הגדרה

חורים בשיניים מתייחסים לעששת השיניים, המתפתחת כאשר סוגי חיידקים מסוימים מפיקים חומצה שהורסת את אמייל השן ואת השכבה שמתחתיה, הדנטין.

סימנים ותסמינים

ישנם שלושה סימנים לחור בשיניים: כאב שן, רגישות למאכלים או משקאות מתוקים, חמים או קרים, כאבים בזמן לעיסה.

גורם

בקטריות שונות רבות חיות בפה ויוצרות על גבי השיניים שכבה דביקה דקה המכונה פלאק. כאשר אנו אוכלים ושותים, בקטריות אלה מייצרות חומצות המסוגלות להמיס את שכבת המגן שמתחת לפלאק. החומצה מסירה מינרלים מהאמייל וללא טיפול יווצר חור בשן. העששת פוגעת תחילה בחלק העיקרי של השן (האמייל) ולאחר שזה נשבר, היא פוגעת עמוק יותר בדנטין ויכולה להגיע עד לעצב.

אבחנה

רופא השיניים מאבחן חורים על-ידי בדיקת משטי השן ובעזת צילום רנטגן אשר יראה אם העששת עברה לדנטין או לעצב.

מניעה

קיימות מספר דרכים להימנע מחורים בשיניים:

צחצוח וניקיון בחוט דנטלי על בסיס יומי; פעולות אלה מפחיתות את כמות הפלאק והבקטריות המצטברים בפה.

הפחתת צריכת מאכלים מתוקים או המכילים עמילן מצמצמת את הפגיעה בשן בעקבות פעילות החומצות.

'שימוש במשחת שיניים מועשרת בפלואוריד המחזקת את השיניים, טיפולי פלואוריד אצל רופא השיניים או נטילת תוספי פלואר בהמלצת רופא השיניים.

שימוש במי פה אנטיבקטריאליים לצמצום רמת הבקטריות בפה.

לעיסת מסטיק המכיל קסיליטול המפחית את התפתחות החיידקים בפה.

טיפול

אצל מבוגרים, רופא השיניים יכול להשתמש בחומרים לאיטם השן על שיניים טוחנות עם סימנים מוקדמים של ריקבון, כל עוד הריקבון עדיין לא עבר את האמייל. אם הפגיעה באמייל היא בלתי הפכיה, הרופא יבצע סתימה. במקרים חמורים יתכן ויידרש טיפול שורש.

אצל ילדים ניתן לבצע איטום חריצים בשיניי חלב מולריות או בשיניים קבועות. רופא השיניים יכול גם למרוח פלואוריד על שיני חלב או על שיניים קבועות כהגנה מפני ריקבון.

סיבוכים

'חור בשן שאינו מטופל יגרום לריקבון משמעותי העלול ללא טיפול להרוס בסופו של דבר את השן. קיימת גם סכנה של התפתחות זיהום אשר יגרום למורסה כאשר הזיהום מתפשט עד לשורש השן.

בעיות רפואיות נלוות

'חורים בשן הם תוצאה של היגיינת פה לקויה ושאריות של פלאק על משטח השן. חיידקים המצויים בפלאק עם היצרים את העששת. חיידקים שונים שבפלאק נותרים קרוב לקו החניכיים וגורמים למחלת חניכיים שניתנת לטיפול על-ידי רופא השיניים או הפריודונט. החורים יכולים להגיע עמוק בתוך השן ולפגוע בעצב וכך נגרמת רגישות למזונות ומשקאות מסוימים.

מידע נוסף על חורים בשיניים

שמרו על בריאות השיניים שלכם כדי למנוע היווצרות של חורים

חיידקים החיים בפה נצמדים לשיניים וגורמים להתפתחותם של חורים. השתמשו באחת ממשחות השיניים שלנו המכילות פלואוריד כדי למנוע היווצרות של חורים