מקרי חירום דנטליים ובטיחות בספורט

הגדרה

כל פגיעה בפה העלולה לגרום לדימום וקרעים בחניכיים, תזוזת שן או שבירתה דורשת פניה מידית לטיפול רפואי.

סימנים ותסמינים

כמו לגבי כל פגיעה בפה, שי לפנות מיד לרופא שיניים שיחליט על הטיפול הדרוש. רופא השיניים יבדוק את האזור הפגוע ויבצע צילום רנטגן.

במקרה של כאבים בעקבות שן שבורה או סדוקה ניתן ליטול משכך כאבים הנמכר ללא מרשם. במידת האפשר, יש לשמור כל חלק של השן השבורה ולהביא אותו לרופא השיניים.

גורם

פציעות בפה עלולות לגרום לשיניים להיסדק, להישבר או להיעקר ממקומן, בין אם הפציעה נגרמה כתוצאה מתאונה או כתוצאה מנגיסת מזון קשה.

 

 

אבחנה

אם שן נעקרה לחלוטין ממקומה בפה כתוצאה מפציעה, מומלץ לקחת את השן לרופא השיניים בהקדם האפשרי. יתכן ואפשר יהיה להשתיל את השן בחזרה (re-implantation)

מניעה

אם אתם מתאמנים בקרב מגע מכל סוג, מגן פה חשוב להגנה על השיניים מפני פציעה. מגני פה ניתן להשיג ברוב חנויות הספורט אולם להתאמה מושלמת כדאי לפנות לרופא השיניים ולהזמין מגן פה לפי מידות.

כדי להגן על פגיעה בשיניים תוך כדי אכילה, הימנעו מנגיסה בסוכריות קשות ובקרח.

סיבוכים

זיהום לא מטופל יכול להתפשט אל רקמת החניכיים סביב שיניים אחרות ולתוך הלסת. הוא יכול אף להתפשט לחלקים שונים של הגוף ולגרום לבעיות בריאות אחרות ומחלות. סימנים של זיהום כוללים נפיחות סביב האזור של שן שבורה וברקמות שכנות, כאב חד ולפעמים חום.

בעיות רפואיות נלוות

יש לטפל מיד במקרה חירום דנטלי על מנת למנוע סיבוכים רציניים. שן סדוקה, למשל, יכולה לגרום לשבר בשן, עששת יכולה לגרום לחור או פתח בשן, החשופים לחיידקים וריקבון. פציעה בלסת או חשש לשבר דורשים פניה מיידית לרופא השיניים או לחדר המיון.

מידע נוסף אודות מקרי חירום דנטליים ופעילות ספורט בטיחותית