הגדרה

ריח רע מהפה נגרם בדרך כלל מהיגיינת פה לקויה, זיהומים בפה, הרגלים לא בריאים כגון עישון ושתיית אלכוהול או אכילת מזונות מסוימים. גורמים נוספים הם: יובש בפה, זיהומים בדרכי הנשימה, מחלות סיסטמיות כגון סוכרת, מחלות כליות, כבד וריאות ובעיות בדרך העיכול, בין היתר רפלוקס חומצתי ובעיות קיבה אחרות.

סימנים ותסמינים

הריחות הרעים מהפה משתנים בהתאם לגורמיהם. אנשים מסוימים מוטרדים מאוד מריח הפה שלהם למרות שיש להם מעט ריח רע מהפה או בכלל לא, בעוד שאנשים אחרים סובלים מריח רע בלי להיות מודעים לכך. הגורמים לכך יכולים להיות היגיינת פה לקויה הנגרמת עקב פלאק דנטלי, שאריות מזון והתפתחות של דלקת חניכיים. קשה לאדם להרגיש את ריח הפה של עצמו. אפשר להניח את היד מעל האף והפה ולהריח אותו, לשאול אדם קרוב ולגשת לרופא שיניים כדי לבדוק האם ריח הפה באמת רע וכיצד ניתן לטפל בו.

גורם

רוב המקרים של ריח רע מקורם בפה ויש לכך סיבות אפשריות רבות הכוללות בין היתר: מאכלים מסוימים (שום ובצל בעיקר), אלכוהול וסיגריות, היגיינת פה לקויה, מחלת חניכיים, סוכרת, יובש בפה, דלקת סינוסים או גרון, זיהומים בריאות, אי-ספיקת כבד או ריאות וביעות עיכול.

אבחנה

'בגלל ריבוי הגורמים האפשריים לריח רע מהפה לא קל לאתר את הסביבה ללא עזרה רפואית. כדאי לקבוע תור אצל רופא השיניים אשר יוכל לאבחן את הבעיה ולהפנות אותך לרופא משפחה או למומחה אחר לפי הצורך.

מניעה

בדרך כלל, הדרך הטובה ביותר למנוע ריח רע מהפה היא צחצוח וניקוי יומי בחוט דנטלי. אבל יש גם טכניקות אחרות לרענון הנשימה, עליהן אפשר לשאול רופא שיניים או רופא משפחה.

טיפול

וודאו שאתם מקפידים על הרגלי ניקיון הפה. צחצוח שיניים פעמיים ביום וניקוי בחוט דנטלי יסייעו למנוע התפתחות של פלאק' והשימוש במנקה לשון מסיר את החיידקים המצטברים על הלשון וגורמים לריח רע. לשיניים נקיות, חשוב לנקות את המרווחים בין השיניים בעזרת חוט דנטלי. ביקורים קבועים במרפאת השיניים פעמיים בשנה וניקוי מקצועי, גם הם צעדים מומלצים.

בעיות רפואיות נלוות

'למרות שריח רע מהפה אינה בהכרח בעיה רצינית, אם שיטות טיפול פשוטות אינן פותרות את הבעיה, כדאי להתייעץ אם רופא שיניים או רופא משפחה.

ריח רע מהפה גורם לכם לאי נעימות?

ריח רע מהפה עלול לגרום לאי נעימות לכם ולסובבים אתכם! מדוע שלא תנסו את אחד ממוצרי ריענון הנשימה שלנו?