה או פציעה. במקרים אחרים, שיני חלב מסרבות לנשור מעצמן ורופא השיניים צריך "לנדנד" אותן עד שיפלו. מקרים אלה דורשים טיפול ותשומת לב מיוחדת מצד ההורים וכן מצד פיית השיניים. ניתן לשלוח מכתב עידוד מפיית השיניים בליווי פרס קטן, כדי לשבח את הילד על אומץ הלב שהפגין אצל רופא השיניים. הפגת החששות של ילד שעבר פרוצדורה אצל רופא שיניים היא דרך טובה להתגבר על פחדים והזדמנות לשוחח על החוויה עם הילד בהתאם לרמת ההבנה שלו.

תכנון

נשירת שן חלב היא אחד הטקסים החשובים במהלך הילדות, טקס המלווה בקסם של הפיכת השן לכסף או למתנה קטנה. לפי המסורת, הילד שם את השן שנפלה מתחת לכרית וכאשר הוא מתעורר בבוקר הוא מוצא במקום השן סכום כסף. אולם, אפשר גם לחשוב על דרכים אחרות כדי להפוך את ביקור הפייה לאירוע בלתי נשכח עוד יותר.

אפשר לוותר על כסף
'ילד בן 8 או 9 יתלהב מכסף הניתן לו במתנה, אך סביר להניח שילד צעיר יותר לא יבין את ערך הכסף וישמח יותר לקבל שי מיוחד. בהתאם למידת המקוריות שתרצו להפגין, פיית השיניים יכולה להשאיר ספר, צעצוע קטן, חטיף בריאות או כרטיסים לגן חיות. זכרו רק שמה שתחליטו לעשות עבור השן הראשונה יעורר ציפיות לגבי שיניים הבאות.

הפכו את האירוע לחוויה
'ישנן דרכים רבות להוסיף לקסם ולמסתורין של סיפור פיית השיניים. אפשר קנות כרית מיוחדת עם כיס המיועד לשיניים. כך "פיית השיניים" תדע בדיוק הכין למצוא אותן מבלי לחפש מתחת לראשו של ילדכם. תוכלו לרכוש כרית כזו או להכין אותה בעצמכם.

אפשר גם שהפייה תשאיר פתק לילד. השתמשו בעט מיוחד, כתבו בכתב יד יצירתי ופזרו על הנייר נצנצים שידמה אבק פיות. אפשר לתת לפייה לכתוב הסבר לגבי מה הולך לקרות לשיניים ולהשאיר לילדכם מסרהמעודד אותו להמשיך לצחצח שיניים.

ישנם ילדים ספקניים מטבעם. אם אתם רוצים לשמר את מסתוריות פיית השיניים זמן רב ככל האפשר, אל תכתבו את הפתק בכתב היד הרגיל שלכם. תוכלו להדפיס את הפתק בפונט מהודר או לכתוב את המכתב מפיית השיניים בכתב זעיר במיוחד בעזרת עט דק מאוד, כך שהילד יחשוב שהפתק נכתב על-ידי ייצור קטן הרבה יותר מאבא או אמא.

מכתב מפיית השיניים הוא דרך נהדרת לעודד את הילד לשמור על בריאות הפה תוך שימור עולם הפנטזיה שלו רב ככל האפשר.

מוכנים לביקורה של פיית השיניים?

נסו את אחד מהמוצרים שלנו המיועדים לילדים כדי לתת לילדכם את הכלים הדרושים כדי לשמור על שיניים בריאות ולהרשים את פיית השיניים.