הגדרה

תסמונת השן הסדוקה מופיעה כאשר נוצר בשן סדק קטן שלא ניתן לראותו בצילום רנטגן או שהוא נמצא מתחת לחניכיים ולכן קשה מאוד לאתרו. תסמונת השן הסדוקה מופיעה בעיקר בשיניים הטוחנות.

סימנים ותסמינים

תסמונת השן הסדוקה מתבטאת אצל רוב האנשים בכאב או אי נוחות שמופיעים בעת נגיסת מזון או כאשר השיניים נחשפות לחום או לקור. הכאב או תחושת אי הנוחות באים וחולפים, בדומה למה שקורה כאשר יש חור בשן.

גורם

בדומה לבעיות אחרות בבריאות הפה, אין רק סיבה אחת לתסמונת השן הסדוקה . עם זאת, מספר בין הגורמים הנפוצ‏ים נמצא:

חריקת שיניים

לחץ יתר בין השיניים העליונות והתחתונות עלול לגרום לסדקים

שיניים עם סתימות גדולות

שיניים אחרי טיפול שורש

אבחנה

אנשים רבים סובלים מתסמונת השן הסדוקה במשך חודשים רבים בטרם אבחנתה היות והיא קשה במיוחד לאבחון. איתור הסדקים יכול להתבצע דרך בדיקה מקיפה של הפה, היסטוריה של טיפולים, צילומי רנטגן ושימש בסיב אופטי. אנשים שסבלו בעבר משיניים סדוקות עלולים לסבול מתופעה זו בעתיד.

מניעה

אם אתם סובלים מחריקת שיניים, ספרו לרופא השיניים. חריקת שיניים עלולה להגדיל את הסיכוי לסבול משיניים סדוקות.

טיפול

קיימות מספר אפשרויות טיפול הכוללות בונדינג, הרכבת כתר, טיפול שורש ואף עקירה במקרים חמורים. סוג הטיפול שרופא השיניים שלכם ימליץ עליו תלוי במיקום הסדק ובדרגת חומרתו ולכן מומלץ לקבוע תור לרופא השיניים מיד כאשר אתם חושדים שיש לכם סדק בשן.

סיבוכים

כאשר הסדק גדל, חתיכת שן עלולה להישבר. קיים חשש מוגבר לזיהום החניכיים מסביב לשן שבורה יתכן ותבחינו במורסה (אבצס) בחניכיים ליד השן. במקרה זה עליך לפנות לרופא שיניים.

בעיות רפואיות נלוות

שיניים הן חזקות מאוד אבל עלולות להיסדק או להישבר, דבר הגורם לנזק לעצב ויכול להיות מלווה באי-נוחות. בנוסף, בהתאם לגורם לסדק, תתכן גם תזוזה של סתימה או כתר או נפילתם.